Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Rychlost změny klimatu

Foto: Seznam.cz

ilustrační obrázek

Opět jsem se dostal na sociálních sítích do diskuze, tentokrát na téma rychlost změny klimatu.

Článek

Prvním bodem bylo, zda měsíc a jeho postupné vzdalování působí na změnu klimatu.

Odpověď zní, že ano, ale ne takovým způsobem, že bychom to my jako lidé dnešní doby rapidně poznali. Tento proces je postupný a ke změnám dochází k malým, takže v důsledku k viditelným změnám může dojít až za několik tisíc let.

Ke změně klimatu nedochází pouze jedinou činností, ale je to postupné skládání sil, které to ovlivňují a pokud někdo tvrdí, že člověk v tom hraje malou roli, tak se plete.

Podle vědců by v současné době, bez vlivu člověka, docházelo buď k ochlazování planety, jestli až k teplotám v době ledové, těžko říct.

Ono se totiž říká, že žijeme v době meziledové a kdy dojde k další, je otázkou času. Ovšem při rychlosti oteplování planety je otázkou, kdy k něčemu takovému dojde.

Nebo by docházelo také k oteplování planety, ovšem ne tak rychlému, ale byl by to pomalý postupný proces.

V minulosti planety došlo již několikrát k výrazným a rychlým změnám klimatu, ovšem je třeba si uvědomit, že tyto změny měli za následek masové vymírání života na zemi.

Co vedlo k těmto změnám? Výbuch supervulkánu, masivní vulkanická činnost na celé planetě nebo pád meteoritu. Důvodů může být i víc, může být kombinace faktorů.

V současné době ovšem dochází rychle k další změně klimatu, kterou ovšem přímo ovlivňuje svojí činností právě člověk, ale jak už jsem psal výše, není to pouze jediná věc, ale jejich více, které spolu souvisí.

První faktorem jsou emise skleníkových plynů, tedy spalování fosilních paliv jako je uhlí, ropa a další pro výrobu energie, dopravu, průmysl a vytápění, které uvolňuje do atmosféry skleníkový plyny, jako je oxid uhličitý (CO2), metan (CH4) a oxid dusný(N2O)

Tyto plyny se právě zachytávají v atmosféře a způsobují globální oteplování.

Je to ale jeden z faktorů a měli bychom omezit nějakým způsobem používání fosilních paliv, na té cestě už jsme jen tím, že začínáme na vytápění používat obnovitelné zdroje, ale je to jen jeden krok.

Dalším problémem je nadměrné kácení stromů. Samozřejmě, pokud se v oblasti lesa objeví kůrovec, je potřeba zastavit jeho šíření. Ale osobně mám na mysli rozšiřování zemědělství do dalších oblastí.

Stromy absorbují CO2 z atmosféry, čímž pomáhají, aby nedocházelo k rychlejšímu oteplování planety.

Amazonskému deštnému pralesu se říká plíce planety a z dobrého důvodu. Tím, že dochází k nadměrnému kácení, tak dochází k rychlejšímu oteplování. Při kácení se používají stroje, které využívají fosilní paliva a zároveň se poráží stromy, které redukují CO2 a všechno tohle ovlivňuje přírodní procesy i druhé straně planety.

Jedním z dalších faktorů je zemědělství, které jsem nakousl už výše.

Odlesňování kvůli rozšiřování polí, zvětšování pastvin pro dobytek, které samo o sobě produkuje velké množství metanu, nejsem žádný vegan, nebo něco takového. Rád si dám kus masa a maso samotné je i prospěšné pro fungování těla.

Jenom zde poukazuji na to, že i nadměrný chov má svůj podíl na rychlost změny klimatu. Žijeme v době, kdy chceme všechno mít hned a na dosah ruky.

O průmyslu jako takovém se asi ani nemusím více rozepisovat. Výroba a těžba surovin vypouští do vzduchu skleníkové plyny a vše je propojeno právě potřebou energie při těchto činnostech, a to právě s fosilních paliv.

A teď se dotknu asi největšího počtu lidí, ale dalším faktorem je doprava, ale jak automobilová, tak letecká i lodní.

Samozřejmě spousta lidí se ohrazuje proti elektroautům a dalším možným způsobům dopravy, který neobsahuje ropu a porovnávají s lodní a leteckou dopravou. Ale už si neuvědomují, že někde se začít musí a postupně technologii zlepšovat.

Když přišel Henry Ford s pásovou výrobou vozidel, tak se mu tehdy smáli, že nic nenahradí koně. Nějaký auta. Dnes si nedokážeme představit život bez aut.

A to samé je s alternativními energiemi do aut. Sám osobně nemám nic proti elektroautům a tím, jak technologie bude postupovat, bude zároveň i dostupnější cenově i pro obyčejní lidé.

Postupem času dojde i ke zlepšení infrastruktury právě pro možné nabíjení elektroaut.

Ale elektroauta nejsou jediné způsoby, jak zlepšit životní prostředí. Jsou i další druhy aut a druhy pohonů na kterých se pracuje.

Samozřejmě až bude vše fungovat tak jak má, může dojít i k přesunu na lodní a leteckou dopravu. Vše je otázkou času a vůle lidí něco změnit.

Vše je o skládání sil a měli bychom se soustředit i na další věci. Snížení uhelných elektráren a kotelen, které lze nahradit větrnými, slunečními a dalšími. K tomu již dochází a je to jeden z kroků.

Dále vytvořit lepší přírodní prostředí, více stromů, které potřebujeme, aby naše planeta mohla lépe dýchat, tím pádem i my.

Také neříkám, že bychom měli zastavit chov dobytka, ale měli bychom si také uvědomit, zda jen lehce svoje návyky nezměnit, aby jsme neměli tolik živočišných produktů v jídelníčku.

Všechno je o skládání sil, a to jak špatným, tak dobrým směrem. Záleží pouze na nás, jakým směrem se vydáme, zda nahlédneme do svého svědomí a popřemýšlíme, jak chceme předat naši planetu naším potomkům.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám