Článek
Mezi nejčastější příznaky úzkosti patří například svalové napětí, trvalý strach z budoucnosti, tlak na hrudi, podrážděnost, pocit, že se nemůžete dostatečně nadechnout, roztěkanost nebo i trávící problémy. Podobně jako se staráme o své fyzické zdraví, je taktéž důležité věnovat pozornost naší duševní pohodě. V těchto pochmurných zimních dnech a při neustále hrnoucích se negativních zprávách ze světa i z Čech přichází zvýšený stres. Avšak namísto toho, abychom na úzkosti pohlíželi jako na nevyhnutelnou součást života, můžeme se zaměřit na aktivity, které nám mohou pomoci vyrovnat se těmto emocím.
Sportem ku zdraví, i k tomu psychickému
Jóga se stala známou pro svou schopnost spojit fyzickou praxi s důrazem na dech a mentální soustředění. Kombinace asan (pozic), pranayamy (dechových cvičení) a meditace, které jsou často součástí jógy, mohou pomoci uvolnit napětí a posílit psychickou pohodu. Jóga pomáhá snižovat hladinu stresových hormonů v těle a zlepšovat schopnost relaxace. Pravidelné cvičení jógy poskytne duševní úlevu, všeobecný klid, a navíc si protáhnete celé tělo.
Nechte myšlenky plynout
Jestliže se necítíte na návštěvu jógového studia nebo se vám nechce do cvičení, pak zkuste samotnou meditaci. Často se zaměňuje řízená relaxace a meditace, je zde však menší rozdíl. Při řízené relaxaci posloucháte něčí hlas nebo hudbu, kdežto meditace by měla být prováděná v naprostém tichu. Ať tak či tak, najděte si takový způsob, který vám bude vyhovovat nejvíc. Meditace umožňuje ztišit mysl a zaměřit se na přítomný okamžik, což může snížit úroveň stresu a úzkosti. Jestliže máte neustále nějaké myšlenky a nejde vám vypnout mysl, zkuste myšlenky přijmout a nechat je plynout dál. Uvidíte, že za pár minut budete mít čistou hlavu.
Síla vonných olejů
Není úplně od věci spojit meditaci s aromaterapií. Ta využívá esenciální oleje z rostlin s relaxačními vlastnostmi. Jedná se třeba o levanduli, jasmín nebo růži. Esenciální oleje se mohou aplikovat pomocí aromalampy, difuzéru, masáží nebo přidáním do koupele. Levandule je známa pro svou schopnost redukovat úzkost a napětí. Jasmín a růže jsou také spojovány s uklidňujícími účinky, které napomáhají zlepšit náladu a podpořit relaxaci. Působí na části mozku spojené s emocemi a pamětí, a jejich pravidelné využívání může být jednou z příjemných a efektivních cest, jak podpořit duševní pohodu a zvládat stresové situace v každodenním životě.
Levandule jako lék s prověřenou účinností
Zmíněná levandule nemusí být použita jen jako vůně. Pro naše tělo má spoustu výhod a jedním ze způsobů, jak ji využít je v podobě léku. Předtím, než dosáhnete bodu, kdy potřebujete odbornou pomoc, existují prostředky, které můžete vyzkoušet bez předpisu po poradě s lékárníkem. V Česku je například k dostání volně prodejné rostlinné anxiolytikum, které je určeno k léčbě přechodných úzkostných stavů. Obsahuje levandulovou silici ve farmaceutické kvalitě. Jeho výhodou je, že vás přes den neutlumí a v noci vám pomůže lépe usnou, protože zklidní kolotoč myšlenek ve vaší hlavě.
Objevte v sobě Picassa
Další zajímavou možností může být i umělecká terapie. Malování, psaní, hudba nebo jiné formy kreativity slouží jako prostředek k vyjádření emocí a uvolnění napětí. Skrze umělecký proces můžete objevit nové způsoby, jak porozumět svým pocitům. Navíc si odpočinete a přijdete na jiné myšlenky.
Ačkoli existuje mnoho různých metod a přístupů k péči o duševní zdraví a zvládání úzkostí, je důležité si uvědomit, že není žádný univerzální recept, který by platil pro každého stejně. Každý člověk je individuální a může vyžadovat různé kombinace technik a přístupů. Péče o duševní zdraví by měla být kontinuálním procesem, který nám pomůže žít šťastnější a vyváženější život.