Článek
Rimini je vyhledávaným letoviskem především v období letních prázdnin. Toto místo si ale můžete užít jak v létě, tak mimo sezónu. Já jsem ho navštívila v březnu a vyhnula se tak velkému množství turistů. Co tedy Rimini nabízí?
Pláže
Pláže jsou zde rozsáhlé, plné krásných mušlí. Já se vydala přes Felliniho park (slavný italský kinematograf) s plastikou velkého fotoaparátu a fontánou Čtyř koní až k molu. Byla zde velmi příjemná atmosféra, mnoho místních sem chodí na procházky, povídají si, děti běhají, jezdí na kolech, prostě příjemný sobotní podvečer. V sezónu se zde můžete projet na Vyhlídkovém kole.
Na konci mola čeká Námořníkova nevěsta - socha ženy s dětmi a nataženou paží prstem ukazuje na západ a čeká na svého muže námořníka. Já doporučuji se sem stavit na západ slunce.
- V Rimini se začaly stavět první lázně již v římských dobách, kdy si lidé dopřávali relax u vody.
- Ovšem až v 19. stol. začaly pláže získávat moderní podobu, začala sem přijíždět italská šlechta a intelektuálové.
- Dnes je Rimini považováno za největší italské letovisko.
2000 let starý římský most
Na Rimini překvapí, že zde můžeme vidět mnoho památek. A to dokonce z Římského období. Asi nejkrásnější památkou je Tiberiův most, který vede přes řeku Marecchia. Spojuje historické centrum s předměstím Borgo San Giuliano s velmi malebnými domky. Mnoho lidí posedávalo na břehu řeky, byla zde velmi klidná a pohodová atmosféra. A právě zapadající slunce ještě přidalo na kouzlu.
Velmi jsem ocenila, že u mostu byla tabule, kde je popsána historie mostu i jeho stavba. Je neuvěřitelné, že stavba mostu začala v r. 14 n.l. a most zde po více než 2000 let stále stojí ve své plné kráse.
- Stavba mostu začala v r. 14 za vlády římského císaře Augusta a skončila v r. 21 za císaře Tiberia. Proto se mostu říká Tiberiův a Augustův most a jedná se o nejstarší silniční most světa.
- V té době potřebovala tehdejší kolonie Rimini zlepšit infrastrukturu kvůli přesunu armády na sever.
- Most je tak důležitým uzlem v silničním systému Římské říše. Zde totiž začínala tzv. Via Emilia = římská cesta vedoucí z Rimini do Piacenzy a navazovala na tzv. Via Flaminia, která vedla do Říma.
- Most se skládá z 5 oblouků různých velikostí v dórském stylu, je postaven z bílého istrijského kamene a měří cca 70 metrů.
- Dodnes zde můžeme najít latinské nápisy vyryté v kameni se jmény obou císařů.
- Mnoho let byl most využíván k běžné dopravě s výjimkou těžkých vozidel. Od r. 2020 je most pouze pro pěší.
- Most je veřejně přístupný zdarma.
Historické centrum
Dalším překvapením bylo množství turistů zde v Rimini na konci března. Bylo jich opravdu dost a v letní sezóně tady asi musí být pořádně přelidněno. I to je výhoda cestování mimo sezónu.
Historické město je malebné s krásnými uličkami. V neděli večer se zde konaly i trhy, hrálo se a zpívalo. Jen tak jsem se tedy městem procházela, nechala se unášet tou atmosférou a prošla si i nějaké další památky:
- Augustův oblouk - další krásná římská památka z r.- 27 př. n. l. Jedná se o nejstarší vítezný oblouk v zemi a slouží jako brána do historického centra města.
- Náměstí Piazza Tre Martiri, kde se nachází Palazzo Brioli s hodinovou věží ze 16. stol., nebo také bronzová socha Julia Caesara.
- Náměstí Piazza Cavour s mnoha krásnými budovami - např. Palazzo del Podestà, Palazzo Garampi, Palazzo dell'Arengo …
- Fontána ve tvaru borovicové šišky Fontana Della Pigna
- Hrad Castel Sismondo z 15. stol. s květinovými trhy
Výlet do San Marina
Historické centrum Rimini si v klidu projdete pěšky. Popř. využijte místní MHD (jízdenky jsem si koupila v info centru nedaleko vlakového nádraží).
Nedaleko vlakového nádraží také naleznete autobusovou zastávku do San Marina. Město zapsané v UNESCO spadá pod Republiku San Marino, která sice není v EU ani Schengenu, nicméně i tak vám bude pro vstup stačit občanský průkaz.
Cesta do San Marina trvá autobusem jen cca 50 min a rozhodně stojí za to! Můžete si tímto jednodenním výletem krásně okořenit svůj pobyt v Rimini.