Článek
Americký Fed minulý týden nenápadně nakoupil americké dluhopisy za 43,6 miliardy dolarů – a téměř nikdo si toho nevšiml. Jen 8. května to bylo 8,8 miliardy v dlouhodobých 30letých papírech, zbytek padl během předchozích tří dnů. Žádné tiskovky, žádná fanfára. Ale pro trhy, které čtou mezi řádky, tohle není „běžná správa portfolia“. To je tiché otočení k měnovému uvolňování – skrytá forma kvantitativního uvolňování (QE).
Analytici tomu říkají „stealth QE“ – protože Fed technicky vzato nevyhlašuje nový stimulační program, ale de facto pumpuje likviditu zpět do systému. A investoři, kteří sledují, co se děje v zákulisí, si začínají všímat. Není to totiž politika utahování – je to tišší verze tištění peněz. A trhy s komoditami, jako vždy, mají na takové změny mimořádně citlivý nos.
Zlato, symbol nedůvěry vůči centrálním bankám, stoupá od začátku roku 2024 a podle analytiků to není náhoda. Když zlato roste, nevěří politickým slibům, ekonomikám ani Ivy League titulům – věří číslům. A ta říkají, že centrální banky ve světě začínají zajišťovat proti měnovým otřesům. Například Čína právě dramaticky navýšila kvóty na dovoz zlata a dovoluje svým bankám měnit dolary přímo za fyzický kov.
To není nákup, který ladí s designem kanceláří – je to geopolitické prohlášení. Držet americké dluhopisy už nevypadá jako bezpečná sázka, ale spíš jako hra na ruletě, kde stůl hoří. Kdyby se Čína rozhodla proměnit jen 10 % svých 784 miliard dolarů v amerických dluhopisech do zlata, světové trhy by to tvrdě pocítily.
A nejen zlato reaguje. Bitcoin, nedůvěřivý rebel mezi aktivy, si vede podobně. Kromě obvyklé nedůvěry k fiat měnám jej letos žene dopředu i typické post-halvingové období růstu. Poslední „půlení“ bitcoinu totiž proběhlo před rokem a historicky vždy vedlo k několikaměsíční rally. Tentokrát navíc přichází v momentě, kdy institucionální investoři masivně vstupují do bitcoinových ETF a vláda USA nově dokonce založila vlastní strategickou bitcoinovou rezervu – krok, který by byl před pár lety nemyslitelný.
Zatímco americké akcie se tváří, že se nic neděje, skutečné příběhy se odehrávají jinde. Například v Latinské Americe. ETF fondy zaměřené na Brazílii (iShares MSCI Brazil ETF) a širší latinskoamerický region (iShares Latin America 40 ETF) si letos připsaly zhruba 24% zisky. To nejsou náhodné výstřely, ale strategické sázky na slábnoucí dolar, rostoucí ceny komodit a skrytý obrat v politice Fedu.
Brazílie a její surovinami nabitá ekonomika přitom působí jako plážový dům před hurikánem – pokud máte pevné základy, jste na správném místě ve správný čas. Komodity jsou hmatatelné, nezávislé na tiskařských lisech a fungují jako pojistka v měnové bouři. A že se něco chystá, je čím dál zřejmější.
Fed sice veřejně mluví o boji s inflací, ale jeho činy vypadají jinak. Pokud začne opět pravidelně nakupovat dluhopisy, půjde o klasické QE – i když bez oficiální nálepky. V prostředí rostoucí geopolitické nejistoty, klesající důvěry v dolar a přesouvání rezerv do zlata, takové kroky nejsou bez následků.
Zlato, bitcoin a komoditní trhy jsou už v pohybu – a pokud Fed opravdu otočil směr, to nejlepší je možná teprve před námi.