Článek
V konzumaci piva patříme bez debat k nejžíznivějším národům na světě. A velká část naší populace je na to i patřičně hrdá. Jestli je to dobře nebo špatně, to je na jinou debatu. Každopádně vaření piva má u nás dlouhou tradici a ve vaření ležáků patříme k naprosté špičce. Jak to se zlatavým mokem bylo a je v naší největší moravské metropoli, tedy v Brně, se rozhodl sepsat pivovarský historik Filip Vrána. A tak vznikla kniha Pivní Brno. My se na jeho dílo, které vydává nakladatelství Jota, blíže podíváme v následující recenzi.
Pivní Brno
Filip Vrána si dal v knize Pivní Brno za cíl předat čtenářům povědomí o tom, jak se to má s pivovarnictvím a pivní kulturou obecně v Brně a jeho okolí. Jak hovoří anotace knihy: Brno je spojováno s lecčím. S funkcionalistickou architekturou, kávou, speciálním orlojem, pro mnohé nesrozumitelným jazykem a taky pivem. Pivní Brno je kniha, která by neměla chybět v žádné knihovně a je vlastně úplně jedno, jestli jste konzumentem piva, nebo se mu (zcela nepochopitelně) vyhýbáte. A důvod? Je naprosto jednoduchý – s pivovarnictvím a hospodami není totiž spojena jen ona kultura setkávání se, ale v nemalé míře z nich vychází celková podoba města: každý den při svých cestách míjíte budovy, které jsou s vařením a čepováním chmelového moku neodmyslitelně spojeny a daly Brnu jeho současnou tvář.
Informační hody
Na čtenáře čeká informačně nabité, čtivě napsané a vizuálně hezky zpracované dílo, které je opravdu radost číst. Po obsahové stránce je to naprostá spokojenost. V celkem třinácti kapitolách se seznámíte s historií i současností brněnské pivní kultury. Taky se dozvíte, kam vyrazit za dobrým pivem a kam se za ním chodívalo dříve. A v neposlední řadě poznáte osobnosti, které o rozvoj pivní kultury zasloužili.
Dobře je na tom kniha i po vizuální stránce. Kromě spousty textu, který je nabitý zajímavými informacemi v knize naleznete i bohatou sbírku všemožných fotografií, které zachycují především místa spjaté s brněnským pivovarnictvím a pivní kulturou obecně. Místa současná nebo už ta dávno zapomenutá. Ocenit musím QR kódy, po jejichž naskenování se vám ukáže přesná lokace místa, o kterém je v knize zrovna řeč. Velice praktická a užitečná věc, která vám značně usnadní bádání po místech spjatých s „pivním“ Brnem.
Nejenom pro pivaře
Knihu Pivní Brno mohu doporučit jak všem milovníkům zlatavého moku, a to i těm, kteří pivu z jihu Moravy zrovna neholdují, tak všem, kteří se chtějí něco zajímavého dozvědět o naší největší moravské metropoli. Dostanete informacemi nabitý titul, který je plný zajímavých fotografií. Autor má navíc dar psát čtivě a poutavě, tudíž oněch něco málo přes dvě stovky stran přelouskáte za jedno odpoledne. Jen vás musím upozornit, že během čtení zcela určitě dostanete chuť na jeden točený kousek, takže buďte připraveni.