Článek
Focení je druh umění. Je důležité dbát na to, co fotíme a jak. Někdo to má v oku hned, někdo se to učí dlouho. Moje první fotka, kterou si pamatuju, je vyfocena 14 let zpět, ale bylo mi řečeno, že jsem fotila v tu dobu už rok. Fotky byly rozmazané, já zklamaná. Říkala jsem si, že to nikam s tím focením nedotáhnu a svým způsobem jsem měla pravdu, ale jsem za to ráda. Focení se stalo radostí, ne povinností. Nejraději fotím zvířata, ať v klidu či pohybu. Též ráda fotím přírodu a západy slunce. Fotím fotoaparátem, ale i telefonem. Dám nějaké tipy, které mně se osvědčily.
1. Neplýtvat místo na úložišti
Fotíte fotky a nelíbí se vám? Nebo vás nebaví každou fotku mazat? Tak mám pro vás pravý tip. Rozmyslete si nejdříve, co chcete fotit. Dejme tomu že stojíte na louce a chcete si vyfotit tu přírodu. Nejdříve si zavřu jedno oko a podívám se jen tím jedním okem. Líbí se mi to a tak vytáhnu telefon a vyfotím. Jde o to, aby se vám ta fotka líbila před vyfocením.
2. Co mám fotit?
Foťte cokoliv, co vám je nejbližší. Chcete fotit portréty? Zachytit sebemenší detaily na tom člověku je sice oříšek, ale nic nezvládnutelného. Je potřeba při focení portrétů brát v potaz kompozici, světlo a stín. Ale kvantová fyzika na to potřeba není, vše se dá doladit i foťákem. Je třeba aby jste nefotily moc zespoda, ale ani moc shora.
3. Jak na focení zvířat v pohybu?
To už je teprve oříšek. Pořídit fotku třeba psa při běhání. Ale je důležité abyste to měli opravdu zaostřené. Musí být zaostřený pes, ne stéblo trávy na zemi, pak se fotka bude zbytečně mazat a budete se tím probírat dlouho. Nejlepší je začít fotit něco, kde není zapotřebí se „stresovat“. Začala bych přírodou, třeba mezi stromy v lese si jeden strom vybrat, na který se zaměříte a trénujete si focení. Pak se můžete přesunout klidně i na focení dostihů.
4. Co když se nějaká fotka nepovede?
Když se nějaká fotka nepovede, hlavně se nevzdávejte a nezoufejte. Stát se to může i profesionálnímu fotografovi, je dobré se nad tím povznést. V budoucnu za to můžete být i rádi.
5. Úprava fotek - je důležitá?
Pro někoho ano. Já třeba fotky neupravuju. Ne proto, že by byly dokonalé, ale protože nechci. Neumím to a pak se mi ty fotky ani nelíbí. Nechávám je tak, jak je vyfotím.
6. Je důležité mít školu?
Ne, ne a ne. Nikdo na focení školu nepotřebuje. To je jak kdyby člověk nesměl nakrájet cibuli, protože na to není vyučený. Je to nesmysl. Nikdo nepotřebuje mít školu, aby mohl fotit. Když člověk chce, ať si školu udělá. Ale není to podstatné.
7. Jak upravit světlo před vyfocením?
Když jsme v uzavřené místnosti, kde je potřeba trochu světla, slouží na to žárovky či baterky. Taky mají telefony a foťáky blesk, který se dá použít. Jakmile fotíme ve tmě venku, je důležité se na to připravit. Vzít s sebou nějakou svítilnu. Pokud nám světlo neslouží přes den, může se na telefonu nastavit i jas, trochu to nasvítit, nebo ztmavit.
8. Jak fotit západ slunce?
Západ slunce se zdá jako banalita, u které na ničem nezáleží, prostě jdu a vyfotím. Omyl. Pokud chceme ten západ slunce originální, je potřeba si se všemi funkcemi vyhrát.
Odpověď na otázku, zda může fotit každý, existuje jen a pouze jedna odpověď. Fotit může úplně každý, chce to jen trénink a nevzdávat se. Pokud se chystáte fotit, tak vám držím palce a přeji pevné nervy a spousty krásných fotek.