Hlavní obsah

Nejbohatší americký bankéř říká, že Trump je na správné cestě, když zavedl cla

Foto: Mercurius Pro

Beal poskytl vysvětlení, že měnové strategie Federálního rezervního systému, které vedly k nízkým úrokovým sazbám a nekonečným zásobám peněz, po léta zakrývaly inflaci.

Článek

Andy Beal, nejbohatší bankéř ve Spojených státech, v pondělí prohlásil, že současný prezident Donald Trump by měl pokračovat v zavádění cel, která otřásla světovými finančními trhy.

Podle Beala je hlavním úkolem Trumpovy celní politiky zapojit světové ekonomiky do obchodních diskusí, podpořit transparentnost a spravedlnost v rámci celosvětového obchodu a nově definovat roli Spojených států v globální ekonomice. Beal navrhl, aby Trump nebral ohled na strany, jako je miliardář a manažer hedgeových fondů Bill Ackman, mezi osobami, které si vyžádaly přestávku v prosazování četných cel zavedených Bílým domem, jež byly oznámeny v předchozím týdnu.

Při argumentaci k této situaci Beal uvedl, že Ackman je na omylu. Podle jeho názoru neexistuje požadavek na dodatečné moratorium trvající 90 dní. Z Bealova pohledu se nyní naskytla příležitost, která by neměla proklouznout. Zmínil také, že v posledních několika desetiletích žili lidé ve fantastickém světě.

Beal poskytl vysvětlení, že měnové strategie Federálního rezervního systému, které vedly k nízkým úrokovým sazbám a nekonečným zásobám peněz, po léta zakrývaly inflaci. Současně zmínil, že deficitní výdaje federální vlády maskovaly špatný stav americké ekonomiky. Podle Beala se reálný hrubý domácí produkt (HDP) ekonomiky snižuje, přestože zveřejňovaný HDP vykazuje růst díky vládním snahám.

Beal dále uvedl, že půjčky a výdaje americké vlády ve výši téměř 2 bilionů dolarů ročně rozkolísaly realitu a odrazují od dosažení rovnováhy ekonomiky, která je podle něj nyní na spadnutí. Zdůraznil, že neustálý mnohamiliardový fiskální deficit spolu s trvalým výrazným obchodním deficitem je neudržitelný. Beal je toho názoru, že tyto problémy je třeba řešit co nejdříve, aby se minimalizovala dlouhodobá bolest.

Dále dodal, že dolar získaný z vládních půjček a výdajů nemá stejnou hodnotu jako dolar vydělaný inovacemi nebo výstavbou hmotných statků. Globální akciové trhy utrpěly značné rány poté, co Trump zveřejnil svůj plán zavést obrovská cla na různé země světa. Trumpova administrativa se také snaží omezit vládní výdaje prostřednictvím své iniciativy „DOGE“.

Beal připustil, že okamžité zavedení vysokých cel ze strany Trumpa otřáslo finančními trhy a ekonomikou. Tvrdil však, že tento přístup je jedinou cestou vpřed, pokud Trump hodlá tuto politiku výrazně formovat.

Podle Beala je škoda, že toho nebylo možné dosáhnout postupně a rozložit následnou bolest na delší období. Takový přístup podle něj již není schůdnou variantou, neboť jakákoli jiná cesta by vyžadovala schválení Kongresem, což by byl časově náročný proces. Navíc do Trumpových voleb v polovině volebního období zbývají pouhé dva roky.

Andy Beal je zakladatelem banky Beal Bank a v průběhu desetiletí úspěšně působil v oblasti Dallasu. Bealovy operace jsou samostatné, ale finančně prosperující. Již dříve se proslavil svým odvážným podnikem v lasvegaském Bellagiu, kde vyzval celosvětově uznávané hráče pokeru ve hrách s vysokými sázkami, čímž ještě více upevnil svou pověst v pokerové mytologii.

Přestože byl Beal vždy v centru pozornosti veřejnosti, snažil se udržovat nenápadný profil. Není aktivním účastníkem sociálních sítí a zdržuje se častého poskytování rozhovorů a účasti na veřejných akcích. Je o něm však známo, že má s Trumpem silný vztah, který vznikl díky jeho obchodním jednáním před několika lety. Okamžitě si padli do oka a stali se z nich blízcí přátelé. Beal podpořil tři Trumpovy prezidentské kampaně a na jeho nedávný záměr vrátit se do Oválné pracovny přispěl 5 miliony dolarů.

Přestože Beal o své podpoře Trumpových politických aktivit hovořil, na veřejnosti tak činil jen zřídka. V pondělí, vzhledem ke stupňujícím se výtkám veřejnosti ohledně dopadů Trumpovy politiky na finanční trhy, cítil Beal potřebu promluvit. Několik ekonomů, včetně bývalého ministra financí Lawrence Summerse, spolu s republikánskými senátory, jako jsou Ted Cruz a Rand Paul, vyjádřilo obavy ohledně rizikovosti Trumpovy celní politiky.

Beal a Trump spolu naposledy večeřeli v prosinci a od té doby mezi nimi neprobíhala žádná komunikace, prozradil Beal. Zdůraznil své obavy, že pokud USA neprovedou výraznou korekci kurzu v oblasti výdajů a obchodních deficitů, hrozí hrozivý výsledek, možná i nesplacení dluhů nebo zásadní zvýšení domácích daní. Beal tyto obavy vyjadřuje již řadu let a domnívá se, že situace se jen vyostřila.

Beal připouští, že důsledky tohoto přístupu budou velmi rušivé. Považuje to za eventualitu, ke které mělo dojít postupně v průběhu minulých desetiletí. K tomu však nedošlo a nyní předpovídá, že to bude převratné.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz