Článek
Nedávné Trumpovo rozhodnutí uvalit vysoká cla na kanadské zboží je dalším důkazem, že Spojené státy pod jeho vedením nejsou spolehlivým partnerem ani pro své nejbližší spojence. Kanada, která je dlouhodobě vázána dohodami o volném obchodu v rámci NAFTA (nyní USMCA), se tak znovu ocitá pod tlakem svého dominantního souseda. A Trump svůj stisk neuvolní, naopak. Je mu jedno, že svými kroky fakticky porušil ducha dané smlouvy, když jednostranně uvalil cla na kanadské produkty. Situace ukazuje, že USA pod jeho vedením už nelze považovat za stabilního ekonomického partnera. Naopak se zdá, že sociopat a maligní narcista Trump se v mezinárodním měřítku pokouší uplatnit stejné praktiky, jaké používal jako byznysmen s velmi pochybnou pověstí. Stejně jako zdědil po svém otci impérium, zdědil nyní i nejmocnější zemi světa – a rozhodl se ji využít jako nástroj vydírání a parazitování na ostatních. Všichni, včetně jeho protivníků či budoucích soupeřů, se tváří, jako by jeho dominace a neporazitelnost byly nevyhnutelné. Jako by měl právo si brát Grónsko, Panamu a vyzývat k připojení Kanady. Ostatní části světa se na tohoto prostoduchého slona v porcelánu jen ustrašeně dívají a modlí se, aby zůstaly ušetřeny.
To je ale zásadní omyl. Hloupost a negativní emoční vlastnosti nikdy nebyly výhodou. Existují způsoby, jak Trumpa porazit, ponížit a zesměšnit, dokonce před jeho vlastními, obdobně mentálně disponovanými příznivci. Jednou z prvních možností – zejména pokud Trump rozšíří svá cla i na EU a prohloubí obchodní válku s Kanadou a tuto spirálu roztočí do mnoha obrátek – je něco dosud nepředstavitelného: Kanada v bloku s EU! Kanada má právo ze strany USA nedodržovanou smlouvu vypovědět a začít jednat o vstupu do Evropské unie!
Proč by Kanada měla vyjednávat o vstupu do EU?
Kanada má v mnoha ohledech blíž k Evropské unii než ke Spojeným státům, přestože je geograficky součástí Severní Ameriky. Historicky, ekonomicky i kulturně se Kanada mnohem více přiklání k evropskému modelu společnosti.
1. Ekonomická výhoda: vzájemně výhodné spojení surovinově bohaté Kanady s EU
Evropa je surovinově chudá, zatímco Kanada disponuje obrovským bohatstvím přírodních zdrojů, včetně dřeva, ropy, plynu a vzácných kovů. Toto spojení by znamenalo pro obě strany strategickou ekonomickou symbiózu.
- EU by získala stabilního a spolehlivého dodavatele surovin, čímž by snížila závislost na Rusku a Číně.
- Kanada by získala přístup na největší světový trh s 450 miliony obyvatel, což by vykompenzovalo ztráty způsobené americkými cly.
- Evropské firmy by mohly investovat v Kanadě, což by zrychlilo ekonomický růst.
- Euro by se stalo globálnějším rezervním platidlem s ambicí postupně nahradit dolar.
2. Kanada má blíž k evropskému modelu zdravotnictví a sociálního státu
Na rozdíl od USA, kde zdravotní péče často je jen velmi drahou výsadou pro vyvolené, Kanada provozuje univerzální zdravotní systém financovaný státem, což je velmi podobné evropským modelům. Vstup Kanady do EU by proto nevyžadoval ani drastickou reformu zdravotního systému, zatímco integrace do plně amerického systému, na kterou tlačí Trump, by znamenala jeho postupnou privatizaci, což si většina Kanaďanů nepřeje.
Podobně je na tom i kanadský sociální systém, který je více orientovaný na rovnost a dostupnost služeb pro všechny občany, což ho řadí spíše mezi evropské státy než mezi americký model dravého bezohledného kapitalismu.
3. Kanada sdílí s Evropou přísnější regulaci zbraní
Kanada má výrazně přísnější zbraňové zákony než USA. Evropané se dlouhodobě staví proti široké dostupnosti střelných zbraní, zatímco v USA se zbraňová kultura stále více vymyká kontrole. Kanada by se proto v oblasti legislativy nemusela přizpůsobovat evropským normám – již je ve většině aspektů splňuje.
4. Politický dopad: Oslabení USA a posílení Evropy
Pokud by Kanada začala vyjednávat o členství v EU, byl by to silný geopolitický políček Trumpovi (i jeho následovníkům, dosazeným opět tech-oligarchy v čele s Muskem, kteří fakticky převzali moc v USA). Jeho celní politika měla za cíl posílit americkou dominanci jak v Severní Americe, tak ve světě, ale pokud by Kanada získala bezcelní přístup do Evropy, Trumpova obchodní válka by se obrátila proti němu. Místo oslabení Kanady by oslabil sám sebe. Trump se již viděl jako globální vládce post demokratického světa, opírající se o systém s fašistickými rysy, který mu pomáhají prosazovat spřátelení tech-oligarchové. Nakonec by se však stal pravý opak – jeho vize by se zcela rozpadla. S Kanadou jako spojencem by tech-oligarchové utrpěli porážku, protože samotný americký trh by jim k udržení globální informační dominance nestačil.
- USA by ztratily přímý ekonomický vliv na Kanadu, protože by už nebyla vázána na americký trh. Něco co Trump považoval za svoje by se stalo součástí konkurenčního svobodného a demokratického bloku.
- Trumpova geopolitická strategie by utrpěla obrovský šok, protože jeho izolacionismus by poprvé vedl k reálnému geopolitickému oslabení USA. Lidé by pochopili že svět se nemusí řídit dle jeho nemocné hlavy.
- Evropská unie by získala silného spojence, který by posílil demokratický blok proti autoritářským tendencím ve světě.
- Grónsko, sousedící s Kanadou, by bylo ochráněno před případnou okupací ze strany USA.
Evropa by mohla tuto novou situaci využít k ještě významnějšímu kroku. Je zjevné, že Britové již pochopili, že Ruskem podporovaný Brexit byla osudová chyba. Pokud by do EU vstoupila jim spřátelená Kanada, motivace Británie k návratu by ještě zesílila.
Navíc by bylo na místě přehodnotit samotnou podstatu EU. Název Evropská unie by měl být změněn na Demokratickou unii, čímž by se jasně definovalo, že členství není jen otázkou geografie, ale také hodnot. Tento moment by měl být využit k přenastavení pravidel, aby se Unie nestala obětí těch, kdo ji zevnitř rozkládají pro zájmy konkurenčních mocností. Což je její současný největší problém. Připojení Kanady a změna názvu by se daly přetavit ve změny, do kterých je nyní strach se pustit:
Došlo by například k regulaci sociálních sítí, které se nyní snaží fašistické strany dosadit k vládní moci v EU, aby Muskův nový světový řád triumfoval na globální úrovni.
Země, které se z oportunismu nebo z politického kalkulu přiklánějí k autoritářským konkurentům EU, jako je Rusko – a to pouze proto, že jim ruské trollí farmy pomáhají vyhrávat volby – by neměly být součástí Demokratické unie a ztratit výhody členství v tomto bloku. V současném nastavení to není možné, přestože by si to Slovensko i Maďarsko plně zasloužily za svou oddanost zemi, která otevřeně prohlašuje, že nás chce zničit pod jadernými hřiby.
Jejich ekonomický kolaps po vyloučení z Unie by byl ještě větším varováním než britské problémy po Brexitu. Parazitické elity těchto států, které své země proměnily v mafiánské proruské parodie na demokracii, by tím byly přinuceny k odchodu. Jejich vlastní občané, konfrontováni s prudkým propadem životní úrovně, by si znovu vybojovali demokracii a svobodu na politických mafiích, které je zotročily.
Až by tak učinili, byli by v nové „DU“ vítáni.
Tedy win-win ve všech ohledech. Teď už jen zbývá, aby si to uvědomily i evropské a kanadské elity, jinak demokracii nezachráníme – a ta zahyne stejně nevyhnutelně, jako se to patrně brzy stane ve Spojených státech tech-oligarchických.