Hlavní obsah
Aktuální dění

Ministr Blažek ve střetu zájmů je jak fotbalista, který píská góly a fauly oběma týmům

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Milion chvilek
24. 3. 11:01

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) je za červenou čarou. Podle médií figuruje společně s kolegy z ODS v kauze manipulací s městským majetkem v Brně. Přesto z pozice ministra spravedlnosti rozhoduje o lidech a institucích, které kauzu šetří.

Článek

Dá se věřit, že rozhodčí, který je zároveň fotbalistou jednoho z týmů, bude pískat všem stejně? A dá se věřit, že důvěryhodně a nestranně bude jednat ministr Blažek?

V situaci, kdy je ministr spravedlnosti ve střetu zájmů, se nemůžeme spolehnout, že své pozice nebude využívat ve svůj prospěch. Střet zájmů Pavla Blažka zkrátka vrhá stín na každý jeho krok a oslabuje v této už tak dost náročné době důvěru lidí v politiky a v celý demokratický systém. To je nepřijatelné. Obzvlášť poté, co jsme z úst současných vládních politiků slýchali o změně politické kultury a přístupu k občanům. Důsledkem toho totiž může být příklon voličů k populistům nebo extremistům.

Střet zájmů ministra Blažka zpochybňuje i sebelepší kroky, které by v pozici udělal

Blažek ze své pozice ministra spravedlnosti opakovaně jeví mimořádný zájem o podrobnosti kauzy, ve které je skloňováno i jeho jméno. Otazníky pak pochopitelně vyvolávají hlavně ty jeho kroky, které mohou mít ve svém důsledku vliv na došetření celé kauzy. Jde například o: Snahy ministra o změny na Olomouckém vrchním státním zastupitelství, které brněnskou kauzu dozoruje. Podání kárné žaloby na trestního soudce Aleše Dufka, který vyhověl žádosti médií a na základě zákona o svobodném přístupu k informacím jim poskytl soudní příkazy k domovním prohlídkám v bytové kauze. Dotazování se na osobní život státní zástupkyně, která má kauzu na starost. Odmítnutí jmenovat soudce Aleše Novotného do funkce místopředsedy trestního úseku Krajského soudu v Brně, který by v případě žaloby Blažkových spolupracovníků kauzu soudil - proti tomuto rozhodnutí se ostatně ohradila Soudcovská unie ČR s tím, že Blažkovo odůvodnění představuje přímý a nepřípustný zásah moci výkonné do činnosti soudů.

Jakkoli je možné, že všechna tato rozhodnutí Pavla Blažka mají dobrý důvod a jsou správná, jistí si tím být nemůžeme. Jeho střet zájmů bohužel zpochybňuje i sebelepší kroky, které by v pozici ministra spravedlnosti udělal. A tím ho činí nedůvěryhodným a zranitelným.

Proto by měl Pavel Blažek z funkce ministra spravedlnosti sám odstoupit. A pokud to neudělá, měl by ho premiér Fiala odvolat. Ministerstvo spravedlnosti vytváří podmínky pro výkon spravedlnosti pro všechny občany. A ty musí platit pro všechny stejně. Pavel Blažek to však kvůli pochybnostem, které jeho střet zájmů vyvolává, zaručit nemůže. Proto by měl post ministra opustit.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz