Článek
Román George Orwella 1984 patří k mým nejoblíbenějším knižním titulům. Podle mě jde o téměř dokonalé a bez debat nadčasové dílo, které, kromě jiného, slouží jako varování před totalitními režimy, zneužíváním moci, manipulací s informacemi a nepřiměřenou kontrolou. Jsem přesvědčený, že tuhle knihu by si měl každý alespoň jednou za život přečíst. I proto jsem rád, že v roce 2021 vyšla komiksová adaptace tohoto románu, která je mnohem přístupnější, než původní román. Já vám ji blíže představím v následujícím textu.
Velký bratr tě vidí!
Příběh knihy asi není potřeba sáhodlouze představovat, proto jen v rychlosti zmíním, že vyprávění se točí okolo Winstona Smithe, zaměstnance Ministerstva pravdy, kde se falšují, upravují či dokonce likvidují dějiny. Celá společnost je kompletně řízená a ovládaná Stranou, v jejímž čele stojí Velký bratr. Winston si však matně pamatuje, že ne vždy tomu tak bylo. I proto se rozhodne vzepřít. První revoltou je, že si začne psát deník, kde si zaznamenává své vzpomínky. A to i když ví, že je to v podstatě rozsudek smrti.
George Orwell chtěl svým románem varovat před nebezpečím totalitních režimů a ukázat, jak může absolutní moc vést k potlačení lidských práv, svobody a také individuality. Ve své knize ukazuje společnost, která je naprosto podřízená ideologii, manipulaci a neustálé kontrole. Orwell ve své době upozorňoval na hrozbu totalitarismu po 2.světové válce. Obával se zneužívání moci na úkor svobody jednotlivce a vytváření společnosti založené na strachu a poslušnosti. Bohužel aktuální dění ve světě jen potvrzuje, jak nadčasovou knihu dokázal autor napsat.
Téměř jako předloha
Samotný komiks vypadá fantasticky, kresba se opravdu povedla. Z každé stránky sálá napětí, zmar a deprese. Komiks do jisté míry kopíruje děj původní knihy. Bohužel však musím říct, že adaptace místy jen klouže po povrchu. To má za následek, že se do vyprávění neponoříte tak jako u původního románu. Na druhou stranu tím celkový prožitek zase tak moc neutrpěl. Nutno také říct, že nejvíce popisné pasáže jsou zde tvořeny ilustracemi s textem, což je vcelku pochopitelné. Za kresbou stojí ilustrátor Matyáš Namai, který má na svědomí i povedený grafický román Černobyl: Pád Atomgradu, který zpracovává černobylskou jadernou katastrofu.
Grafickou adaptaci románu 1984 beru jako perfektní možnost, jak nabídnout tuhle nesmrtelnou klasiku i lidem, kteří by si původní knihu nepřečetli. Já osobně jsem opravdu spokojený. Komiks neztratil téměř nic z původního díla. Na čtenáře tak čeká napínavý, dechberoucí a lehce depresivní zážitek, který z vás jen tak nevyprchá. Jen škoda, že vás komiks nedokáže tak pohltit, jako románová předloha. Ve výsledku to však ničemu nevadí. Pokud tedy rádi čtete komiksy, grafický román 1984 vám můžu s naprostým klidem doporučit.
HODNOCENÍ: 9/10