Hlavní obsah
Názory a úvahy

Zákony přírodní a zákony lidské aneb Jak neodsoudit skutečného viníka.

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jiří Vítek / Seznam.cz
21. 11. 9:58

Když se pere zákon lidský a přírodní, který vyhraje vždy?

Článek

Soud rozhodl. Ale proti přírodním zákonům. https://www.becvanevysumi.cz

Zákon lidský: o čem se lidé domluví, to platí

Takže když si vytvoříte stát, tak si v něm můžete uzákonit všechno. Klidně může platit zákon, že za 2 Kč dostanete 5 Kč. Není problém. Ale jakmile necháte tento zákon platit, tak všichni jeho občané budou tak dlouho měnit 2 své koruny za 5 Kč od státu, až nakonec tento zbankrotuje. Protože každý ví, že matematika jasně říká, že 5 Kč je vždy více, než 2 Kč.

A to je zákon „tvrdé vědy“

Přičemž matematika je excelentní příklad tvrdé vědy. Prostě pokud počítáte v desítkové soustavě a jsou to stejné jednotky, tak vždy 5>2. Bez výjimky.
Zákon tvrdé vědy se nedá porušit. A když se porušit dá, tak to znamená, že to nebyl zákon. Zjednodušeně se dá říci, že když se zákon dá porušit, tak je to statistika (třeba zákony dědičnosti fungují statisticky) nebo nepřesný zákon nebo zákon měkké vědy, kde ještě neznáme skutečnou zákonitost.

Kdyby třeba léky fungovaly podle zákonů tvrdé vědy, tak by fungovaly vždy a bez výjimky. Ale protože o fungování těla nevíme ještě dost, tak můžeme říct, že lék A funguje v 70% případů a má 2% nežádoucích účinků, zatímco lék B funguje v 50% případů a má třeba 3% vedlejších účinků. Takže v takovém případě začínáme vždy lékem A a jedině, když by nezabral, tak zkusíme lék B.

Ve skutečnosti je mnoho druhů různě „měkkých věd“

Skutečně měkkou vědu poznáte podle toho, že k ní existuje alternativa. Zatímco neexistuje alternativní stavění mostů, tak alternativní medicína existuje a mnoho lidí na ni nedá dopustit. A čím je věda měkčí (tedy čím méně ví), tím více se snaží získat důstojnost potlačováním alternativ. A protože medicína už je příliš dobrá na to, aby bojovala proti alternativám (to dělala před 200-100 lety), tak teď stejnou pozici se snaží zaujmout psychologie. Ale to, co skutečně pomáhá lidem, nemůžete porazit.

Ideologie

Vždy najdete důvody, proč může existovat 98 genderů. Ale to není věda, to je ideologie. Tvrdá věda říká, že máme jen 2 pohlaví a pak nějaké vývojové poruchy.
Typický příklad zneužití vědy dával můj táta, který si všiml, že když se za komunistů urodilo hodně jablek, tak se říkalo, že jablka jsou zdravá. Zatímco když byla neúroda, tak se na jablcích našlo něco, proč je dobré jich moc nekonzumovat.

Takže u soudu vyhrála ideologie

To je v pořádku. Ve středověku nemohl být král ani souzen. Takže už jsme ušli kus cesty. Protože se musíme aspoň tvářit, že nám jde o spravedlnost, tak jsme byli nuceni obžalovat a odsoudit firmu, která by za to mohla ve vesmíru, kde platí jiné přírodní zákonitosti.
Nebylo by tedy rovnou lepší dát panu Babišovi beztrestnost? Prostě bychom současný stav zoficiálnili. Prostě napíšeme zákon, že pan Babiš může cokoliv a vždy vyvázne bez trestu. Stav by zůstal stejný, jen bychom nemuseli plýtvat časem všech těch úředníků. Dokážete si představit, jaké úsilí to muselo stát ty úředníky, aby dokázali celý případ zahrát do autu? Jak velké úsilí museli věnovat tomu, aby vylili důkazy, které jim předali rybáři? Jak moc se musel snažit soudní znalec, aby mohl být neobviněn skutečný původce? Jak moc se musel snažit soudce, aby předstíral, že věří panu znalci? Jak bylo těžké ignorovat rybáře, když je nechtěl vyslechnout, protože pak by bylo ještě těžší předstírat spravedlnost? Kolik dalších důkazů musel nepřijmout? Podle mě by všichni zúčastnění měli dostat ocenění.
A koneckonců oni ho také dostanou. Stačí počkat do dalších voleb.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz