Hlavní obsah

Varování Warrena Buffetta pro Wall Street se potvrdilo. Co by měli investoři nyní udělat?

Foto: Mercurius Pro

Zachovat si klid během poklesu trhu může být obtížné.

Článek

Warren Buffett, všeobecně označovaný jako „věštec z Omahy“, je považován za autora prozíravých investičních strategií a intuitivních postřehů o trhu. Zdá se, že jeho legendární instinkty se opět nemýlily, když naznačil další blížící se pokles trhu. Nedávné kroky tohoto obchodního magnáta naznačují, že vycítil bouři na obzoru Wall Street mnohem dříve než ostatní.

Buffett vytvořil největší hotovostní rezervu v historii společnosti Berkshire Hathaway. Omezil nákupy akcií a devět čtvrtletí po sobě se stal čistým prodejcem akcií. Tyto kroky v kombinaci s jeho ostrým dotazem na dopady cel – uváděnou příčinou současného výprodeje na trhu – jako by investiční komunitě signalizovaly, že se možná blíží neklidné časy. Nedávno se zajímal o důsledky těchto cel a během rozhovoru položil otázku: „A co potom?“.

S ohledem na vývoj událostí na trhu lze tedy konstatovat, že Buffettova varovná znamení se ukázala být na místě. Vzhledem k tomu, že se jeho předpověď naplnila, stojí nyní investoři před otázkou, jaké kroky by měli ve světle současných okolností podniknout. Nahlédnutím do Buffettových minulých výroků a moudrostí můžeme navrhnout čtyři zásadní přístupy, které by investorům pravděpodobně doporučil.

Zaprvé, zachovejte si klid. Buffett již dříve označil rozvahu za „nejdůležitější vlastnost investora“. Nemyslí tím temperament se sklonem k impulzivním a panickým reakcím. Během své slavné kariéry se Buffett důsledně zdržoval toho, aby nechal svá investiční rozhodnutí diktovat prchavými výkyvy na trhu. Investorům by pravděpodobně doporučil, aby tento přístup napodobili i během probíhající volatility na trhu.

Zachovat si klid během poklesu trhu může být obtížné. Buffett radí soustředit se spíše na klíčové podniky, do kterých jste investovali, než se příliš upínat na ceny akcií. V dopise akcionářům společnosti Berkshire Hathaway z roku 2013 přirovnává, že člověk musí věnovat pozornost tabuli (cenám akcií) oproti hracímu poli (základním podnikům). Buffett investorům připomíná, že měřítkem úspěchu je síla investovaných podniků v dlouhodobém horizontu, nikoli dočasné poklesy cen akcií.

Za druhé, buďte trpěliví. Buffett je uctíván pro své často citované moudro: „Akciový trh je zařízení pro převod peněz od netrpělivých k trpělivým.“ Buffett se snaží o to, aby se peníze dostaly do rukou trpělivých. Svědčí o tom, že chytré investování vyžaduje čas a promyšlené rozhodování. Buffett se zcela nezbavil akcií v portfoliu Berkshire Hathaway, přestože je omezil a vytvořil si značnou hotovostní pozici. Jeho kroky naznačují, že při dostatku času budou akcie blue-chip společností pravděpodobně přinášet vysoké výnosy.

Za třetí, chamtivost by mohla být v oblasti investování na akciovém trhu ctností. Snad jeden z nejznámějších Buffettových axiomů zní: „Jednoduše se snažíme být bojácní, když jsou ostatní chamtiví, a být chamtiví jen tehdy, když jsou ostatní bojácní.“. Současný stav volatility na trzích, jak ukazuje index volatility CBOE (^VIX -9,05 %) – občas označovaný jako „ukazatel strachu“, který měří tržní riziko – výrazně stoupá. To naznačuje převládající strach investorů, který naznačuje, že se blíží čas, kdy se investoři osmělí a budou nakupovat, zatímco ostatní budou spěšně prodávat. Jak Buffett sdělil akcionářům ve svém dopise z roku 2010: „Velké příležitosti přicházejí zřídka. Když prší zlato, sáhněte po kbelíku, nikoliv po náprstku.“

Za čtvrté, při nákupech postupujte s rozvahou. Odvaha není synonymem lehkomyslnosti. Buffett nabádá investory, aby byli při výběru akcií, které mají koupit, prozíraví. Často investorům radí, aby měli o akciích podobné znalosti, jaké by měl mít člověk před investicí do domu. Zdůrazňuje také, že je třeba se spokojit s myšlenkou držet danou investici po neomezenou dobu bez ohledu na stav trhu.

Tento názor zazněl i během Buffettova rozhovoru v roce 1974, kdy přirovnal investování k baseballu. Řekl: „Akciový trh je hra, při které se neříká strike. Nemusíte se rozmáchnout na všechno – můžete počkat na svůj nadhoz.“ To vyjadřuje, že s investicí není třeba spěchat a je třeba počkat na optimální příležitost.

Rozvážnost se však netýká pouze výběru akcií, ale také načasování nákupu. Ukázkový příklad tohoto rozlišování se projevil ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024, kdy se společnost Berkshire Hathaway poprvé po několika letech vyhnula zpětnému odkupu akcií. Buffett povoluje zpětný odkup akcií pouze tehdy, když se akcie obchodují pod jeho odhadem vnitřní hodnoty. Jeho zdrženlivost při zpětném odkupu akcií ve 4. čtvrtletí je učebnicovou ukázkou prozíravosti při investování.

I když současná tržní vřava zůstává volatilní a nestabilní, moudrá slova Warrena Buffetta znějí jasně a zřetelně – Zachovejte klid, trpělivost, odvahu a buďte prozíraví. Jako jeden z nejúspěšnějších investorů všech dob by přijetí jeho rad mohlo být majákem, který nás provede těmito bouřlivými tržními podmínkami.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz