Článek
Na fotbalovém trávníku byste asi jen těžko hledali méně oblíbenou osobu, než je rozhodčí. Čeští sudí mají v posledních letech špatnou pověst a ačkoliv mají těžkou úlohu, někdy si svou práci sami úplně zbytečně komplikují. Jakých je 5 úplně zbytečných chyb, které pravidelně dělají?
1. Neudělování karet hned od začátku
Listuju si tak pravidly fotbalu a nějak nikde nemohu najít informaci o tom, že první tvrdý zákrok by měli sudí trestat pouze pokáráním. A bodejť by jo. Žádná taková informace tam totiž není. Čeští rozhodčí jsou však i na seminářích tlačeni do toho, aby první tvrdé zákroky pouštěly bez karty, a to je chyba.
Často se totiž stane, že jakmile jeden tvrdý zákrok projde bez faulu, ostatní hráči toho zneužijí a využijí podobnou tvrdost v dalších soubojích. A pak už to nezastavíte, ani když rozpoutáte karetní mariáš. Těžko taky můžete hráčům vysvětlovat, že jejich zákrok byl žlutý a ten soupeřův o 10 minut dřív ne, protože to bylo ještě v úvodu duelu. Oporu v pravidlech pro to nenajdete.
Stačí si vzpomenout na pražská derby ze sezony 2023/24, kdy do sebe ve většině duelů hráči vletěli s nevídanou tvrdostí a rozhodčí si pomáhal jen s „ty, ty, ty“. Potom se ze zápasů stal spíš boj než fotbal, který chtěli fanoušci vidět.
2. Netrestání zdržování
I v tomto případě si to čeští sudí dělají sami úplně zbytečně těžké. Kolikrát můžeme při zápase vidět, jak si důležitě ukazují na hodinky a potom nastaví jednu minutu. Je špatným zvykem, že čas nastavení vůbec nekoresponduje s dobou, kterou se nehrálo.
Vzpomeňme si na nedávné fotbalové šampionáty, kdy nebyly výjimkou ani desetiminutová nastavení. S tím však na české arbitry nechoďte. Mnohdy nenastaví ani dobu, kterou se nehraje kvůli ošetřování a videu, natož aby přidali něco navíc.
Úplně speciálním případem je pak prodloužení nastavení. Například v nedávném střetnutí Baníku s Olomoucí rozhodčí Dalibor Černý několikrát v nastaveném čase signalizoval, že zdržování Olomouckých potrestá. Nakonec prodloužil hrací čas o 3 sekundy. Jak velkorysé.
Fascinující je také tolerance zdržování u brankářů. Nejvíc nepochopitelný je však trest, který jim rozhodčí pravidelně udělí po patnáctém zdržování v 90. minutě. Tím hráče i diváky maximálně podráždí, ale na svou stranu si je nezíská.
Anketa
3. Spoléhání na video
Video do fotbalu přineslo také často vídaný alibismus. Mnohdy vidíme, jak muž s píšťalkou nepískne penaltu, ale hráčům rovnou signalizuje, že počká na video.
Ještě horší je to pak u tvrdých faulů, kdy rozhodčí s oblibou čekají, co jim poradí kolegové od videa. Ale červená bez videa se u nás dává možná tak za vraždu.
Mnohdy to vypadá, že větší roli než rozhodčí na hřišti má samotný VAR, čímž si ovšem hlavní arbitr jen podkopává svoji autoritu.
4. Držení horší než skluz
Opět můžeme začít u duelu Baníku s Olomoucí. Michal Frydrych svým zákrokem zlomí nohu Janu Klimentovi a rozhodčí nedává ani kartu. Přitom se jedná o faul ve skluzu zezadu, kde by se žlutá měla udělovat taxativně.
Když se však podíváme na trestání faulů rukou, tak stačí si borce zezadu lehce podržet a hned se vám žlutí před očima. Lze se pak divit, že hráči raději chodí do ostrých faulů, když vědí, že v tom případě mají mnohem větší šanci na to, že vyváznou bez trestu?
Sice je trochu nevhodné to spojovat, ale tento nesmyslný metr potom nese částečně vinu také na tom, že má nyní Kliment zlomenou nohu.
5. Druhá žlutá? S těmi čeští arbitři šetří
Tenhle problém se netýká jenom českých sudí. Všude po světě vidíme, jak se rozhodčí zdráhají potrestat hráče, jenž už na svém kontě jeden žlutý kartonek má.
Stačí si vzpomenout na nedávný pohárový zápas Sparty s Plzní, kde hostující Václav Jemelka dvakrát žlutě fauloval, ale jelikož už na kontě jedno potrestání měl, sudí nenašel odvahu mu udělit druhé. Odchovanci Olomouce tak zcela nepochopitelně prošlo zastavení Veljka Birmančeviče v nebezpečně rozvíjející se šanci. Přitom je to zákrok, za nějž by se měla dávat karta zcela taxativně.
Není to však zdaleka jediný případ, kdy si rozhodčí počínali obdobně a byli k borci s kartou tolerantnější než Matka Tereza.
Co si myslíte vy? Jaká je podle vás největší chyba, kterou čeští rozhodčí dělají?
Zdroje článku:
Pravidla fotbalu Ke stažení | FOTBAL.CZ