Hlavní obsah
Názory a úvahy

Dire Wolf. Skuteční vyhynulí vlci, nebo jen geneticky upravení vlci šedý?

Foto: Martina Hájková

Asi každý z nás už četl nebo viděl, že oživili 10 000 let vyhynulého vlka s názvem Dire Wolf, který je známý díky filmu Hry o trůny. Ale co je na tom pravdy? Pojďme se na to spolu podívat postupně

Článek

Dire Wolf skutečně existoval. Žili v severní a jižní Americe přibližně před 125 000- 9 500 lety.

Byl popsán podle fosilií v roce 1858. Nejvíce fosilií bylo nalezeno v Kalifornii. Spekulovalo se o tom, že je to jen velký vlk, nakonec se došlo k závěru, že šlo o úplně jinou evoluční linii. To znamená že vypadají podobně jako šedý vlci, ale jsou geneticky naprosto jiný.

Dire Wolf vznikl tak, že analyzovali DNA z Dire wolfů z 13 000 let starého zubu Dire Wolfa a 72 000 let staré lebky a pomocí technologie CRISPR upravili 14 genů v buňkách šedého vlka. Upravená jádra byla vložena do náhradních matek a narodili se dvě mláďata. Romulus a Remus (podle zakladatelů Říma, které dle dějin našla a vychovala vlčice). Narodili se 1.10.2024

Poté se narodila i samička Khaleesi. Ta má jméno po postavě ze Hry o trůny, odkud je tento druh vlka znám. Narodila se 30.1.2025.

Existuje tedy skutečný Dire Wolf?

Skutečný Dire Wolf neexistuje. Jsou to jen geneticky upravený šedý vlci, tak aby vypadali jako vyhynulý vlci. Jsou větší, jejich charakteristika je bílá srst. Rozdíl mezi Dire Wolf a Vlkem šedým je natolik velký, že není možné, aby Dire Wolf byl „oživen“.

A teď se pojme podívat na to, co to pro nás může znamenat.

Jejich vliv na tento ekosystém bude velký a podle mě převážně špatný. Jsou to sice geneticky upravení naši vlci šedý, ale jde tu o to, že jsou geneticky upravený. Nevíme kdo, nebo co je na jejich jídelníčku. Jsou to malý hlodavci? Jsou to srny? Nebo to můžeme být klidně i my. Když jich bude více než tři, může nás to všechny ohrozit. Jak můžeme vědět, že nejsou hrozbou? Nemůžeme. Teď žijí v zajetí (volně) ale stále je to v zajetí. Jak můžeme vědět, jak se bude chovat tento vlk, který nebude znát lidi a poté s nimi přijde do kontaktu. Bude plachý, či agresivní? Stále je to divoké zvíře dosud neznámé.

Teď se podívejme na genetické úpravy vyhynulých zvířat s těmi našimi.

Není správné oživovat nebo geneticky upravovat zvířata. Jim to klidně může hodně, ale hodně uškodit. Jak můžeme vědět, zda to zvíře netrpí. Přirovnejme si to k Mopsům. Trpí hodně kvůli „splacnutému“ čumáku, kvůli kterému mají dýchací problémy.

Na závěr to odvádí pozornost od ochrany ohrožených druhů zvířat. Mezitím co se v Americe snaží nás oblbout „oživením“ vyhynulých zvířat, tak nám před očima vymírají ohrožená zvířata jako jsou tygři či nosorožci a další ohrožené druhy zvířat.

Některé informace jsou od AI.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám