Článek
Zvláště když jste třeba přeživším výuky na jedné z kanadských katolických internátních škol, které v převýchově indiánských dětí prosluly krutostí, ponižováním a jak se v posledních letech ukazuje, dokonce i vraždami.
Jenže - je imaginace přečinem? Máme přestat číst Karla Maye, upřít čtenářům a čtenářkám jím vyfabulované světy?
Rozhodli jsme se do této vřavy vstoupit a přitom použít nejsilnější Mayovy nástroje. Tedy představivost a vyprávění příběhů. Náš česko-německo-kanadský tvůrčí tým připravuje pro Evropské hlavní město kultury Chemnitz 2025 umělecký projekt Try Walking in May Shoes. V parafrázi na song kapely Depeche Mode říkáme, že i vy můžete kráčet ve šlépějích rodáka z Ersnthallu na dohled od Krušných hor.
V roce 2025 se vydáme do Britské Kolumbie a po 150 letech to Krušnohoří „vrátíme“. Kanadští umělci vytvoří ve stylu Karla Maye svůj vlastní obraz česko-saského pohraničí. Už několik měsíců sbíráme krušnohorské příběhy, které jako tištěné noviny a webový katalog budou inspirací pro kanadské spisovatele, výtvarníky, hudebníky nebo filmaře.
Na podzim přivezeme do Chemnitzu, Chomutova, Hohndorfu a Hohenstein-Ernstthalu v Kanadě vytvořené nové krušnohorské hrdiny a jejich světy, příběhy, předměty, výtvarná díla. Potkáte se s nimi ve výlohách obchodů, v galerii na chomutovském nádraží i během divadel, ve filmu, při workshopech a přeshraničních autobusových a vlakových jízdách.
Společně s vámi pak prozkoumáme, jak kanadská imaginace pracuje s naším regionem, a připomeneme si, že příběhy a představivost mohou udělat svět zábavnější, vnést více tolerance a porozumění do diskusí o složitých společenských tématech.
Pokud si myslíte, že má smysl oživovat imaginaci Karla Friedricha Maye, přispějte svým příběhem z Krušnohoří.
Děkujeme a představivosti zdar!