Hlavní obsah
Finance

Poučení z medvědího trhu, na které nesmíte zapomenout

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Unsplash.com
26. 4. 11:31

Medvědí trhy mohou být pro investory bolestivé, ale naštěstí obvykle netrvají dlouho.

Článek

Poslední rok byl pro investory těžkým oříškem. Všechny tři hlavní akciové indexy - S&P 500, Dow Jones Industrial Average a Nasdaq - se v určitém okamžiku roku 2022 propadly do medvědího teritoria. I když se trh v roce 2023 trochu odrazil, selhání bank a pokračující obavy z recese nadále zvyšují nervozitu investorů.

Je pochopitelné, že se obáváte, že v blízké budoucnosti hrozí medvědí trh. Většina investorů by však kvůli medvědímu trhu neměla obávat.

Lekce z medvědího trhu, kterou si nemůžete dovolit ignorovat

Medvědí trh je pokles o nejméně 20 % oproti nedávným maximům trhu. Býčí trh nastává, když akciový trh dlouhodobě roste o 20 % nebo více.

O medvědích trzích je však třeba vědět především to, že jsou ve srovnání s býčími trhy neuvěřitelně krátké. To vás může překvapit, když kontrolujete svůj investiční účet a máte pocit, že ztráty nikdy neskončí. Ale z 27 medvědích trhů, které akciový trh zažil od roku 1929 do roku 2022 - měřeno poklesem indexu S&P 500 o 20 % nebo více - trval průměrný medvědí trh podle výzkumu společnosti Hartford Funds jen asi 9,7 měsíce. Pro srovnání, průměrný býčí trh trval neuvěřitelných 2,7 roku.

Medvědí trh indexu S&P 500 v roce 2022 byl poměrně typický, trval 282 dní, tedy něco málo přes devět měsíců. Medvědí trh, který mu předcházel v roce 2020, kdy pandemie vyvolala globální kolaps, byl nejkratší v historii a skončil po pouhých 33 dnech. V období před krachem COVID-19 se však index S&P 500 těšil jednomu z nejdelších býčích trhů v historii, který trval od března 2009 do února 2020 - celkem 3 999 dní.

Americký akciový trh se nakonec zotavil z každého poklesu v historii. I po započtení posledních propadů akciového trhu dosáhl index S&P 500 za posledních 50 let výnosů přes 3 600 %. Při pohledu na dlouhodobou výkonnost se i delší medvědí trhy jeví jako relativně malé výkyvy.

Jak se připravit na medvědí trh?

Udržování diverzifikovaného portfolia a zprůměrování nákladů v dolarech jsou dva nejlepší způsoby, jak se připravit na medvědí trh. Diverzifikované portfolio snižuje riziko nadměrné investice do těžce zasaženého sektoru, např. do technologických akcií v roce 2022 nebo do nemovitostí a financí v roce 2008. Průměrování dolarových nákladů, kdy pravidelně investujete stejnou částku v plánovaných intervalech bez ohledu na výkonnost trhu, vám pomůže uzamknout část nízkých cen na medvědím trhu.

Investoři, kteří mají do důchodu ještě daleko, si mohou chtít dát stranou další peníze, aby mohli investovat ještě více, až se trh propadne. To neznamená, že byste se měli pokoušet časovat trh, protože až zpětně zjistíme, kdy trh dosáhl dna. Mohli byste si však dát stranou přebytečnou hotovost, abyste mohli investovat více, například pokud se index S&P 500 propadne pod určitou úroveň nebo pokud nějaká akcie klesne pod předem stanovenou cenu.

Nelze však obejít fakt, že medvědí trh je mnohem bolestivější pro ty, kteří jsou před důchodem, než pro ty, kteří mají před sebou desítky let investování. Proto by starší investoři měli přehodnotit alokaci svého portfolia a ujistit se, že podstupují přiměřenou míru rizika. Nahrazení některých investic s vysokým růstem bezpečnějšími, jako jsou akcie blue chip a dluhopisové ETF, je obvykle dobrým krokem, když je odchod do důchodu na dohled.

Pro většinu lidí je však nejlepší reakcí na medvědí trh prostě pokračovat v investování jako obvykle.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz