Hlavní obsah
Cestování

Zimní výstup na čtvrtou nejvýše položenou rozhlednu v Krušných horách

Foto: Martin Kučera

Rozhledna Pajndl

Kamenná rozhledna Pajndl se nachází na Tisovském vrchu mezi obcemi Nové Hamry a Tisová. Já jsem se tam vydal z Nových Hamrů po žluté turistické stezce.

Článek

V Nových Hamrech se dá celkem slušně zaparkovat a dokonce tu mají menší obchod, který se vám bude určitě hodit, protože zásoby na horský výšlap budou důležité.

Sejfská cesta, jak se zde nazívá žlutá turistická trasa je zčásti asfaltová a zároveň slouží jako cyklostezka. Vzhledem k únorovému počasí je nesjízdná, ale pěšky se po ní jde pohodlně. Zpočátku jsem se pokoušel sejít z hlavní cesty na vedlejší pěšinky, které jsou na mapách vyznačené, ale realita je trochu jiná. Lesní stezky se každou chvíli ztrácí, aby se opět nečekaně objevily. Tak jako tak vás stejně dovedou zpět na žlutou cestu.

Hlavní cesta vás po 2 km dovede až nad obec Tisová, kde je odbočka doleva na rozhlednu. Cesta zde hned od začátku mění svůj ráz. Klikatí se mezi stromy a kamením. Výstup je velmi náročný a zbytky únorového sněhu a náledí to nijak neulehčují. Pozitivem je, že se v zimním počasí člověk příjemně zahřeje.

Foto: Martin Kučera

První část cesty

Foto: Martin Kučera

Ve vyšších polohách byla cesta paradoxně lepší

Odměnou za výstup bude ojedinělý výhled na samotnou rozhlednu a její okolí. Nachází se zde tábořiště, dle stop po nedávném ohni využívané. Kdo bude mít chuť a čas, nechť si vezme špekáčky s sebou. Pro noční dobrodruhy je zde útulna, přímo spojená s rozhlednou. Rozhledna je impozantní a člověk žasne nad stavebním uměním dob minulých.

Foto: Martin Kučera

Rozhledna Pajndl ze svou útulnou

Foto: Martin Kučera

Rozhledna Pajndl při západu slunce

Rozhledna je 24 metrů vysoká včetně třímetrového hromosvodu. Vyhlídková část se nachází v 18 metrech. Její výstavba započala v roce 1895 a veřejnosti byla otevřena o dva roky později. Finanční náklady na stavbu tehdy činily 4000 zlatých. Průměrný plat byl tehdy v českých zemích okolo 30 zlatých měsíčně. Obyčejný člověk by na ní tehdy šetřil 111 let za předpokladu, že by neutratil nic ze svého platu. V roce 1908 byla u rozhledny otevřena stylová výletní restaurace. Bohužel okolnosti druhé světové války neumožňovaly pravidelnou údržbu stavby, která tak začala chátrat. V letech 1986-1987 proběhla technicky náročná, ale zdařilá rekonstrukce. Další opravy proběhly ke 100. výročí rozhledny v roce 1997.

Foto: Martin Kučera

Pohled na tábořiště a okolí rozhledny z ochozu

Foto: Martin Kučera

Rozhledna Pajndl od tábořiště

Na vyhlídkovou plošinu vede 111-114 schodů (každý zdroj uvádí něco jiného-já to nepočítal). Z vyhlídkového ochozu uvidíte část Krušných hor, Doupovské Hory, Slavkovský les, Karlovy vary a za příznivého počasí je možné spatřit i Šumavu.

Foto: Martin Kučera

Západ slunce na Pajndlu

Foto: Martin Kučera

Jeden z mnoha krásných výhledů z rozhledny

Rozhledna Pajndl je kulturní památkou ČR. Vstup na ní je možný celoročně a je zdarma. Navštívit by jí určitě měli milovníci výhledů do širé krajiny a příznivci horské turistiky.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz