Hlavní obsah
Knihy a literatura

Tajuplný ostrov: Dobrodružství, které nestárne

Foto: Martin Kudělka

Jules Verne napsal mnoho úžasných knih, které jsem si užil, ale jedna z nich vyčnívá – Tajuplný ostrov. Je to příběh, ke kterému se dodnes rád vracím, protože mě vždy znovu vtáhne svou atmosférou a dobrodružstvím.

Článek

Tajuplný ostrov je závěrečným dílem volné trilogie, do níž patří také Děti kapitána Granta Dvacet tisíc mil pod mořem. Tyto knihy spojují některé postavy a částečně i místa děje, bohužel však mezi nimi pasuje časový nesoulad, který mírně narušuje dojem z jinak fantastických příběhů. Tak či tak se jedná o velkolepé dílo, které si zamilujete.

Byl jednou jeden ostrov

Kniha v originále vyšla už v roce 1875. U nás se pak poprvé objevila krátce na to, konkrétně v roce 1878. Děj románu čtenáře zavede na pustý ostrov v Tichém oceánu, na kterém ztroskotá pětice nešťastníků, kterým se před časem podařilo v balónu uniknout z jižanského zajetí. Pětice se na ostrově i přes nepřízeň osudu rychle zabydlí a díky vědeckým a technickým znalostem si svůj nový domov přetvoří na pohodlné místo pro život, kterému nechybí nic výdobytků tehdejší doby. Nejednou jsem si během čtení pomyslel, že bych na ostrově nějaký ten měsíc rád strávil. Bohužel nic netrvá věčně, neboť některé událostí na ostrově naznačují, že svoje vymazlené obydlí budou muset brzy opustit.

Foto: Martin Kudělka

Vydání od Hachette má tristní zpracování.

Oslava vědy a přátelství

Kromě stránek plných napínavých momentů a fantastických dobrodružství kniha nabízí i vynikající pohled na to, jak si člověk dokáže díky znalostem poradit i v nepříznivých situacích. S otevřenými ústy budete sledovat, jak se kolonistům podaří pustý ostrov přetvořit na téměř ideální místo pro život. A to jen díky vědění, píli, vytrvalosti a odvaze. Hlavní housle v příběhu hraje inženýr Cyrus Smith. Člověk, který umí snad vše a na co sáhne, to se mu podaří. Zkrátka taková Jára Cimrman a MacGyver, kterého navíc všichni uctívají jako boha, což mi při čtení lezlo opakovaně na nervy. Každopádně je opravdu neskutečné pozorovat, jak si tenhle borec dokáže poradit s problémy, které mu ostrov působí.

Nechci moc prozrazovat, ale třeba vypěstovat pšeničné pole z jedno jediného semínka, nebo si udělat vlastní trhavinu, se kterou poté vybudujete obydlí ve skále, to jsou opravdu výkony, které vás jako mladého čtenáře ohromí, ale ve vyšším věku vám přijdou kapánek úsměvné. Ono dost záleží na tom, jak se ke knize postavíte. Pokud k ni budete přistupovat čistě racionálně, moc si ji neužijete. Ale pokud se na knihu podíváte mladšíma očima, opravdu si ji užijete. Kromě onoho budování a vynalézání kniha nabízí i kopu dobrodružství. Vyprávění je plné momentů, při nichž vám bude tuhnout krev v žilách. Zajímavá je samotná zápletka, která se příběhem line.

Foto: Martin Kudělka

Tajuplný ostrov

Důležitým aspektem knihy je i přátelství, které mezi kolonisty panuje. Jules Verne dává důraz na to, že pokud si lidé mohou mezi sebou plně důvěřovat a spolehnout se na sebe, jde všechno tak nějak snadněji. Zapomínat samozřejmě nesmím ani na tajemnou atmosféru, kterou Tajuplný ostrov má. Na ni má vliv především výskyt záhadných události, které se na ostrově dějí.

Zub času

Problémem pro dnešního čtenáře může být styl, jakým je kniha napsaná. Nejde jen o formu typickou pro starší literaturu, ale také o extrémně pomalé tempo vyprávění. Pro citlivější povahy mohou být překážkou i specifika tehdejší doby, které jsou v knize popisována. Například černoch oddaně sloužící svému pánu ,může být pro někoho už moc. Je však nutné na tato díla nahlížet v dobovém kontextu a nelze je posuzovat optikou dnešní doby.

Pokud se najde někdo, kdo Tajuplný ostrov nečetl, a chtěl by se do něj pustit, doporučuji přepracované vydání, které napsal Ondřej Neff. Neffovo převyprávění působí modernějším dojmem. Základní kostra zůstává stejná, ale příběh je osekaný o některé situace, navíc není tak popisný. Verne se v originálu ve zběsilém popisu všemožných situací opravdu vyžíval, ale tady nic takového není. Nová verze tak získala svižnější tempo a celkově působí více čtivě. Lehké změny se dotkly i konce knihy, který tady konečně dává smysl. Tohle převyprávění má rozhodně potenciál oslovit mladší čtenáře, přesto originál je originál.

Foto: Martin Kudělka

Ondřej Neff příběh převyprávěl tak, aby byl přístupnější mladším čtenářům.

Neopakovatelné dobrodružství

Tajuplný ostrov patří k mým nejoblíbenějším titulům. Společně s Rychlými šípy jde o vůbec první dobrodružnou knihu, kterou jsem jako malý četl. I proto k mám k tomuto románu takový vztah a rád se k němu pravidelně vracím. Tu nálož napínavých dobrodružství, podivných událostí, které na ostrově probíhají, a boj s nehostinným prostředím, jenž se podaří překonat díky vědeckým znalostem a technickému umu, si prostě zamilujete. Verne mistrně spojuje napětí a dobrodružství s lidskou vynalézavostí, čímž vytváří příběh, který nejen zaujme, ale i inspiruje.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz