Hlavní obsah
Lidé a společnost

Italové v červeném prádle a Dánové rozbíjejí talíře. Jak se slaví Silvestr u sousedů?

Foto: pixabay

Nový rok slaví snad všichni. Každá země ale má své tradice

Novoroční tradice se různí kraj od kraje. Některé nám sice mohou připadat poněkud výstřední, ale vždy jen o to samé. Sejít se a společně oslavit příchod nového roku.

Článek

Silvestrovské oslavy jsou tradiční snad ve všech koutech světa. Lidé se loučí s končícím rokem a nadšeně vítají rok přicházející. Silvestrovské párty v Česku se nesou v duchu oslav s přáteli a rodinou, spoustou jídla a novoročním přípitkem. Češi obvykle slaví příchod nového roku ohňostrojem kam člověk dohlédne. Obvykle si dáváme nejrůznější novoroční předsevzetí do dalšího roku. Podle tradic bychom na Nový rok neměli jíst žádnou drůbež. Kuřata, slepice, kachny či jiní opeřenci by nám prý mohli odnést štěstí. Pokud nechceme trpět v příštím roce materiální nouzí, raději sníme talíř plný čočky, jejíž kruhovitý tvar symbolizuje právě peníze. Podobných zvyků bych mohl sice jmenovat ještě velkou spoustu, ale ty naše každý Čech jistě dobře zná. Pojďme se tedy raději podívat, jaké obyčeje praktikují naši blízcí, nebo i dalecí sousedé.

Dánové nádobí nešetří

Takoví Dánové například neváhají odlehčit svým kuchyňským poličkám odstraněním starého nádobí. Dánové dobře vědí, že střepy přinášejí štěstí. Proto, aby svým přátelům a rodině štěstí do dalšího roku zajistili, rozbíjejí talíře o jejich dveře. Pokud tedy Dán najde ráno před svými dveřmi hromadu střepů z rozbitých talířů, neměl by být rozmrzelý, že musí spoušť uklidit, ale měl by jásat, protože jej čeká celý další rok ve společnosti Štěstěny.

Italové v červeném

Temperamentní Italové zase nepodceňují silvestrovský dress code. Při oslavách příchodu nového roku by měli lidé z Apeninského poloostrova neomylně sáhnout po červené barvě. Není to však tak jednoduché, aby každý Ital prostě vytáhl ze skříně cokoliv červeného. Je potřeba obléci červené spodní prádlo a ideálně by mělo být podle tradice darované. V italské kultuře je od pradávna červená barva spojována s plodností. Červené spodní prádlo by mělo Italům zajistit lásku, hojnost i štěstí. Ženy, které plánují v následujícím roce založit rodinu, by červené spodní prádlo rozhodně neměly na Silvestra vynechat.

Španělé koštují hrozny

Španělé, pokud chtějí prožít následující rok v blahobytu a vyhnout se smůle, by měli zase za posledních 12 vteřin končícího roku sníst přesně 12 hroznů. Co vteřina, to jedna bobulka. A není to opravdu nic jednoduchého. Sníst 12 hroznů by problém nebyl, ale za 12 vteřin, po jedné a přesně vteřinu co vteřinu? Inu, pokud se chtějí Španělé vyhnout silvestrovské pohotovosti, kvůli uvázlým hroznům v krku, měli by před půlnocí se sangrií trochu šetřit a rozvášnit se až po úspěšném dokončení jejich novoroční tradice.

Nábytek z oken a pálení podobizen politiků

Mezi další mírně nebezpečné tradice, obzvláště v pokročilejších fázích novoročních oslav, patří vyhazování starého nábytku z oken. S touto tradicí se lze setkat v Evropě například v Itálii. Takže taková silvestrovská procházka italskými uličkami může skýtat i nebezpečí. Je prostě dobré se koukat i nad sebe, jestli náhodou některý z obyvatel domu, oděn v červeném spodním prádle, zrovna oknem nevyhazuje například židli, nebo dokonce starou skříň. Obvykle ale volba padne spíše na předměty jako jsou deky, nebo polštáře. Tato tradice ale není čistě evropskou, nebo dokonce italskou, záležitostí. Starý nábytek z okna lidé vyhazují i v některých částech jižní Afriky. Tento zvyk symbolizuje zbavení se starostí a negativní energie uplynulého roku.

V ulicích jihoamerického Ekvádoru mohou být k vidění hořící podobizny tamních politiků v životní velikosti, které lidé vytvářejí záměrně, právě kvůli novoročním oslavám, aby se tak jejich zapálením očistili od negativní energie, která se v nich za celý rok nahromadila. Kolumbijci, jakožto milovníci cestování, zase na Silvestra vyrážejí do ulic s prázdnými kufry. Mělo by jim to zajistit rok plný cestování. V Peru zase není výjimkou, že se sousedé a přátelé prostě perou. Tradiční novoroční bitva má prý urovnat staré spory a umožnit tak vkročení do dalšího roku s čistým štítem.

Foto: pixabay

Oslavy Nového roku by měly být především příjemně stráveným časem. Bez ohledu na to, jaké tradice jsou nám blízké

Oslavy příchodu nového roku se různí oblast od oblasti, stejně jako se různí novoroční tradice. Ať už jíme, nebo nejíme čočku, ať už máme spodní prádlo červené, nebo jiné, nejdůležitější je se sejít s lidmi, se kterými je nám dobře a společně si Silvestra prostě jen užít.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz