Článek
Newtonovy zákony jsou nejenom teoretickými principy, ale i praktickými pravidly, která ovlivňují každou akci na fotbalovém hřišti. Každý hráč musí mít tyto principy v sobě, aby rozuměl, jak funguje hra kolem něj. Podpořme náš tým na cestě k titulu mistrů Evropy. Jak se fyzika a fotbal prolínají při každém zápase?
1. Zákon setrvačnosti
Newtonův první zákon nám říká, že těleso zůstane v klidu nebo se bude pohybovat rovnoměrně, dokud na ně nebude působit vnější síla. V případě fotbalu to znamená, že naši obránci stojí jako pevná věž, dokud se na ně nerozběhne útočník, který se snaží změnit směr hry. Když se takový hráč snaží projít naším obranným valem, obránci musí vědět, jak rychle zareagovat a jaké síly potřebují, aby zastavili jeho útok.
2. Zákon síly a pohybu
Druhý zákon fyziky nám říká, že změna pohybu tělesa je přímo úměrná síle, která na ně působí, a probíhá ve směru této síly. Pokud naši záložníci plánují přihrávku přes celé hřiště, musí přesně spočítat, jakou sílu a úhel musí vložit do svého kopu, aby míč dosáhl našeho útočníka a překonal obranu soupeře.
3. Zákon akce a reakce
Třetí zákon fyziky nám připomíná, že každá akce má opačnou a rovnocennou reakci. Když náš útočník vystřelí na bránu, síla jeho střely ovlivní pohyb míče. Tento pohyb může mít rozhodující vliv na výsledek zápasu. Stejně tak každý zákrok obrany má svou odpověď – buď zablokuje šanci soupeře na gól, nebo může vést k protiútoku našeho týmu. Také, když náš tým skóruje, fanoušci a hráči reagují s radostí. Ale každá obranná akce má také svou reakci.
Anketa
Pozvánka na další články:
Napadlo vás někdy spojení fyziky a fotbalu nebo jiná témata ze školních lavic? Pokud ano, máte se opravdu na co těšit. Můžete mě sledovat, ať máte přehled o nových článcích. Také velmi ocením sdílení mezi přátelé a rodinu, chci inspirovat co nejvíce lidí.
Předchozí článek z dějepisu:
Zdroje:
(https://cs.wikipedia.org/wiki/Isaac_Newton)
(http://www.fotbalovysvet.cz)
(http://www.fotbal.cz)