Hlavní obsah

18. Listopad - průřez historií

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Deeply.cz

Abraham Lincoln

18. 11. 17:15

Z množství letopočtů a jmen, která se na nás valí z encyklopedií a učebnic dějepisu, vybíráme jedno konkrétní datum - 18. listopad - a podíváme se, jaké hlavní historické momenty jsou s ním spojeny.

Článek

Dnes se ponoříme do mnohdy zapomenutých hlubin historie. Z množství letopočtů a jmen, která se na nás valí z encyklopedií a učebnic dějepisu, vybíráme jedno konkrétní datum - 18. listopad - a podíváme se, jaké hlavní historické momenty jsou s ním spojeny.

Začněme naši cestu časem v roce 1307, kdy byl na francouzský trůn korunován Ludvík IV. Tato událost představuje jedno z nejtěžších období ve Francouzské monarchii, kdy byla země zasažena řadou hospodářských a politických krizí. Ludvík IV., známý také jako Ludvík Spravedlivý, byl výrazným a ambiciózním králem, který se snažil posílit své postavení a upevnit královskou autoritu. Jeho vláda však byla poznamenána řadou konfliktů s papežem a jeho úsilí vedlo k dalšímu napětí ve vztazích mezi církví a státem.

Přesuňme se nyní o několik století dopředu, do roku 1863. Tento den se nesl v duchu boje za svobodu a rovnoprávnost, kdy byl Abraham Lincoln, 16. prezident Spojených států, pronesl Gettysburskou řeč. Tato řeč se stala jedním z nejvýznamnějších momentů americké občanské války a jedním z vrcholů Lincolnovy kariéry.

Další významný 18. listopad ve světové historii přichází s rokem 1928. Ten den vstoupil do našich životů malý animovaný myšák jménem Mickey Mouse. Jeho první film „Steamboat Willie“ byl uveden v New Yorku a odstartoval tak éru animovaných filmů, která trvá dodnes. Tento myšák se stal jednou z nejznámějších postav celosvětové popkultury a otevřel dveře do světa fantazie pro generace dětí i dospělých.

Na konci naší cesty nás čeká rok 1978 a jeden z nejsmutnějších okamžiků moderní historie. Ten den se odehrál takzvaný masakr v Jonestownu, kdy se více než 900 členů kultu „Lidový chrám“ společně otrávilo na příkaz svého vůdce, Jima Jonese. Tato událost je dodnes považována za jednu z největších masových sebevražd v historii.

Z tohoto krátkého přehledu je patrné, že 18. listopad přináší řadu významných událostí, které ovlivnily průběh naší historie. Od korunovace králů, přes projevy o svobodě až po tragické události, které nám připomínají temné stránky lidské povahy. Každé z těchto dat nese v sobě lekci, kterou bychom měli vzít v potaz, když se zamýšlíme nad naší minulostí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Další články autora