Hlavní obsah
Názory a úvahy

F-35 jsou drahé, nespolehlivé a pro nás nevhodné

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: https://ukdefencejournal.org.uk/british-army-showcase-brimstone-armed-drone-dsei23/
22. 9. 16:00

Generálové se chystají na minulou válku. Pro nás je F-35 jenom drahá hračka, symbol statusu, nikoliv užitečná zbraň. Jsou levnější a mnohem více vhodné kombinace letadel, PVO, raket, více v článku.

Článek

Někdo chytrý řekl, že generálové se chystají na minulou válku. Přijde mi to velice trefné, tím, jak jsou posedlí koupí F-35. Kdybychom ho měli dneska, nebo ho dneska měla Ukrajina, bylo by to super a gamechanger. Ale v roce 2030 a později už to bude úplně jiné. To ukazuje i dnešní úspěšný útok Ukrajiny na ruskou flotilu na Krymu. Válčit budou drony.

Podívejme se na to, na co potřebujeme bojová letadla. Typické úkoly, je vybojování vzdušné nadvlády. S tím nebude mít F-35 v Evropě problém, Rusové nebudou mít nic, co by proti nim mohli ve vzduchu postavit. Ale problém bude na zemi. Systémy jako S-400 doplněné o radary na milimetrovém s submilimetrovém pásmu eliminují stealth výhodu F-35. Rusové to prozatím nemají, nedokážou vyrobit výkonovou elektroniku v patřičném pásmu, Čína to zvládla už v roce 2019. Ale v roce 2030? Tehdy poslat letadla na zničení ruské PVO by byla sebevražda, klasicky se o to postarají Tomahawky a další střely. Až bude PVO v rozvratu, bude stačit i F-16 na další mise, jako je bombardování strategických cílů a případně CAS. Takže doporučuji místo F-35 nakoupit BGM-109 a F-16, koupíme jich mnohem více a ještě ušetříme.

V případě obrany našeho vzdušného prostoru platí to samé, ve vzduchu se jim pilotovaný letoun nemůže postavit. Ale co třeba rakety, balistické nebo s plochou drahou letu? Nebo nadzvukové? S těmi F-35 nijak nepomůže, na to potřebujeme Patrioty. Zase za stejné peníze jich nakoupíme mnohem více a ještě ušetříme.

A potom tu máme moderní boj proti pozemním cílům. Tady vidím největší posun. Ukrajinci jednoznačně ukázali, že ničit pozemní cíle se dá jenom drony i bez letadel. Proto říkám, že mi na F-35 vadí, že je jenom jednomužné. Představuji si, že budeme potřebovat něco jako létající velitelskou platformu pro řízení rojů dronů v prostředí velmi silného radioelektronického boje. Pokud budou obě strany používat různé rušení, už na základě fyziky je pro nás lepší ovládat bezpilotníky ze vzduchu. Komplexita podobného boje ale jednoho pilota úplně zahltí, podle mne budou potřeba minimálně dva, aby to dokázali zvládnout. A letadlo může být mimo dosah nepřátelské PVO a řídit podobné stroje jako je Hydra

Foto: https://ukdefencejournal.org.uk/british-army-showcase-brimstone-armed-drone-dsei23/

Hydra

Potom tu máme různé argumenty typu musíme to mít, protože to kupují všichni. No moje maminka říkala, jestli když všichni budou skákat z okna, budu taky? Nebo že ho mají Izraelci: Ani, ti ho mají už dneska, ale k nám to dorazí když dobře za 7 až 10 let.

Navíc budeme muset předělat letiště a přilehlá zařízení za těžké miliardy. A k tomu astronomické náklady na letovou hodinu a přitom díky spolehlivosti F-35 dokážou využít jenom 55 % letového času. (Zdroj zde)

Za mne se F-35 prostě nepovedl a je to takový průšvih, že se teď všichni musí tvářit, že je to úspěch, nebo aspoň jednou bude. F-16 nebo Rafale v kombinaci s drony, silnou PVO, raketami dalekého dosahu mi dávají mnohem lepší smysl, než drahá F-35. Nehledě na to, že když příští vláda zkrouhne rozpočet na armádu, budou F-35 jenom tiše tlít v hangárech. Jiné letadla můžeme mít když ne dnes, tak velmi brzo a když mám hluboko do kapsy, nekupuji si Porše, ale Dácii.

P.S.: Autor vystudoval Univerzitu obrany - obor radioelektronický boj, informační válka, ale je už dlouhé roky v civilu

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz