Článek
Podle mne použili stejnou taktiku, jako kdysi Scipio Africanus, římský vojevůdce, ve válce proti Hannibalovi, který již přímo ohrožoval Řím. Jako zkušený stratég pochopil, že je nutné přenést boje na kartaginské území, stejně jako to předtím provedl Hannibal v Itálii. Římský senát však jeho myšlenky nesdílel a nechtěl oslabovat vojsko na italském území. Scipio však věděl, že takový krok je nutný a jedině tak donutí Hannibala opustit Itálii a bránit svá území v Africe. Senát byl ale neústupný, a tak musel vojevůdce vyhrožovat, že se s rozhodnutím obrátí přímo na římský lid, mezi kterým byl velice oblíbený. Senát nakonec pod nátlakem svolil a Scipiovi svěřil do správy Sicilskou provincii, odkud mohl vést útok.
Kartaginský senát se nyní vážně začal obávat postupu Římanů a nařídil Hannibalovi, dosud ohrožujícími Itálii, aby se navrátil. Armády Římanů a Numiďanů postupovaly odděleně a strategicky, smýšlející Hannibal se je snažil i nadále udržet rozdělené. I přes opakované menší konflikty, které bránily postupu, se nakonec obě armády setkaly asi 100 kilometrů od Kartága, poblíž města Zama. Hannibal k Římanům vyslal posli, kteří domluvili osobní schůzku obou vojevůdců. Mírové řešení se jim však již najít nepodařilo. Bitva byla nevyhnutelná.
Vše se tedy rozhodlo nikoliv na římském území, ale v Africe na území Kartága, konkrétně u města Zama. Hannibal byl na hlavu poražen a Kartágo navždy oslabeno. Již nikdy přímo neohrožovalo Řím. Bitva u Zamy byla svedena 19. října roku 202 př. n. l. Byla poslední a rozhodující bitvou druhé punské války. Krátce po této porážce požádal kartaginský senát o mír. A o něco podobného se snad pokouší i Ukrajina. Kdo nezná a nepoučí se z minulosti, nemůže uspět v budoucnosti.
Nedávno jsem četl pěkný obrat vyjadřující se k Putinovi „stepní Hitler“, úplně mě to rozesmálo, i když je hrozné, že to je pravda.