Hlavní obsah
Lidé a společnost

Navalnyj byl jediný Rus, jehož kritika Putinova režimu byla slyšet. Proto před rokem musel zemřít

Foto: Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Hlas Alexej Navalného byl tak silný, že se Putin rozhodl jej zlikvidovat

Alexej Navalnyj hlasitě prezentoval svůj názor. Jenomže v Rusku je cena vlastního názoru vysoká. Alexej Navalnyj to věděl a přesto pokračoval tak dlouho, dokud se ho Putin nezbavil. Zemřel ve vězení, sám, ale s vědomím, že zločincům neustoupil.

Článek

Vladimir Putin vždy v hlavě nosil myšlenku velkého a neohroženého Sovětského svazu a hned od svého oficiálního nástupu k moci v roce 2000 začal skládat střípky sovětské skládanky. Po dvou funkčních obdobích mu na krátko prezidentský úřad pohlídal na oko liberální Dmitrij Medveděv, aby se hned v roce 2012 vrátil nazpět. Tentokrát už neponechal nic náhodě a díky úpravě ruské ústavy nyní může stát v čele Ruské federace až do roku 2036.

Strach z Putina

Putinův režim se se svými oponenty nikdy nemazlil a o nešťastné náhody, vedoucí k jejich smrti nebyla nikdy nouze. Ano jistě, po celém Rusku má určitě Vladimir Putin mnoho velkých odpůrců, ale málokterý se nebojí říci svůj názor nahlas. Jeden ale přece jen odvahu měl. A nejen to. Nebyl to obyčejný člověk, který by bezvýznamně vykřikoval na návsi. YouTubový kanál Alexeje Navalného sledovalo okolo 6 milionů lidí.

Navalnyj se Putina nebál a doplatil na to

Alexej Navalnyj byl vzdělaný člověk, kterému záleželo na budoucnosti svobodného Ruska. V Rusku vystudoval práva a finance. Během svých studií v roce 2010 krátce pobýval i na americké Yale university. Byl ženatý a měl dvě dcery. Byl to šikovný podnikatel, aktivista, opozičník a hlasitý odpůrce Vladimira Putina. Skupoval podíly ve velkých ruských společnostech a následně jako akcionář upozorňoval na podezřelé machinace. Například v jednom ze svých článků detailně popsal a důkazy doložil zpronevěru ve výši asi 120 miliard rublů ve společnosti Transněft při stavbě ropovodu Východní Sibiř – Tichý oceán. Transněft je vládou vlastněná ruská společnost, zabývající se přepravou ropy a dnes figuruje snad na všech sankčních seznamech.

Foto: CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Alexej Navalnyj je opět obžalován

V roce 2011 už na plno Putinovu stranu Jednotné Rusko označil za podvodníky a lháře. Po Putinově znovuzvolení v roce 2012 organizoval protestní akci, které se zúčastnilo podle odhadů na 14-20 tisíc lidí. V roce 2013 se ucházel o post moskevského starosty a se ziskem 27% hlasů skončil na druhém místě. Jenomže hned druhý den po tom, co oznámil kandidaturu, byl odsouzen k pěti letům nepodmíněně za vykonstruovanou zpronevěru.

Trest mu nakonec byl sice zmírněn na podmíněný, ale i to stačilo k tomu, aby dále už nikam kandidovat nemohl. Navalnyj takto dále upozorňoval na podivné praktiky Putinova režimu a dále dostával od soudu různé menší tresty, které sice mezinárodní instituce považovaly za nespravedlivé a požadovaly jejich zrušení, ale v Rusku se nedomohl nikdo ničeho. V roce 2016 dokonce oznámil, že chce kandidovat na prezidenta, ale bohužel dle očekávání nebyl komisí shledán jako způsobilý kandidát.

Likvidace

Putin jednoznačně viděl, jak mu v Navalném roste nepřeslechnutelný hlas odporu, a tak nasadil těžší kalibr, než jen drobné nesmyslné rozsudky. V roce 2017 došlo v Moskvě k prvnímu útoku na Navalného, kdy na něj kolemjdoucí vychrstnul tekutinu, která způsobila velké problémy s jeho levým okem. K dalšímu pokusu o jeho lividaci došlo v roce 2019. Nejblíže splnění cíle byly ruské tajné služby v roce 2020, kdy Navalného otrávili látkou typu Novičok.

Alexej Navalnyj byl zrovna na cestě z Tomsku do Moskvy, když náhle zkolaboval. Letadlo muselo nouzově přistát a Navalnyj byl v bezvědomí převezen do nemocnice v Omsku. Zde mu lékaři podali atropin, což mu zachránilo život. Lékaři, který se o něj staral, zřejmě tajné služby nestačily včas dát rozkazy, jinak si neumím vysvětlit, že Navalnyj přežil. Po dvou dnech byl na nátlak Angely Merkelové převezen do nemocnice do Německa. Ruská nemocnice v prohlášení uvedla, že nezjistila žádné stopy po otravě. Kdežto ta německá si byla naprosto jistá, že šlo o otravu Novičokem. Lékař, který se o Navalného v Omsku staral a zachránil mu život, bohužel za svou službu zaplatil vlastním životem, protože měl příliš mnoho informací o Navalného stavu.

Foto: Guallendra, CC0, via Wikimedia Commons

Protest v Amsterdamu proti Navalného vraždě

Když se 17. 1. 2021 Navalnyj vrátil z Berlína do Moskvy, byl hned na letišti zadržen. První rozsudek jej poslal do vězení na tři a půl roku, aby zhruba o další rok později dostal od ruského soudu dalších 9 let v ruském vězení. Byl převezen do věznice IK-6 s přísným režimem ve Vladimirské oblastina na Sibiři. Trpěl mnoha zdravotními komplikacemi bez adekvátní zdravotnické péče. 1. února 2024 vyzval Rusy k protiputinovskému prostestu „ve dvanáct“. Jako výraz odporu se měli Putinovi odpůrci dostavit k prezidentským volbám posledního jejich dne, 17. 3. 2024, přesně ve 12 hodin. Voleb už se ale Alexej Navalnyj nedožil. Již 16. února věznice oznámila Navalného smrt. K tělu se jeho rodina dostala až po osmi dnech. Až z těla vymizely všechny důkazy.

V Rusku se jiný názor prostě netrpí

Alexej Navalnyj byl člověk mimořádných morálních hodnot, který měl více odvahy, než kdo jiný. Také dobře věděl, že z vězení již živý nevyjde, jak psal ve svých pamětech. Za svoji odvahu a lásku k vlasti Alexej Navalnyj zaplatil cenu nejvyšší. Vladimir Putin zkrátka řeší problémy tak, jak je řeší a už se tomu dnes ani nikdo nediví. V neděli tomu bylo přesně rok, co byl Alexej Navalnyj Putinovými poskoky ve vězení na Sibiři zavražděn.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz