Hlavní obsah
Lidé a společnost

Život a smrt českých herců: Josef Větrovec

Foto: Autor: Foto: ČTK/Unknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Josef Větrovec, 1997

Po Soběslavu Sejkovi a Františku Filipovskému si dnes připomeneme další hereckou legendu. Charismatický hlas a vzhled Josefa Větrovce zná snad každý, ale znáte jej opravdu? Pojďme si připomenout jeho život, dílo a konec.

Článek

Mládí

Josef Větrovec se narodil 5. března roku 1922 v Plzni do chudé rodiny krejčovského dělníka Františka Větrovce. V dětství často neměli co k večeři, což ho v jistých ohledech formovalo. Měl čtyři měšťanky a po zbytek života postrádal další vzdělání. Vyučil se kovomodelářem ve Škodovce, kde se naučil zručnosti, kterou po zbytek života dokázal využít k různému zvelebování. Roku 1943 byl zatčen gestapem za roznášení letáků. Uvězněn byl nejprve v Plzni a poté putoval do Terezína a Buchenwaldu. V Buchenwaldu jej někteří měli za prospěcháře a jako jeden z mála měl vždy něco k jídlu, ale až do své smrti chodil mezi buchenwalďáky.

Divadlo

Po válce nastoupil jako profesionální herec do divadla v Plzni (1946/1960) odkud odešel do divadla E. F. Buriana, kde působil od roku 1960 až do roku 1990 a v letech 1973 až 1988 byl jeho ředitelem. Během jeho ředitelování se často stávalo, že si sám vybíral role a obsazoval se i do rolí výrazně mladších. Díky tomu se rozhádal s Luďkem Kopřivou, protože do většiny komických rolí obsazoval právě sebe a byl často osočován, že si divadlo ukradnul pro sebe.

Seriály

Pokud bychom měli vyjmenovat několik rolí, ve kterých jsme si jej zapamatovali z televizních obrazovek, tak musíme zmínit seriály jako Byl jednou jeden dům (1974), Třicet případů majora Zemana (1975/1978), Arabela (1980), Cirkus Humberto (1988) nebo dvojroli v seriálu Chalupáři (1975). Často se objevoval také v různých televizních inscenacích nebo v kultovních Bakalářích.

Film

Před kamerou se objevoval rovných 33 let a za svou kariéru se stihl objevit například ve filmech Dny zrady (1973), Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert (1976), Což takhle dát si špenát (1977), „Já už budu hodný, dědečku“ (1978), Svatební cesta do Jiljí (1983), Jak básníkům chutná život (1987) a naposledy se před filmovou kamerou objevil ve filmu Konec básníků v Čechách (1993). Před kamerou televizní se představil celkově naposledy o rok později v seriálu Laskavý divák promine z roku 1994 ve věku 72 let. Po roce 1989 od něj spousta filmařů dává ruce pryč, kvůli jeho dřívější politické angažovanosti.

Dabing

Svůj charakteristický hlas dokázal hojně využít také v dabingu. Pohyboval se v něm celých 34 let (1961/1995) a ne náhodou tak jeho hlasem promluvil například Lino Ventura, Julien Guiomar, Jean Gabin, Bud Spencer, F. Murray Abraham nebo Alfred Hitchcock. Hitchcocka daboval v seriálu Příběhy Alfreda Hitchcocka (1. a 2. série), který se u nás začal dabovat v roce 1995 a jednalo se tak o jeho poslední umělecký počin celkově.

Závěr života

Poslední filmovou roli, sedláka, měl vytvořit ve filmu Zdeňka Trošky Princezna ze mlejna (1994), ale ze zdravotních důvodů již odmítá a svůj hlas pouze propůjčí Milanu Hrubému, který roli nakonec ztvárnil. Život Josefa Větrovce končí ve věku 79 let. Umírá 11. 2. 2002 na plicní embolii ve svém pražském bytě krátce před svými 80. narozeninami. Našla jej až po několika dnech pečovatelská služba, která se nemohla dostat do bytu. Pěsti měl na stole a v bytě se svítilo. Za svůj život byl celkem třikrát ženatý a svou poslední ženu Evu přežil o sedm let. Je pohřben na Praze 6 ve Střešovicích a na jeho přání se neuskuteční pohřeb a na hrob je mu pouze, také na jeho přání, vytesáno „český herec“.

Ocenění

Za svůj umělecky naplněný život získal také několik ocenění. Zasloužilý umělec (1973), Řád práce (1978) a také Národní umělec (1983). Mnohými byl často obviňován, že tato ocenění získal pouze za svou politickou angažovanost, ale své herecké kvality prokázal několikrát.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz