Hlavní obsah
Finance

Zveřejnění výsledků společnosti IBM ukazuje, že je vynikající volbou pro jeden typ investorů

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Unsplash.com
24. 4. 17:02

Nízké ocenění akcií a dividenda pomáhají IBM vyniknout mezi mnoha jinými cloudovými akciemi.

Článek

Společnost International Business Machines (IBM) zveřejnila svou první čtvrtletní zprávu za rok 2023. Výsledky odrážejí mnohé z problémů, které jsou patrné v celém odvětví, a naznačené zpomalení růstu může některé typy investorů odradit.

Zpráva nepřinesla žádná významná překvapení. Místo toho poskytla další důkaz o vhodnosti akcií cloudových společností pro hodnotové investory. Tato podskupina akcionářů by byla moudrá, kdyby se na tuto akcii podívala blíže.

Zpráva za 1. čtvrtletí ukázala zpomalení horních řádků, ale solidní spodní řádky

V prvním čtvrtletí dosáhly celkové tržby 14,3 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 0,4 % a o 4,4 % na bázi konstantní měny. Pokles příjmů v segmentech infrastruktury a financování kompenzoval silný růst v segmentech softwaru a poradenství.

V této zprávě chyběla míra růstu hybridního cloudu, která přitahovala pozornost chytrých investorů tím, že přitahovala růst společnosti. Příjmy z hybridního cloudu vzrostly v roce 2022 o 11 %.

Toto opomenutí mohlo být způsobeno zjevným zpomalením ve srovnání s minulými čtvrtletími. Mimo opatření v konstantní měně nezaznamenala žádná část společnosti v 1. čtvrtletí dvouciferný růst tržeb. Nejrychleji rostoucí oblastí byla společnost Red Hat, jejíž tržby vzrostly o 8 % ve srovnání s obdobím před 12 měsíci. Vedení společnosti uvedlo, že na růst tlačí zpomalení ekonomiky a silný dolar, a skutečně, podobné názory v posledních čtvrtletích opakovaly i podobné společnosti, jako je Amazon.

Přesto problémy s příjmy nezabránily tomu, aby IBM během čtvrtletí vydělala 927 milionů dolarů, což je o 26 % více než v předchozím roce. Přestože většina nákladů v tomto období vzrostla, příjmy z vedlejších zdrojů tento nárůst více než kompenzovaly. Čtvrtletní volný peněžní tok se rovněž zvýšil na 1,3 miliardy dolarů a meziročně vzrostl o 8 %.

Společnost IBM dále oznámila svůj výhled tržeb na rok 2023, v němž předpokládá nárůst o 3 až 5 % (při přepočtu na konstantní měnu). Nicméně vzhledem k tomu, že tento odhad odráží úroveň růstu tržeb v 1. čtvrtletí, může to znamenat, že pokud dolar zůstane silný, nedojde k výraznému růstu tržeb v tomto čtvrtletí.

Co by měli investoři ze zprávy vyčíst

Přestože IBM pravděpodobně v dohledné době nepřiláká růstové investory, hodnotoví a konzervativní investoři mají mnoho důvodů, proč se na ni podívat blíže. Skutečnost, že akcie IBM v posledním roce stagnovaly, znamenala, že překonaly většinu svých největších cloudových konkurentů.

Kromě toho se IBM prodává za forwardový poměr ceny k zisku (P/E) ve výši 13. Z hlediska ocenění je tedy levnější než všechny její větší srovnatelné akcie s výjimkou Alibaby. Vzhledem k politickému riziku, které Alibaba představuje, však konzervativní investoři pravděpodobně dají přednost IBM.

Možná se jim také více líbí IBM kvůli dividendám. Její současná dividenda ve výši 6,60 USD na akcii přináší výnos něco málo přes 5 %. To dobře konkuruje bankovním CD s vyššími úroky, což znamená, že dividendový výnos by mohl zaujmout investory, kteří hledají bezpečí v době nedávných bankovních úpadků.

Navíc, pokud historie něco naznačuje, akcionáři se v příštích několika týdnech pravděpodobně dočkají již 28. zvýšení ročních výplat v řadě. Když společnost zvyšuje dividendu každoročně po tak dlouhou dobu, důvěra v její akcie je silně vázána na každoroční zvyšování, takže je velmi pravděpodobné, že IBM bude v této sérii pokračovat.

Zhodnocení výsledků za 1. čtvrtletí

Zpráva za 1. čtvrtletí nakonec nepřinesla žádné výrazné překvapení. Ačkoli se růst zpomalil na minimum, zdá se, že výsledky IBM odrážejí spíše současné ekonomické podmínky a sílu dolaru než inherentní problémy společnosti.

Nejnovější zpráva IBM by navíc měla investory do hodnotových akcií uklidnit stabilní výkonností a rostoucím volným peněžním tokem. Návratnost dividendy a pravděpodobné zvýšení výplaty by tedy měly IBM učinit oblíbenou mezi hodnotovými investory, kteří hledají konzervativnější investici do cloudových služeb vyplácející dividendu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz