Článek
Společnost Advanced Micro Devices (AMD) získala klíčovou zakázku od společnosti Sony (SONY), která by jinak mohla připadnout společnosti Intel Corp (INTC -0,21 %). Získání zakázky pro připravovaný PlayStation 6 představuje pro AMD významný úspěch, který má za následek příslib mnoha milionů prodaných vlastních čipů a miliardových příjmů. Bilance této tržní dynamiky představuje pozitivní zprávu pro investory společnosti AMD, ale zklamání z vývoje pro akcionáře společnosti Intel.
Zkoumání finančního dopadu této významné zakázky se společností Sony vyžaduje pohled na vývoj procesorů PlayStation. První PlayStation, který byl uveden na trh v roce 1994, pracoval s procesorovou architekturou MIPS navrženou divizí mikročipů společnosti Sony. Nástupce původního modelu, PlayStation 2, byl vybaven pokročilým čipem MIPS, který společně navrhly společnosti Sony a Toshiba a který byl nazván „emotion engine“.
Významný odklon přinesl procesor Cell v PS3. Společnosti Sony a Toshiba se odklonily od MIPS a zvolily osvědčenou platformu PowerPC od IBM. Tento nový čip byl nejen přizpůsoben pro konzoli PS3, ale měl také pohánět některé ze špičkových superpočítačů na světě. Ambiciózní systém uvedený na trh v roce 2006 však nebyl zpětně kompatibilní s filozofií návrhu MIPS. V důsledku toho nebylo možné spustit hry pro PS2 na systému PS3 bez softwarového emulátoru, který společnost Sony neposkytla pro všechny své hry pro PS2.
V tomto zlomovém okamžiku se prosadila společnost AMD. Společnost Sony se snažila o další zásadní změnu designu a vybrala si vlastní verzi převládající architektury x86, typicky vyráběnou společnostmi Intel nebo AMD. Společnost AMD, která byla v roce 2013 jedním ze dvou přežívajících specialistů na výkonnou počítačovou grafiku, slibovala komplexnější herní systém než její větší čipový expert. Přechod na čerstvý konstrukční rámec opět bránil kompatibilitě systému PS4 se staršími hrami. Spotřebitelé po celém světě jej však přijali vřele.
Éra PS4 byla pro AMD svědkem dvojnásobného úspěchu, když získala kontrakty na dodávku poloprocesorů i pro konzoli Microsoft Xbox One. Jak Sony, tak Microsoft dodržely smlouvy se společností AMD v generacích PlayStation 5 a Xbox řady S.
Přesuňme se rychle do současnosti a společnost AMD si udržuje svou vítěznou sérii se smlouvou pro další generaci herní konzole Sony, pravděpodobně PlayStation 6. Společnost Sony se o řešení AMD stabilně opírá již více než deset let a toto období by se mohlo prodloužit na přibližně 15 let včetně perspektivních prodejů podle čerstvé smlouvy.
Finanční dopady prodeje PlayStation nelze přehlédnout. Společnost Sony již dodala 54 milionů systémů PS5. Ačkoli je toto množství zastíněno 117 miliony kusů PS4, zůstává významným prodejním kanálem, který stále dodává miliony kusů za čtvrtletí. Překonává také celý prodej konzolí Xbox One a Xbox řady S, který se omezil na 58 milionů, respektive 30 milionů kusů.
Volbou AMD pro další generaci může společnost Sony zajistit kompatibilitu nového systému s masivní knihovnou her pro PS5 a PS4, což je výhoda pro hráče, kteří si chtějí zopakovat starší hry na výkonnější konzoli.
Další náhled na finanční zisky společnosti AMD lze získat ze srovnání prodejních rekordů společnosti Sony a prodejů společnosti AMD společnosti Sony ve stejném časovém období. Společnost AMD má údajně příjmy ve výši přibližně 250 USD za jednu konzoli PS5.
Společnost Intel usilovala o získání zakázek na návrh procesorů i výrobu čipů pro chystanou konzoli PlayStation. Agentura Reuters však uvádí, že jejich nabídka neuspěla, když usilovali o vyšší jednotkovou cenu, přičemž hodnota celoživotního kontraktu se pohybuje kolem 30 miliard dolarů. Společnost Sony se místo toho rozhodla pokračovat s návrhem společnosti AMD a výrobními službami společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM 0,57 %).
Tato nová smlouva mezi společnostmi AMD a Sony posiluje dlouhodobý závazek společnosti Sony vůči řešením AMD, která jsou uznávána pro své vynikající schopnosti v oblasti zpracování grafiky a nižší jednotkové ceny, jak uvádí zpráva agentury Reuters. Smlouva, která představuje 20 % celkových tržeb společnosti AMD, představuje nejen úlevu, ale také příležitost navázat na ziskové vztahy se společností Sony.
Na druhé straně to znamená promarněnou příležitost pro Intel. Dohoda se Sony o PS6 mohla nabídnout významný prodejní bod pro jejich výrobní operace a grafické systémy. Jejich špičkové grafické procesory Arc (GPU) svádějí tvrdý boj s levnějšími kartami od společností AMD a Nvidia, ale Intel má na tomto trhu značný náskok, který musí dohnat. Možná se měli spokojit s nižší cenou za procesor, pokud to byl skutečně kámen úrazu.