Článek
Jasně, všechno chce svůj čas, diskuze na téma „velikosti“ státu, který si můžeme dovolit i personální audity na ministerstvech či jejich odnožích. Ale zbývá minuta do poločasu a na straně vlády vidím velkou smutnou nulu.
Dál se tedy ptám: kdy bude konečně představen koncept té štíhlé státní správy, o které jsme před volbami tolik slyšeli? Kdy budou zrušeny všechny zbytečné instituce, které nikdo nepotřebuje? Kdy se začnou propuštění úředníci rekvalifikovat pro potřeby privátní sféry, kde chybí desítky tisíc vzdělaných lidí?
Zase tak složité to není, seznam třiceti úřadů sestavil Miroslav Kalousek již před jedenácti lety. Má to jen jednu podmínku: politickou odvahu, která však vládě Petra Fialy chybí. A těžko se dá předpokládat, že ji najde ve třetím roce vládnutí nebo těsně před volbami.
Dál tedy budeme kroutit hlavou nad tím, jaká je náplň práce třeba České informační agentury životního prostředí (CENIA) - proč není ve zredukované verzi převedena přímo pod Ministerstvo životního prostředí, např. jako samostatné oddělení.
Jinými slovy, vláda nám říká, že šetřit se musí všude, ale sama příkladem nejde. Je tomu přesně naopak: když se ukáže, že nelze umístit všechny adepty všech stran koalice na odpovídající posty, vytvoří další ministerstva, politické náměstky či místopředsedy sněmovny, ani se nezačervená. A když je nejhůř, prvním krokem je osekání valorizace důchodcům nebo zvýšení daní.
Přitom jsem hluboce přesvědčený, že kdyby vláda dokázala udělat hluboký „úřednický“ řez a ve státní správě se začalo opravdu šetřit, získala by spoustu politických bodů a minimálně si udržela voličskou základnu. Navíc by všechna další nepopulární opatření byla veřejností přijímána jako nevyhnutelná, a tím pádem daleko vstřícněji (důchodce nevyjímaje).
Takhle mám vážné obavy, že se řítíme do totálního volebního průšvihu. Zodpovědný volič to holt nemá v této zemi lehké. Pokud chce být skutečně zodpovědný, musí volit zase jen to menší zlo.