Článek
A tím střešní okno je, proto je třeba provést výměnu okna nejen rychle, ale hlavně precizně.
Ať už vás k plánování výměny vede cokoliv, zkusím vás v tomto článku provést tím, co vás u ní čeká, jaké jsou možnosti a zmírnit obavy z toho, čeho se možná bojíte a to je nepořádek či vyplavení domu. Každopádně je třeba si rovnou říci, že výsledek rozhodně stojí za to.
Jaká jsou očekávání od nových oken
Jednoho může k výměně oken dohnat to, že cítí, že jeho dvojsklo již dosloužilo a je třeba okna vyměnit za trojskla. Jinému vadí odlupující se lak starých oken, sní o oknech, o které se nebude starat, tedy o oknech plastových či bezúdržbových, tj. dřevěných s polyuretanovým bílým lakem.
Za mě je to tak, že do koupelny nepatří žádné jiné okno než plastové či bezúdržbové.
Dalšího k tomu vede celková rekonstrukce místnosti spojená třeba i se změnou účelu jejího využití. Jinému možná vadí málo světla v místnosti. Každý má důvod jiný a stejně tak je každá výměna trochu jiná, záleží i na stáří střechy, jejím stavu, tvaru vnitřního ostění a dalších technických faktech.
A už v této fázi je dobré si pokládat otázky typu: Budu opět nová okna ovládat nahoře, či by byla lepší klika dole? Nebo by mi více vyhovovalo dálkové ovládání okna? Spokojím se s běžným trojsklem, nebo chci zasklení lepší, třeba protihlukové?
Bude z toho nepořádek?
Bude, ale jak velký, to záleží mimo jiné i na způsobu výměny. Některé renomované firmy nabízejí možnost výměny takzvaně na ostění, což v praxi znamená, že ostění okna, které je nejčastěji ze sádrokartonu a někdy třeba z palubek, zůstane nepoškozené. Vše se udělá zvenku, v případě sádrokartonového ostění se provede ještě nový akrylátový tmel a je hotovo. V tomto případě bude nepořádku nejméně.
Druhá varianta je, že máte okna, u kterých není možnost výměny na ostění, nebo je ostění tak špatně udělané, že je třeba jej demontovat a po výměně oken udělat nové. Pak přichází na scénu sádrokartonář a tolik neoblíbené broušení sádrokartonu. Ale kdo umí tmelit, ten brousí méně a kdo brousí, může také odsávat.
Ostění bez broušení
Jednou z cest, jak se vyvarovat broušení sádrokartonů, je udělat ostění takzvané prefabrikované, které dodávají větší výrobci oken. Taková ostění nemusí být jen bílá, ale i v barvě dřeva, ať už světlého, či tmavého. Stejně tak lze v tom samém dekoru sehnat i střešní okno. Ostění se vyrobí na místě dle úhlů střechy, takže perfektně sedne, zbavíte se díky tomu prachu z broušení sádrokartónu. A lze na něj namontovat i tolik oblíbenou síť proti hmyzu.
Nechte probudit svoji fantazii
Měnit okna nemusíte jen kus za kus. Můžete dát dvě vedle sebe, nad sebe, doplnit další okno do místnosti, ať máte v pokoji více světla. Toho také docílíte montáží světlovodu, ale to by bylo téma na samostatný článek.
A je třeba zmínit, že okno, pokud již na svém místě neplní svůj účel, lze ze střechy odstranit tak dokonale, že krom toho, že zvenku budou zcela nové tašky, nikdo nepozná, že tam někdy nějaké okno bylo. Jen je třeba najít šikovného řemeslníka, ale to se týká všech zde zmiňovaných prací.
Okna lze vyrobit i na míru
Pokud vaše okno kdysi vyrobil nějaký truhlář, vám se nechce otvor zmenšovat či zvětšovat, což už jsou mnohdy náročnější úpravy, pak byste měli vědět, že lze okno vyrobit i na míru. Jen cena bude vyšší, než cena sériově vyráběného okna. Ale dokáže jej následně namontovat na stávající ostění. Otázka však je, zda není lepší namontovat standardní rozměr okna i s ohledem na budoucí možnost náhradních dílů a hlavně doplňků, kdy sice vnitřní roletku lze vyrobit na jakékoliv okno, ale s předokenní lamelovou roletou to již bude problém.
Nezapomeňte na doplňky
I tady platí, že fantazii se meze nekladou. Na co si vzpomenete, můžete mít, tedy minimálně, co se týče barev a motivů vnitřních doplňků.
Naše doporučení je, ať zapomenete na vnitřní žaluzie a necháte se inspirovat zcelazatemňujicími moderními roletkami.
Důležité je vědět, že vnitřní doplněk slouží jen k zatemnění a k redukování světelné pohody v interiéru, zatímco jen a pouze venkovní doplněk, tedy markýza či roleta, vám pomůže s přehříváním podkroví. Roleta vám navíc pomůže i s odhlučněním pokoje, ať už se hluk týká nedaleké rušné ulice či vám vadí hluk z kapek deště na okno dopadající. To, co jedni mají rádi, druhým může vadit.
Servis a dálkově ovládané doplňky u starších oken
Pokud za jakýchkoliv důvodů nemůžete či nechcete okna měnit, jsou starší, ale v perfektním stavu, je možné okna jen renovovat. Pod tímto pojmem si můžeme představit nový nátěr, výměnu zasklení, těsnění, doplnění oken o doplněk, co vám chyběl. A nebo vám vadilo, že nedosáhnete na okno nad schodištěm? Pak je možné namontovat dodatečný motor, který díky solárnímu dobíjení baterie nepotřebuje ani přívod žádné kabeláže, ovládat jej budete dálkově.
Je dobré vědět, že dálkově ovládaná okna mají dešťový senzor, tedy pokud jste na výletě, okna se samy zavřou, jen co na ně dopadnou první kapky.
A to, že i na střešní okno může mít i síť proti hmyzu, už jistě víte.
Nejlepší doba pro výměnu oken
Střešní okna lze měnit prakticky celoročně. Jedinou situací, kdy to skutečně nelze, je situace, kdy je střecha namrzlá a pokrytá sněhem. Firmy, které se výměnám střešních oken věnují, jsou na rozmary počasí připraveny. Budou mít v autě fólii na zakrytí střechy, kdyby přišla nějaká nečekaná událost a než u vás zazvoní, podívají se ještě jednou na radar, zda nejdou nějaké srážky.
Dokážu si střešní okno vyměnit sám?
Pokud se jedná o tu nejsnazší výměnu, pak to šikovný kutil zvládne, když bude pečlivě číst návody. Ale díky tomu, že zkušené firmy prochází různými školeními, dostanete mnohdy na jejich práci delší záruku. Kromě toho budou mít v autě vše, co potřebují, takže nemusíte hned kupovat celý balík izolační vaty, když jí potřebujete doplnit jen trošku kolem okna (což je během výměn časté, nemění se jen okno, ale dělá se i revize přístupného otvoru kolem něj).
A navíc, pokud se u výměny ukáže, že je třeba více, než jen vyměnit okno, protože jím teklo tak dlouho, až odehnil i trám vedle, nebudete muset hledat zkušeného tesaře, ten bude stát přímo vedle vás. Do výměny okna v plechové krytině či sestavy oken bych se jako kutil rozhodně nepouštěl.
Poslední tip na závěr
Pokud plánujete montáž fotovoltaických či solárních panelů na střechu, pohlídejte si, aby panely nebyly tak moc blízko oken. Mohl by být pak problém jak s jejich výměnou, tak montáží venkovních rolet. V tuto chvíli bohužel neexistuje norma, která by odstupy panelů od střešních oken řešila, takže se může stát, že nad okny máte hned panely, pod oknem, jen jednu řadu tašek, o patro níž vchod do domu. A když napadne dvacet centimetrů sněhu, tak můžete jen sledovat laviny sjíždějící dolů.