Článek
Vědeckému světu zoufale chybí výkon na všechny simulace a propočty, které by potřebovali udělat a to brání našemu rychlejšímu pokroku. Existuje ale jednoduché řešení, nechat váš počítač nebo mobil jim s nimi ve volném čase pomoci.
Pokud jste viděli film Oppenheimr, universita Berkeley vám asi bude povědomá. Právě ta vytvořila program, kterým chce zapojit do vědy veřejnost, aby pomohli vědecké komunitě s výpočty.
Program se jmenuje Berkeley Open Infrastructure for Network Computing, BOINC
(stáhnout)
Je k dispozici na všechny počítače s Windows a pro Android telefony. BOINC v současné době zdaleka nepodporuje jen fyziku ale také medicínu a další, ale držme se u fyziky. Po instalaci programu budete požádáni, abyste si vybrali projekty, do kterých se zapojíte.
Pokud chceme podpořit fyziku, vybereme si projekty:
1. LHC@home
Tento program je přímo zaměřen na výzkum fyziky, zejména kvantové fyziky a jdou do něj data přímo z Cernu od Velkého hadronového urychlovače částic. Anglicky Large Hadron Collider, proto ta zkratka.
2. Einstein@home
Ten zpracovává nasbíraná data z vesmíru o signálech z pulsarů (rádio signály), černých a děr (gravitační vlny) a dalších, které pak na vašem počítači zpracovává a vrací vědcům.
Navíc zde se nachází i projekt přímo od naší Karlovy Univerzity v Praze. Jedná se o mapování vlastností asteroidů:
Asteroids@home
Fyzika se ale bez matematiky dělá jen těžko, a proto můžete podpořit i projekt yoyo@home, který se zabývá vyřešením čistě matematických problémů.
Když je pak vše nastaveno a běží. Vypadá to ve výsledku třeba takto:
Nebo takto v pokročilém režimu zobrazení:
A na mobilech pak takto:
Nemáte chuť se zapojit do vědy?