Článek
Společnost Berkshire Hathaway (BRK.A) (BRK.B) Warrena Buffetta učinila významné rozhodnutí prodat během druhého čtvrtletí téměř polovinu svých akcií společnosti Apple. Tento krok navazuje na další velké prodeje v portfoliu, což vyvolalo spekulace a oživilo zájem o Buffettovy investiční strategie.
Před unáhlenými závěry je důležité udělat si širší obrázek o investičním prostředí. Navzdory výraznému snížení je Apple i nadále největším akciovým podílem v portfoliu společnosti Berkshire Hathaway. Stalo se tak po dalším významném prodeji na začátku tohoto roku, kdy Buffett snížil svůj podíl ve společnosti Apple ze 49 % na 44 %, čímž ho při posledních cenách snížil na přibližně 28 %.
Buffett však Apple i nadále chválí. Na květnovém výročním shromáždění akcionářů společnosti Berkshire Hathaway vyjádřil věštec z Omahy vysoké uznání společnosti Apple a prohlásil, že předpokládá, že si tento technologický gigant udrží své místo v jeho portfoliu. Dokonce jej příznivě srovnal s dalšími dlouhodobými favority, společnostmi American Express a Coca-Cola. Prodej tedy není ani tak o obavách týkajících se společnosti Apple, jako spíše o jiné základní strategii.
Kromě Applu Buffett snižuje podíly i v dalších akciích. V posledních týdnech postupně prodal značnou část akcií Bank of America. Jen v červenci prodal během šesti dnů akcie BofA v hodnotě 2,3 miliardy dolarů. Přesto je Bank of America i nadále druhým největším podílem v portfoliu Berkshire Hathaway, který činí přibližně 11,7 %.
Buffett naopak projevuje důvěru v akcie Berkshire Hathaway tím, že do nich neustále reinvestuje. Během prvního čtvrtletí společnost vložila téměř 2,6 miliardy dolarů do zpětného odkupu svých akcií, což odpovídá jejímu modelu zpětného odkupu.
Důvody, které stojí za prodejní horečkou akcií, nejsou zcela jasné, protože Buffett o této záležitosti mlčí. Přesto lze z jeho komentářů během výroční schůze vyčíst jisté souvislosti, které směřují k současným podmínkám na akciových trzích, globálnímu scénáři a atraktivitě hotovostní pozice společnosti Berkshire Hathaway.
Zdá se, že nakládání s obrovskou hotovostní rezervou prostřednictvím krátkodobých státních dluhopisů nabízí společnosti Berkshire Hathaway atraktivní výnos bez vystavení se riziku, což je zvláště životaschopné vzhledem k současné nestabilní situaci na akciových trzích. Zdá se tedy, že v současné době je záměrem udržet si silnou hotovostní pozici.
Proslulý investor je známý tím, že dává přednost podhodnoceným akciím, ale je oceňován i pro svou trpělivost. Pokud investiční vyhlídky odpovídají jeho kritériím, je plně in, ale jindy volí opatrnější přístup. Na nedávném setkání se vyjádřil, že současné nabídky zatím nedokázaly vyvolat podstatné investice.
Naznačuje to pro trhy skličující nabídku? Ne tak docela. Disponovat hotovostí uprostřed nejasného tržního scénáře je pozoruhodnou strategií, jak se chopit ziskových příležitostí. Dokonce i v případě absence vysokých úrokových sazeb Buffett naznačil svou neochotu nakupovat akcie, které nenabízejí solidní hodnotu.
To však může být také včasným znamením, že akcie začínají být předražené. Trhy nevyhnutelně podléhají korekcím, když ocenění eskaluje na neudržitelnou úroveň. Tento vzorec se cyklicky opakuje, takže ačkoli by to mohl být iniciační signál k potenciální korekci trhu, panický výprodej není ani navrhován, ani odůvodněn.
Investoři, kteří hledají poučení od Buffetta, musí mít na paměti jedinečnou povahu jeho postavení šéfa veřejně obchodovaného holdingu, které se bude nepochybně lišit od strategií jednotlivých investorů. Investice do akcií Berkshire Hathaway by mohla přinést přímé výhody z Buffettova řízení. Pro osobní portfolio však může být dodržování jeho obecných rad výhodnější než kopírování jeho konkrétních kroků.