Článek
Dnes mě doslova „vytočil“ článek o studentech bratislavského gymnázia, kteří se na halloweenský večírek vydali ve skupinové masce „důchodce, volič Fica“.
Politiku nechávám úplně stranou, ale k parodování důchodců studenty bych chtěla říct své:
Ageismus je v naší kultuře natolik zakořeněný, že mnoha lidem možná přijde jejich počin vtipný.
Koneckonců, pan ředitel prý na to konto prohlásil, že „ani jedna maska na večírku nikoho a nic neznevažovala“ a jsou podle něj projevem „laskavého humoru a úcty“.
Dovolím si tedy s panem ředitelem nesouhlasit, laskavý humor i úctu si tedy představuju jinak:
Tím, že budeme ze starých lidí dělat karikatury, jenom přitápíme pod kotlem negativní stereotypizace určité skupiny obyvatel jen na základě jejich věku.
Ta skupinová maska (alespoň podle dostupné fotky) ukazuje důchodce jako skupinu nemoderně oblečených, často nemohoucích lidí, kteří potřebují podporu berlí nebo holí. Jo a na nohách mají papuče nebo „důchodky“ (jak výstižné!) a ženy mají vlasy zakryté šátkem uvázaným pod bradou.
Možná namítnete, že někteří staří lidé takhle opravdu vypadají. Jasně, že jo.
Já jsem ale takhle oblečenou starší paní naposledy viděla někde v pohádce.
Třeba moje máma je ve svých 74 vždy elegantní a s hůlkou jsem ji viděla chodit jen párkrát, když před rokem rehabilitovala po výměně kyčle.
Problém je právě s tím pověstným házením všech lidí (v tomto případě všech důchodců) do jednoho ageistického pytle.
Věděli jste, že i malé děti (už kolem 3. roku věku) v sobě mají internalizovány předsudky vůči stáří a dokážou je projevit?
Ageistickým předsudkům je snadné podlehnout:
- Podle WHO je dnes ageismus nejrozšířenější a společensky nejpřijatelnější předsudek.
- Od genderových nebo rasových předsudků se liší v tom, že se s nimi potkáváme o desítky let dříve, než se nás samotných začnou týkat - tedy, než sami zestárneme. Holčičky se s genderovými stereotypy potkávají od chvíle, kdy jim jejich rodiče “přidělí” růžovou výmalbu v jejich pokojíčku nebo novorozenecké výbavičce. Na věkovou diskriminaci si ale určitě několik desetiletí počkají.
- Obraz stáří, který nám podsouvají média a sociální sítě (nebo právě studenti z Bratislavy), kde jsou staří lidé vykreslování jednostranně a negativně, tyto stereotypy neustále utvrzuje
Ageismus ale škodí. Podle posledních výzkumů totiž nejdůležitější prediktor dlouhověkosti NENÍ gender, ekonomicko-společenský status, osamělost, nebo funkční zdraví - ale to, jak člověk o stáří přemýšlí. Pozitivní vnímání stáří může prodloužit život až o 8 let!
P.S.
Myslíte si, že vy ageistické předsudky nemáte? Udělejte si jednoduchý test (pouze v AJ. Po potvrzení v nabídce testů vyberte AGE).
Výsledky vás možná překvapí.