Hlavní obsah
Věda

Yetti a další

Foto: Flickr / volné dílo

Nedávno jsem viděl dokument jménem Aljašský trojúhelník, kde mluvili o yettim a jak se dostal na Aljašku. Přivedlo mě to k teorii o tom, jak se tito lidoopi mohli (pokud existují) rozšířit po Americe.

Článek

Yetti jako takový podle veškerých legend pochází z oblasti pohoří Himaláje. Jenom v oblasti Asie existuje prý několik druhů, nebo se jedná o stejný druh s jinými jmény. Na Kavkaze se mu říká kaptar a v Číně zase jeren nebo-li jie-žen, který má údajně žít v rezervaci Šen-nung-ťia.

Další podobný tvor se údajně vyskytuje i v Austrálii a tam mu říkají yowie, ovšem proto označení nemají pouze lidoopa, ale i pro démona s dlouhými zuby a červeně planoucíma očima, který údajně sežere vše, co potká.

Ale zpátky k yowiemu jako lidoopovi. Ten má měřit okolo 1,5 metru porostlý hnědou srstí. Když se podíváme na mapu, tak samozřejmě možnost, že by se nějaký poddruh yettiho, sami himalájští domorodci tvrdí, že existují různé druhy yettiho, o tom ale až níže.

Možnost, že by se do Austrálie mohl nějaký druh primáta dostat, je. Nikde na internetu jsem ovšem neobjevil, že by nějací primáti přímo na tomto kontinentu žili.

Na Sumatře má totiž žít orang pendek, jehož velikost by se měla pohybovat do 1,5 metru a odsud už je to kousek právě do Austrálie, takže touto cestou se tam mohl nějakým způsobem dostat.

Nyní se ale vrátím k yettimu je třem druhům, které se mají v Himalájích údajně pohybovat.

Jedním z nich je asi nejznámější druh dzu-the, který má být z nich největší a měl by se pohybovat velikostně kolem 2,5 až 3 metrů.

Menší meh-the by měl velikostně odpovídat člověku, tedy do 2 metrů a nejmenší yeh-the by měl mít velikost kolem metru a půl.

Pokut yetti skutečně existuje, tak jeho domnělí předek, který se v Asii prokazatelně vyskytoval byl druh lidoopa jménem Gigantopithecus, jehož nejmladší kosterní pozůstatky datují do doby před 310 tisíci lety a zatím bylo z něj nalezeno jen několik zubů a část spodní čelisti.

Vědci odhadují na základě nálezů, že by mohl dosahovat velikosti právě okolo 2,5 metru.

Na Sibiři a Aljašce se má údajně vyskytovat místní druh yettiho, který jsem podle některých lidí, kteří se tomuto tématu věnující více do hloubky, dostal během doby ledové, kdy existoval právě most mezi Sibiří a Aljaškou

A na tuto teorii já chci navázat.

Pokud yetti pokračoval dále na jich, mohl se adaptovat na prostředí Severní Ameriky a dnes je znám pod jménem bigfoot, jehož pozorování je hlášeno prakticky z celých spojených států a z části Kanady.

Další druh kryptida je tzv. skunk ape, který se pohybuje převážně na území Floridy v bažinatých oblastech. Říká se mu bratranec bigfoota. To čím se liší se ukrývá přímo v jeho jméně.

Smrdí jako skunk a zanechává za sebou pach, který má být horší než pach skunka a zkažených vajec. Většina zvířat používá svůj pach k označení svého území. Pravděpodobně má skunk apeův pach odlákat většinu predátorů a dalších nežádoucích návštěvníků.

Ať už tito tvorové žijí nebo ne, tak tato moje teorie se odvíjí, že mají společného předka, který se rozšířil během poslední doby ledové, jako spoustu jiných živočichů.

Existuje mnoho nepřímých důkazů, ať už se jedná o stopy zanechané v bahně, nebo záběry rozmazaných tvorů, či pohybující se stíny v pozadí a je pouze otázkou, zda se podaří někdy prokázat o jaké tvory se jedná.

zdroj:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Další články autora

Doporučované

Načítám