Hlavní obsah
Zdraví

Dech jako lék: Jak vědomé dýchání proměnilo moji cestu z chronické únavy

Foto: MUDr. Hedvika Šneibergová

pixabay

Dech máme stále při sobě – a přesto jeho sílu často podceňujeme. Naučme se ho vědomě využívat pro zdraví, klid, energii i hlubší spojení se sebou.

Článek

Dech je s námi od prvního nádechu až po poslední výdech. Často jej bereme jako samozřejmost, aniž bychom si uvědomili, jak zásadní roli hraje nejen pro naše přežití, ale také pro zdraví, energii a duševní pohodu. Dech má moc zklidnit mysl, dodat energii, ovlivnit naši fyziologii – a otevřít i hlubší vrstvy podvědomí.

Dech a moje cesta z chronické únavy

Na své cestě z chronické únavy mi práce s dechem naprosto rozšířila obzory. Měla jsem pocit, že po studiu medicíny a letech praxe v interní medicíně mě už na fyziologii dýchání nemůže nic překvapit. To jsem se ale mýlila. Jakmile jsem se ponořila do tajů dechu, zjistila jsem, kolik toho můžeme svým dechem pozitivně ovlivnit – ale i zkazit.

Práce s dechem se pro mě stala jedním z pilířů uzdravení a hlubšího propojení se sebou. Dnes vám chci představit čtyři způsoby, jak s dechem vědomě pracovat – od jednoduchých každodenních návyků až po hlubší techniky, které mohou podpořit naši vitalitu i osobní růst.

1. Funkční dýchání – návrat k přirozenosti

Prvním krokem k uzdravení skrze dech je návrat k přirozenému, funkčnímu dýchání. V moderní době jsme si osvojili řadu škodlivých návyků – dýcháme ústy, mělce a rychle. Tento styl dýchání přispívá ke stresu, napětí i chronické dysregulaci.

Základní principy funkčního dýchání:

  • Dýchejme nosem – nos čistí, zvlhčuje a ohřívá vzduch a produkuje oxid dusnatý, který zlepšuje okysličení.
  • Dýchejme pomalu a jemně – ideálně tak, že dech není téměř slyšet ani vidět.
  • Dýchejme bránicí – zapojením břicha, nikoli pouze hrudníkem.

Inspirace: Buteyko metoda nebo Oxygen Advantage – techniky zaměřené na zlepšení kvality dýchání v každodenním životě i při zátěži.

Moje zkušenost: Pokud dělám něco náročného nebo stresujícího, vědomě si přepnu dech do nosu, zpomalím ho, zjemním a zapojím bránici. Taková drobná změna mi neuvěřitelně pomáhá zvládnout danou situaci s větším klidem a lehkostí.

2. Zklidňující techniky – aktivace parasympatiku a podpora regenerace

Dech je most mezi tělem a myslí. Díky vědomému dýchání můžeme ovlivnit náš nervový systém a přepnout se z režimu stresu (sympatikus) do režimu klidu a obnovy (parasympatikus). Zklidňující dechové techniky pomáhají při stresu, nespavosti, přetížení nebo při potřebě rychlého zklidnění během dne.

Vybrané techniky:

  • Brániční dýchání: Při nádechu se zapojením bráničního svalu zvedá břicho, při výdechu klesá. Pro lepší uvědomění provádějte vleže na zádech s jednou rukou na hrudníku a druhou na břiše. Uvolňuje napětí a pomáhá zklidnit nervový systém.
  • Prodloužený výdech: Např. nádech na 4 sekundy a výdech na 6–8 sekund. Dlouhý výdech stimuluje bloudivý nerv a přepíná tělo do režimu odpočinku.

Moje zkušenost: Tyto techniky používám často během dne – stačí pár minut a cítím, jak se tělo i mysl zklidňují. Jsou pro mě jako rychlá „resetovací stanice“ v rušném dni.

Foto: MUDr. Hedvika Šneibergová

pixabay

3. Aktivující techniky – probuzení energie a posílení vitality

Někdy potřebujeme opak – probudit tělo a mysl, zvýšit bdělost, rozhýbat stagnující energii. Aktivující techniky stimulují sympatikus, a proto je důležité je používat s vědomím a vyvážit je následným zklidněním.

Příklady:

  • Wim Hofova metoda: Cykly hlubokého dýchání (např. 30 nádechů a výdechů), následované zadržením dechu. Posiluje odolnost vůči chladu, stresu i nemoci.
  • Bhastrika („kovářský měch“) je tradiční jógová dechová technika (pranayama). Spočívá v hlubokých, silných nádeších a výdeších nosem, které připomínají foukání do měchu. Má silně energetizující účinky.

Moje zkušenost: Tyto techniky zařazuji spíš výjimečně – třeba jednou či dvakrát týdně. Když potřebuju místo kávy nakopnout k činnosti, krásně to funguje. Ale zároveň vím, že sahám do energetických rezerv, a proto po výkonu vědomě zařazuji odpočinek.

4. Transformační techniky – změněné stavy vědomí a hlubinné uvolnění

Tyto techniky vedou do rozšířených stavů vědomí, kde se mohou otevřít hlubší emoce, vzpomínky a vnitřní obrazy. Pracují na úrovni těla, mysli i duše. Vyžadují zkušeného průvodce a bezpečný prostor.

Příklady:

  • Holotropní dýchání (Stanislav Grof): Intenzivní, hluboké a zrychlené dýchání, vedené facilitátorem za doprovodu hudby. Navozuje změněné stavy vědomí a podporuje sebezkušenostní práci.
  • Rebirthing: Jemnější forma propojeného dýchání zaměřená na integraci prenatálních a porodních zážitků.

Moje zkušenost: Tyto techniky si žádají velmi citlivý přístup, zkušené vedení a často i prostor pro integraci zážitků. Nejsou určené pro každodenní praxi, ale mohou být silným nástrojem osobní proměny. S holotropním dýcháním mám zatím jednu čerstvou zkušenost a – byl to intenzivní výlet do hlubin podvědomí.

Pokud se věnujete seberozvoji, cítíte se psychicky stabilně a nemáte závažné zdravotní kontraindikace, může to být velmi obohacující krok na cestě k hlubšímu poznání sebe sama.

Foto: MUDr. Hedvika Šneibergová

pixabay

Nádech, výdech… nový začátek

Dech je zdarma, vždy s námi – a přitom jej často necháváme ležet ladem.

Dech je tím nejjednodušším a zároveň nejmocnějším nástrojem, který máme. Můžeme jej použít kdykoliv – ať už se potřebujeme zklidnit, aktivovat, nebo se ponořit do hlubin své duše. Vědomá práce s dechem není jen o technice, ale o návratu k sobě. Vědomá práce s dechem není nic ezoterického – je to základní a velmi účinný způsob, jak ovlivnit svou fyziologii, náladu, výkonnost i celkové zdraví.

Jak říká James Nestor, autor knihy Dech – Nové poznatky o ztraceném umění:
„Dech je naším největším pokladem, ale většina z nás neví, jak jej správně využít.“
Je čas tento poklad znovu objevit.

Zdroje:

  • Nestor, James – Dech: Nové poznatky o ztraceném umění (Jan Melvil Publishing, 2022)
  • Václavek, Rostislav - Změň svůj dech a začnou se dít věci (CPress, 2023)
  • Study: Streeter et al. (2012) – Effects of yoga on the autonomic nervous system, gamma-aminobutyric-acid, and allostasis in epilepsy, depression, and post-traumatic stress disorder
    (Zdroj: Medical Hypotheses, Volume 78, Issue 5)
  • Buteyko Method International – www.buteykoclinic.com
  • Podcasty a přednášky:
    – Andrew Huberman: The Science of Breathing (Huberman Lab Podcast)
    – Wim Hof: Power of the Breath (YouTube, podcasty)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz