Článek
Záhadný zvuk z prostoru, obvykle označovaný jako „Hum“, děsí už řadu let lidi po celém světě. Byl slyšet v Severní i Jižní Americe, Evropě, Asii, Africe i Austrálii. Několikrát se ozval i v České republice. Na specializovaném webu The World Hum Map and Databáze, si můžete najít, kde konkrétně: ODKAZ
Hum údajně slyšeli lidé poprvé v Londýně, ve čtvrti Belgravia, v roce 1940. Největší počet hlášení z celého světa je z let 2012 a 2013.
Zajímavé je, že podle některých komentátorů tento zvuk údajně nevnímají všichni, ale jen 2 až 10 % populace ZDROJ. Vyvolenými jsou prý nejčastěji lidé středního věku bez rozdílu pohlaví ZDROJ.
Některým lidem už měl Hum způsobit zdravotní obtíže: bolesti hlavy, poruchy spánku, závratě. Podle britských listů The Guardian a Daily Mail je fenomén Hum každoroční příčinou minimálně tří sebevražd ZDROJ.
Co nebo kdo tento zvuk způsobuje? Teorií je hned několik. Má jít o…
- Nízkofrekvenční zvuky z továren, které se nesou prostorem
- Pohyb obřích mas hmoty pod zemským povrchem
- Přesun tzv. Temné hmoty všude kolem nás i skrz nás
- Tajné armádní experimenty (podle některých konspirátorů jde například o pokračování experimentů Nikoly Tesly)
- Podle věřících vydávají zvuk Hum trouby andělů z Apokalypsy
- Podle satanistů jde o zvuky pekla
- Podle některých ufologů jde o hlasy mimozemšťanů...
Skeptičtí komentátoři tvrdí, že nic takového jako Hum neexistuje. Jde prý jen o poruchy sluchu (hučení v uších…) nebo o masovou hysterii. Pravdou ale je, že zvuk Hum zaznamenaly mikrofony v mnohých záznamových zařízeních svědků.
Vybrané záznamy zvuků Hum ze světa:
22. srpna 2011, USA, Colorado (netradiční zvuk připomínající údery obřího kladiva):
1. listopadu 2012, Maďarsko, Budapešť:
23. května 2015, Austrálie, Sydney:
V létě 2016 zaslechli domorodí obyvatelé severokanadské ostrovní vesnice Igloolik hned několikrát zvláštní zvuky, nesoucí se prostorem. Zvuky údajně připomínaly hučení, ale i pípání. V moři, v okolí vesnice, došlo podle svědků současně k prudkému úbytku ryb. Zvuky podle domorodců vycházely z mořského dna. Hlášení zaujalo kanadskou armádu, která na místo vyslala speciální vyšetřovací tým. Vojáci prozkoumali s pomocí letounu Lockheed CP140-Aurora mořské úžiny Fury a Hecla, snažili se zvuky zachytit citlivými mikrofony, ale nebyli úspěšní. ZDROJ, ZDROJ, ZDROJ
V únoru 2017 probudil podivný zvuk nesoucí se prostorem stovky obyvatel anglického přístavního města Plymouth . Svědek Joao Caetano natočil zvuk na mobilní telefon:
3. dubna 2020 byl slyšet zvláštní zvuk, připomínající řev zvířete, na Slovensku, v Bratislavě: ODKAZ
11. dubna 2020, Velká Británie, Bristol:
2022 USA, Brooklyn:
Další sestřihy zvuků Hum ze světa:
Legenda o Zlaté babě
Domorodí Mansiové v Rusku, na Urale, věří v existenci řvoucí „Zlaté baby“, legendární bytosti, která údajně zabíjí svým strašlivým hlasem na dálku. Zlatá baba prý láme skály, spouští laviny a někteří lidé v jejím dosahu údajně i zkameněli. Její hlas, připomínající kombinaci výhružného vrčení a skučení, je prý tak strašlivý, že se nedá vydržet ho poslouchat a jedinou možností je utéct z jeho dosahu.
Legenda o Zlaté babě by mohla souviset s destruktivním působením infrazvuku na člověka: ODKAZ. Jestli ale existuje spojitost mezi legendou o Zlaté babě, infrazvukem a zvukem Hum, ještě nikdo nedokázal.
Zabil zvuk Hum (společně s mrazem) Djatlovovu expedici na Urale?
Podle některých badatelů mohlo roce 1959 slyšet Zlatou babu (infrazvuk?) devět vysokoškoláků z tzv. Djatlovovy expedice, kteří v pustině pod Холат-Сяхыл z jejího volání „zešíleli“, ve sněhové vánici v noci rozřezali stan a utekli jen ve spodním prádle kilometr a půl hlubokým sněhem dolů do údolí, kde umrzli: ODKAZ.
Zlatou babu údajně slyšel v roce 1999 i ruský žurnalista Alexandr Zajcev na planině Maň-pupu-ňor.
Info o zvuku Hum na Wikipedii (anglicky): ODKAZ