Článek
Během posledních týdnů se jako lavina šíří varovné zprávy uživatelům Facebooku v následujícím znění:
„Váš účet nedávno porušil naše Pokyny pro komunitu, které jsou navrženy tak, aby chránily komunitu před spamem. Kvůli ochraně komunity vyžadujeme ověření uživatele. Zkontrolujte: // facebooksecuritysettin gs247.t*********/ help2282 Pokud do 12 hodin neodpovíte, jsme nuceni trvale deaktivovat váš účet.“
Co se stalo?
V podstatě nic. Ocitli jste se v hledáčku podvodníků, kteří se vás snaží vyděsit a získat vaše přihlašovací údaje.
Pokud nepodlehnete prvotnímu zděšení, použijete zdravý rozum a zprávu budete ignorovat, nestane se vůbec nic.
Zde přichází problém
Především starší lidé mají občas problém rozpoznat lež a důvěřivě na odkaz kliknou. Pokud tak učiní, jsou přesměrováni na tuto stránku:
Poznali byste, že stránka není skutečná?
Pokud vás chce FB nějak omezit či vám dokonce zrušit účet, nebude vám vypisovat přes Messenger s připojeným obskurním odkazem, který vede bůhví kam.
Pokud s vámi tato sociální síť má nějaký problém, bude to s vámi řešit OKAMŽITĚ.
Nebude čekat, až kliknete na odkaz a už vůbec vám ho nebude posílat. Dělají to následovně:
Otevřete Facebook a namísto obvyklé zdi s notifikacemi nahoře, celý displej zbělá a nebudete moci udělat vůbec nic, dokud nesplníte požadavky, které se postupně, po stlačování různých možností, objevují.
Obrazovka vypadá takto:
Během posledních pár týdnů se Facebook rozhodl rušit účty, které jsou spravovány jedním člověkem. V budoucnu by se tedy nemělo stávat, že jeden člověk bude disponovat více účty. Každý bude mít pouze jeden.
Z tohoto důvodu po vás systém požaduje odeslání dokladu totožnosti a přes zapnutou kameru vás bude instruovat, kam máte natočit hlavu, aby věděli, že jste skutečně tím, za koho se vydáváte.
Odkaz jsem otevřel a přihlašovací údaje včetně hesla vyplnil. Co teď?
Heslo okamžitě změňte a případně zapněte dvoufázové ověření.
Co se stane, pokud neudělám nic a nechám to „tak, jak je“?
V takovém případě vám podvodníci změní jméno na Facebooku na SP Meta nebo něco podobného a všem vašim přátelům začnou z vašeho Messengeru posílat varovnou zprávu se škodlivým odkazem.
Tato falešná zpráva se přátelům zobrazí okamžitě, pouze pod hlavičkou SP Meta, protože vaše jméno a profilová fotografie byla podvodníky změněna.
Jako phishing nebo též rhybaření se označuje typ internetového podvodu, používaný k získávání citlivých údajů (hesla, čísla kreditních karet apod.) v elektronické komunikaci. K nalákání důvěřivé veřejnosti komunikace předstírá, že pochází z populárních sociálních sítí, aukčních webů, on-line platebních portálů, úřadů státní správy nebo od IT administrátorů.
Jsou opravdu schopni poslat stovky zpráv vašim přátelům o čemž svědčí následující úryvek z konverzace s člověkem jehož účet byl napaden:
Jaké to bude mít následky?
Problém spočívá především v tom, že vám přátelé věří a vaše zprávy neprochází filtrem a zobrazí se vašim přátelům okamžitě.
Navíc, pokud vám v budoucnu budou chtít napsat zprávu, nenajdou vás, protože vaše jméno je jiné.
Změnit své jméno na Facebooku je možné pouze jednou za dva měsíce, takže po celou dobu, než ke změně dojde, uvidí vaši přátelé, že jste se stal obětí podvodu.
V současné době jsou na Facebooku k nalezení stovky napadených účtů s tímto jménem a neustále se rozrůstají.
Posledních pár dní vidím, jak tímto způsobem podvodníci útočí na mé, mnohdy bezradné přátele.
Anketa
Snad tento příspěvek pomůže zmírnit nejistotu a napětí.
Zachovejte chladnou hlavu a nenechte se napálit.