Článek
Vznik samostatného Československa a rozpad Rakouska-Uherska byl podmíněn prosazením a uznáním práva národů na sebeurčení. Ale i menšiny v nově vzniklých státech, konkrétně skoro tři a půl milionuNěmců, kteří se stali automaticky občany ČSR, žádaly svá práva. A český stát se k nim nestavěl zrovna nejvstřícněji. V roce 1918 bylo v Československu přibližně 6,8 milionu Čechů, 2 miliony Slováků a 3,1 milionů Němců. Němců bylo více než Slováků. A de facto Čechů bylo jen cca o polovinu více než Němců.
Přijetí Slovenska byla vlastně z nouze ctnost, protože kdyby vznikla jen samostatná Česká republika, byl by skoro každý její třetí občan Němec! Na druhé straně, kdyby se Slováci nepřidali do nově vzniklé Československé republiky, tak by je zabrali Maďaři. Na Slovensku bylo Maďarů 0,75 mil. Tedy skoro každý druhý občan na Slovensku byl Maďar. T. G. Masaryk a spol. a Štefánik a spol. si toho byli velice dobře vědomi, a tak to byl hlavní důvod vzniku společného státu Čechů a Slováku. Podle hesla „Bude nás víc a nebudeme se bát Němců, Maďarů nic.“ Masaryk dokonce prosazoval jednotný Československý národ, tomu se však urputně bránili Slováci. Češi jim slibovali autonomii, ovšem k té došlo až v roce 1969 při vzniku federativních republik ČSR a SSR. Společně ČSSR. Dne 11. července 1960 byla přijata Ústava Československé socialistické republiky, nahrazující Ústavu 9. května z roku 1948. Název státu změnila z dosavadního Československá republika na Československá socialistická republika.
A V důsledku porevolučního vývoje po roce 1989, byl název státu změněn ústavním zákonem Federálního shromáždění ze dne 29. března 1990 „O změně názvu Československé socialistické republiky“ na Československá federativní republika.
Nakonec 1.1.1993 vznikly bez referenda dva samostatné státy. Česká republika a Slovenská republika. Rozhodli o tom vlastně jen dva tehdejší politici, Václav Klaus za českou stranu a Vladimír Mečiar za Slovensko. Slováci se konečně dočkali, i když je jich dost, co s nostalgii vzpomínají na Slovenský štát ze 14. března roku 1939. Později Slovenská republika (do přijetí Ústavy 21. července 1939 Slovenský štát).