Článek
Začněme odbornou definicí pojmu, který jsem použil.
„Šílenství je ztráta rozumového úsudku, pomatenost, nepříčetnost, bláznovství. Přesněji psychopatologie chápe šílenství jako různé formy pomatení a duševních chorob,“ tolik jsem dohledal na internetu.
A přesně tolik také stačí, abych si o Petru Fialovi myslel, že tuto definici naplňuje měrou vrchovatou. Chcete příklad? Nedám vám jen jeden, v případu českého premiéra totiž lze vybírat z mnoha.
„Moje vláda bude jedna z nejúspěšnějších v historii České republiky.“
To přece nemůže myslet vážně! S tím by mohl vystupovat jako nájemný komik, ale ne jako premiér, který přivedl zemi do ekonomické situace, ve které nebyla ani po uzavření všech fabrik a poklesu ekonomiky v dobách covidových.
„Změnili jsme energetiku, úplně zásadním způsobem.“
Tady lze s premiérem souhlasit, ovšem to by si nesměl myslet, že jde o změnu energetiky k lepšímu. Za jeho vlády jsme měli a ještě teď máme jedny z nejdražších cen energií v EU. Doplácí na to jak domácnosti svými výdaji, tak firmy, které z důvodu vysokých energetických nákladů nemohou konkurovat firmám ze zemí, kde se vlády skutečně snažily ceny energií uhlídat. Česká vláda k nim se svým energetickým „všeumělem“ Síkelou rozhodně nepatřila.
S tím souvisí i další vládní vychloubání tím, že z Ruska už nebereme téměř žádný plyn. Podle odborníků je to čistá lež a ruský plyn k nám teče plným proudem, maximálně zabalený v jiném obalu a s patřičnou přirážkou ze zemí, které nám ho z Ruska přeprodávají.
„Já potřebuji osm let. A bude to. A budeme se mít jako v Německu a budeme mít univerzity ve špičce a budeme tu mít špičkové firmy a nebudeme montovna.“
Jinými slovy: „Čtyři roky jsem to dělal blbě, Němci nám zas o kus utekli, ale rád bych zůstal u koryta, takže vám slíbím to, co chcete slyšet, bez ohledu na reálnost plnění takového slibu.“
A to nemluvím ve vztahu v jeho slibu vysokým školám o tom, že byl Petr Fiala v minulosti také ministrem školství.
A že je ten slib od základu nejen nereálný, ale i doslova šílený, na tom se shodují i ekonomové. Lukáš Kovanda z Trinity bank naopak shrnul působení vlády za poslední roky s ohledem na to, co Fiala tvrdí a skutečnost je přesně opačná, než jak ji Fiala předkládá občanům.
„Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy u nás zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než v roce 2019.“
To vše si český premiér dovolil zveřejnit v situaci, kdy podle průzkumu agentury Kantar pro ČT hodnotí politickou situaci v Česku jako velmi dobrou, nebo spíše dobrou pouze 21 procent lidí a za spíše špatnou a velmi špatnou ji považuje 77 procent občanů.
Co k tomu dodat?
Začal jsem definicí šílenství, tedy je na místě s ní i skončit. Tentokrát si ji ale vypůjčím od Alberta Einsteina: „Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.“
Lépe asi nejde charakterizovat konání, při kterém někdo během své vlády dostane ekonomiku země na úplné dno a žebrá o možnost prodloužení mandátu s tím, že stejným stylem dosáhne naprosto odlišných výsledků.
Útěchou nám snad může být to, že tyhle řeči Petru Fialovi už nevěří téměř nikdo. Alespoň podle ankety na serveru Novinky, kde v době vzniku tohoto textu hlasovalo více než 60 tisíc lidí. Na otázku zda věří, že by za další čtyři roky vlády Petra Fialy mohly být platy v Česku srovnatelné s těmi v Německu, odpovědělo ANO něco přes 3 procenta respondentů a NE 96 procent.
Národ tedy po vzoru svého premiéra zatím ještě nezešílel.
ZDROJE: