Článek
Americký Senát klíčovým aktérem mezinárodní politiky?
Návrh republikánského senátora Lindsey Grahama a demokratického senátora Richarda Blumenthala na zavedení drasticky tvrdých sankcí vůči Rusku podporuje více než 80 ze 100 amerických senátorů. Zavedení 500procentního cla by se týkalo i zemí, které Rusko nechávají vydělávat nákupem ruského zboží, což by znamenalo rozsáhlou ekonomickou izolaci Ruska. Pokud by byl návrh s takto vysokou mírou podpory odhlasován, stal by se pro amerického prezidenta závazným. Senát by tím razantně vstoupil na zahraničněpolitickou scénu a stal by se tvůrcem americké politiky vůči Rusku. Do jaké pozice by to dostalo Donalda Trumpa? Do pozice nerozhodného prezidenta, který byl k ostrým sankcím proti Rusku přinucen, což by pro ješitnou duši Donalda Trumpa byla velmi nepříjemná situace. A tak není divu, že přibývá Trumpových slov vymezujících se proti Rusku. Manévrovacího prostoru již Trump moc nemá, pokud se nechce dostat na vedlejší kolej.
Proč nelze věřit na víkendové prozření Donalda Trumpa
Dalo by se namítnout, že nynější Trumpova tvrdá slova proti Putinovi jsou jen přirozenou lidskou reakcí na víkendové ruské útoky na civilní cíle. Lze si představit, že smrt ukrajinských civilistů s Trumpem otřásla natolik, že se právě proto pustil do ostré kritiky Vladimíra Putina. Jenže toto vysvětlení kulhá. Proč by měla s Trumpem otřást právě smrt civilistů z tohoto víkendu, když předchozí ruské masakry ukrajinských civilistů Trumpa nezajímaly? Dlouze by se toto téma dalo rozepisovat, signifikantní byla například Trumpova reakce během jeho památné schůzky s Volodymyrem Zelenským v Oválné pracovně. Když Zelenskyj ukázoval fotografie ruských zvěrstev, Trumpa to nejenže vůbec nezajímalo, ale pobouřilo ho to. Ve finále schůzky pak Trump vinil z prodlužování války Ukrajinu a jejího prezidenta.
Načasování ruského útoku bere Trump velmi osobně
Ruské útoky z víkendu Donalda Trumpa však skutečně rozhořčily, to nesporně ano. Avšak z jiného důvodu – pro jejich časování, které je ruským výsměchem Donaldu Trumpovi a jeho okázalým snahám o zprostředkování míru. Trump přirozeně tento výsměch bere velmi osobně. Korunu tomu následně nasadil Putinův mluvčí Peskov, když na Trumpovu ostrou reakci odpověděl slovy o Trumpově emocionálním přetížení. Toto téměř přátelské pošťouchnutí by šlo rozepsat takto: „Ale Donalde, no tak. Oba přeci víme, že jde jen o pár tvrdých slov. Nic víc nemůžeš, pamatuj na to“.
Jak to s Trumpovou shovívavostí vůči Rusku je?
I v tomto směru může senátorské vynucení tvrdého postupu vůči Rusku přinést další sekundární efekt. Možná se následně o něco srozumitelněji dovíme, čím vším Rusko drželo Donalda Trumpa v hrsti. Mají snad na něho složku ještě z doby, kdy ruské peníze zachraňovaly krachující Trumpovo podnikání? Nebo něco jiného? Trumpovi příznivci se nad těmito větami rozčílí, ani zdaleka to však není nějaké neopodstatněné tlachání. Donald Trump byl v USA vyšetřován kvůli jeho vazbám na Rusko již dříve. A jak se čím dál více ukazuje, ignorování takových hrozeb následně může přijít velmi draho.
Make America Great Again
Největší velikost Ameriky spočívá v něčem jiném, než má v hlavě Donald Trump. Senátorská iniciativa je krásnou ukázkou opravdové síly Ameriky. USA se dokážou se ctí vypořádat i s takovou situací, jako vláda Donalda Trumpa a jeho skandálně proruská politika. Velmi sympatické je, že zmíněná senátorská iniciativa je široce podporována od senátorů z obou stran, tedy jak od demokratů, tak republikánů. Podobná iniciativa vznikla i na půdě Sněmovny reprezentantů, opět s podporou obou stran.
Zdroje: