Hlavní obsah

19. Listopad - průřez historií

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Deeply.cz

Vzpoura v Pensylvánii, daň z whisky

19. 11. 0:00

Sedněte si pohodlně a dovolte mi, abych vás vzal na cestu časem plnou významných událostí a osobností, které jsou spojeny s datem 19.listopadu.

Článek

Vítejte v další části našeho blogu, kterou jsme tentokrát věnovali skvostům historie, konkrétně datu 19. listopadu. Sedněte si pohodlně a dovolte mi, abych vás vzal na cestu časem plnou významných událostí a osobností, které jsou s tímto datem spojeny.

Začněme naší cestou v roce 1493, kdy Kryštof Kolumbus během své druhé výpravy do Nového světa přistál na ostrově, který nazval Puerto Rico. Tato událost je považována za klíčový moment v historii amerických objevů a téměř 500 let později je Puerto Rico stále součástí USA.

Přeskočme nyní o několik století dopředu, kdy se v roce 1794 konal soud s těmi, kteří byli obviněni z účasti na takzvané válce whisky. Tento vzpoura, která se odehrála v západní Pennsylvánii, byla reakcí na novou federální daň z whisky. Tentokrát se nám před očima odvíjí drama plné vzdoru a rebellion, které ukázalo, že dokonce i nová demokratická vláda musí čelit výzvám a nepokojům.

Pokračujme k dalšímu významnému roce 1863, kdy Abraham Lincoln pronikl do našeho kolektivního vědomí svým projevem v Gettysburgu. Jeho stručné, ale silné slova, která zdůrazňovala nutnost zachování jednoty a svobody, jsou nyní jednou z nejvýznamnějších řečí v historii Spojených států.

Přenesme se nyní do roku 1916, kdy se na scéně objevuje Samuel Goldwyn, který založil filmovou společnost Goldwyn Pictures. Goldwynova cesta, plná odhodlání a odvahy, se stala inspirací pro mnoho nadějných filmařů a jeho jméno je dodnes synonymem pro americký filmový průmysl.

Poslední zastávkou na naší cestě je rok 1998, kdy byla založena společnost PayPal. Tato událost, ačkoli se může zdát méně monumentální než ostatní, má v dnešní době obrovský dopad. PayPal představuje revoluci v oblasti digitálních plateb a jeho vliv je cítit po celém světě.

A tak se nám podařilo procestovat několik století historie, od doby velkých objevů až po věk digitálních revolucí. Každý z těchto okamžiků zanechal nezapomenutelnou stopu v naší historii a formoval svět, jak ho známe dnes. Děkuji vám za to, že jste se mnou prošli tuto cestu a dovolili mi, abych vám představil některé z těchto významných momentů spojených s datem 19. listopadu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Další články autora