Článek
Na první téměř jarní výlet jsem vyrazil z městské části Karlových Varů-Doubí. Je zde bezplatné parkoviště asi tak pro 15-20 aut.
Ke Svatošským skalám se z Doubí můžete nejpohodlněji dostat po Karlově stezce, která je zároveň cyklostezkou. Cyklostezka Euregio-Esizensis je asfaltová a na začátku jara už hojně využívaná. Já jsem se rozhodl odbočit na Tašovický most, který vás zavede na druhou stranu Ohře, kde se dále napojíte na zelenou turistickou trasu. Zelená je zde zároveň naučnou stezkou Doubí- Svatošské skály. Dozvíte se zde zajímavosti z krajinné oblasti Slavkovského lesa.
Za Tašovickým mostem jsem pokračoval do prudkého kopce rovně po silnici přímo skrze chatovou osadu. Nad chatovou osadou jsem odbočil doleva po zelené trase směrem k první zajímavosti na cestě-Štola Benátčanů. Ke štole musíte sejít z hlavní cesty a trochu zariskovat, protože pěšinka ke štole vede po svahu. Uklouznutí zde by zřejmě smrtelné nebylo ale bolelo by víc než dost. Štola se nachází přímo ve svahu nad řekou Ohře. Primárně se zde zřejmě kutala železná ruda, která se hutnila v lesní huti na nedalekém vrchu Kovářka. V 16.století zde intenzivně pátrali po nalezištích drahých kovů proslulý italští prospektoři-Benátčané. Tito učenci byli vynikající chemici, ovládali lučbu kovů a provozovali alchymistické pokusy. Benátčané věřili v sílu magie a podle lidových pověstí zde těžili polodrahokamy a za pomocí trpaslíků údajně i zlato. Ve válečných časech štola sloužila jako úkryt pro skrovné majetky místních obyvatel. V dnešních dobách je štola přístupná pouze na vlastní nebezpečí a v době mé návštěvy byla uzavřena. Možnost nahlédnout dovnitř ale zde je.

cesta ke štole
štola Benátčanů
Dalším mým cílem byla Soví vyhlídka. K Soví vyhlídce vede zkratka okolo Puklinového pramene. Tady se jde po úbočí místního bezejmenného 566 metrů vysokého vrchu. Potom jsem dorazil na lesní cestu která je hojně využívána těžaři dřeva. Po ní jsem šel jen kousek na hranici CHKO Slavkovský les, zde jsem odbočil doleva směrem k vyhlídce. Vzhledem k probíhajícímu kácení stromů jsem bohužel musel jít kus cesty po svahu abych se zhruba po kilometru opět vrátil bezpečně na cestu vedoucí přímo k vyhlídce. Cesta je trochu náročná, co se převýšení týče, ale jinak je pohodlná a udržovaná.
Soví vyhlídka, někdy také nazývaná Lesní vyhlídka nebo Výří skály, je přímo nad údolím řeky. Svatošské skály odtud ale neuvidíte. Můžete zde vidět novou lávku přes Ohře a část přírodního areálu-Svatošky dětský ráj. Výhled je zde klidný a příjemný, určitě to za ten výšlap stojí.
Cesta k Soví vyhlídce

Výhled ze Soví vyhlídky
Z vyhlídky jsem se vrátil na zelenou trasu a šel pomalu Slavkovským lesem stále z kopce až k nové lávce přes řeku. Zde máte možnost ještě před lávkou uhnout doleva a prohlédnout si skály zblízka anebo přejít lávku a sledovat tu scenérii z druhého břehu. Já zvolil obě možnosti.
Svatošské skály jsou tradiční výletní místo jíž od první poloviny 19.století. Nejvíce toto místo navštěvovali lázeňští hosté z Karlových Varů, kteří hltali místní povídky o zkamenělém svatebním průvodu. Toto žulové skalní město bylo vytvořeno řekou Ohře, která zde postupem času vytvořila hluboký kaňon a na levém nárazovém břehu vytvořila vysoké žulové stěny. Zub času, větrné a dešťové eroze, působení mrazu a horka zde vytvořily skály ve tvaru pilířů a jehlanů. V době romantismu byli skály inspirací pro mnohé umělce-J. W. Goethe nebo S. Freud. Zdejší pověst se dokonce objevila v knize pohádek bratří Grimmů.

Nová lávka přes řeku

Stará lávka přes řeku-uzavřená pro technickou nezpůsobilost
Kapucín, Ministranti, Nevěsta, Ženich, Páter, Svědkové, Muzikanti, Tchán s Tchýní a jako poslední v řadě Zámek se zde tyčí na levém břehu řeky a čekají svatební hosty, kteří se nechají pozvat na výjimečnou kamennou svatbu. Přes řeku vedou dvě lávky. Nová je bohužel dál od skal a stará, která je přímou spojnicí ke skalám je uzavřena. Bohužel podle dostupných informací se situace jen tak nezlepší. Je to škoda, protože si myslím že fotogenicky je toto místo asi nejlepší.
Děti zde mohou najít vyžití v přírodním areálu který funguje od začátku května do konce září. Pro dospělé jsou tu dvě restaurace z možností ubytování.

Svatošské skály

Skalní svatba jako na dlani
Svatošské skály byly vyhlášeny chráněným přírodním útvarem v roce 1933 a národní přírodní památkou v roce 2007. Zdejší romantické prostředí naskýtá mnoho možností pro pěší, cyklo a vodní turistiku. A kdo ví? Možná mnohým novomanželům jeho návštěva přinese štěstí.