Článek
Po roce 1910 se začal formovat nový fenomén, který vyvrcholil první trampskou osadou založenou v roce 1918. Prvopočátky trampingu jsou hnutím mladých lidí a to se odráželo i na nově vznikajících osadách. Tím tak vznikaly i trampské soutěže či sporty. Tramping prakticky dal vzniknout začínajícímu sportu a tím byl nohejbal. Dodnes se hraje Trampská nohejbalová liga. Ale kromě nohejbalu byly populární i další míčové hry. Stejně tak třeba i box nebo vodáctví. Z těchto sportů se mohl tramping radovat i na poli Olympijských her, kam se dostali někteří osadníci, aby mohli reprezentovat svoji zem. S vývojem let přicházel i vývoj dalších soutěží.
Každé takové soutěže nemohly být bez náležitého ocenění - tedy trofeje. Tak si trampové nechávali zhotovovat profesionální trofeje. Ve formě různých pohárů, plaket či plastik. Ale trampské placky - nikoliv. Od 20. do 40. let byl tramping tak populární, že se tomuto fenoménu začala věnovat i střední třída.
Přišla 2. světová válka a po ní nástup nového totalitního režimu. Trampové se během této doby stali nepohodlnými, jak pro nacismus, tak i pro komunismus. Tím se trampové k těmto trofejím začali dostávat mnohem hůře. Protože výrobci těchto trofejí nechtěli mít problémy a skončit někde ve vězení nebo lágru. Nejspíše netrvalo mnoho let a došlo tak na nový druh cen. A tím se staly trampské placky.
To, kdy vznikly, je věc diskuze. Po různých debatách s pamětníky jsme dospěli k názoru, že se tak mohlo stát v 50. letech. Takových debat by se třeba dnes i našlo s názorem, jaká je 2. nejstarší osada. Mým tipem by byl Albatros, ale je to pravda? Tím se rozjela veliká kreativita. Navíc ji ovlivnila jak válka, tak nový hudební styl - country. Mezi nejznámější ilustrátory patří Marko Čermák, Zdeněk Burian, Honza Vyčítal, Miki Ryvola aj. Dnes bych k nim přiřadil trampské kamarády, jako je Keňa z T.O. Spící Hvězda, Plzeňák z T.O. Samotáři, Tuleň a Jim z T.O. Toulavá Srdce, Meri aj. Sám od těchto kamarádů čerpám inspiraci a další tak ode mě.
Placky se tak staly prakticky dostupné všem a jejich tvorba začala být obrovská. Každá osada si tak mohla dopřát spousty placek a tím narůstala rozmanitost soutěží, jak pro muže, tak ženy i děti. Není tak překvapením, že na potlachu můžeme vidět klidně i 30-50 cen. Třeba na 100. výročí trampingu jich bylo 100! Můžeme tak říci, že v této dekádě trampské placky slaví 70 let. Můj odhad je, že za tuto dobu vzniklo minimálně na 700 000 trampských placek, ale realitu vidím až za hranicí milionu placek. Čímž toto číslo tramping posouvá v kultuře ilustrací na samotný vrchol. S malováním placek tak vzniklo i malování camrátek. Což je památeční placička s obrázkem a na rubové straně s textem k čemu byla udělena. Takovou dostává každý účastník. Dnes takové camrátko potkává každý z nás všude. Právě z camrátek tak vznikly třeba dnes tak populární Turistické známky.
Dnes je doba opět otevřená, takže kromě placek, které jsou malované nebo vyřezávané, opět vznikají plakety a různé trofeje. Doslova se protrhl pytel s trampskými odznaky. Trampské placky, tak můžeme vidět v hospodách nebo u lidí doma na chodbě. Tím tak poznáme, že se jedná o trampské teritorium.