Článek
Burza je pod tlakem a poslední březnový obchodní den nepřináší mnoho důvodů k optimismu. Index S&P 500 směřuje ke své nejhorší čtvrtletní výkonnosti od poloviny roku 2022 – a podle Goldman Sachs to zdaleka není konec. Banka v nové zprávě varuje, že kombinace růstu cel, zvyšující se inflace a zpomalující ekonomiky vytvoří prostředí, které bude velmi nebezpečné pro akcie i firemní výsledky.
Tým akciových stratégů Goldman Sachs vedený Davidem Kostinem snížil svůj tříměsíční výhled pro index S&P 500 z původní stagnace na pokles o 5 %, tedy k úrovni přibližně 5300 bodů. Dlouhodobě sice analytici nadále věří v růst – dvanáctiměsíční cíl je stanoven na 5900 bodů – ale i ten představuje pouze 6% zisk, zatímco původní odhad počítal s růstem o 16 %. Klíčovým důvodem pro tuto změnu nálady je podle banky narůstající obava z americké verze stagflace – tedy kombinace pomalého hospodářského růstu a rostoucích cen.
V samostatné zprávě ekonomického týmu Goldman Sachs pod vedením Jana Hatziuse došlo k zásadnímu posunu v odhadech. Očekávaný nárůst celních sazeb byl navýšen z 10 na 15 procentních bodů, a to v souvislosti s tzv. „recipročními“ tarify, které má prezident Trump představit právě ve středu 2. dubna. Vyšší cla se podle ekonomů okamžitě promítnou do spotřebitelských cen, a proto banka zvýšila svou předpověď jádrové inflace PCE na konci roku 2025 o půl procentního bodu na 3,5 %.
Zároveň Goldman snížil svůj odhad růstu HDP pro rok 2025 na pouhé 1 % v meziročním srovnání čtvrtých čtvrtletí (a 1,5 % při průměrném ročním růstu). Důvodem je nejen vliv cel, ale také prudké zhoršení důvěry spotřebitelů a podnikatelů. V důsledku těchto změn banka zvýšila pravděpodobnost recese během následujících 12 měsíců z 20 % na 35 %. Jak upozorňuje zpráva, nová čísla odrážejí nejen slabší růstový základ, ale i ochotu vlády obětovat krátkodobou ekonomickou stabilitu ve jménu politických cílů.
Pro firemní zisky to znamená jediné – zpomalení. Tým Davida Kostina proto snížil svůj odhad růstu zisků na akcii (EPS) u společností v indexu S&P 500 pro rok 2025 z původních 7 % na pouhá 3 %. Pro rok 2026 byl výhled mírně snížen na 6 %. Ještě výraznější revizi doznal cíl pro letošní rok – EPS by měl podle aktuálních prognóz dosáhnout pouze 253 dolarů, přičemž ještě před třemi týdny Goldman počítal s 262 dolary.
Další klíčovou změnou v hodnocení trhu je snížení valuací. Akcie v indexu S&P 500 se na začátku roku obchodovaly s poměrem ceny k zisku (P/E) kolem 21,5. Nyní je tato hodnota 20 a Goldman očekává, že během tří měsíců klesne až na 19. Teprve poté by mohla opět mírně růst. Vzhledem k tomu, že konsenzuální odhady EPS se zatím téměř nezměnily, znamená celý 9% pokles od únorového vrcholu čistě kontrakci valuace, tedy přehodnocení, kolik jsou investoři ochotni za budoucí zisky zaplatit.
A pokud se naplní pesimistický scénář? Podle historických dat ztrácí index S&P 500 při recesi v průměru až 25 % od svého vrcholu. Vzhledem k únorovému maximu na 6144 bodech by to znamenalo další pokles až na úroveň kolem 4600 bodů – tedy o dalších 17 % z aktuálních úrovní.
Goldman Sachs tak svým novým výhledem vysílá varovný signál. I když růstový příběh amerických akcií nebyl definitivně ukončen, rizika spojená s obchodní politikou, inflací a zpomalením ekonomiky znovu vstoupila do hry. A tentokrát s větší silou než dříve.