Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Neučíme ekologii kecáním. Život v přírodě je těžký, ale rozvíjí

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Divočina

Dítě v lese

2. 3. 13:17

Pět let strávila na zahradě na útesu v Andalusii, kde žila z potravin, které si sama vypěstovala. Když se Helena Vodrážková vrátila zpět do Čech, založila s kamarádem nedaleko Kutné Hory ekocentrum Divočina.

Článek

A právě v Divočině dětem a učitelům předává svoji zkušenost, inspiruje láskou k přírodě a skromným životním stylem. „Pokud chceme, aby děti přírodu chránily, tak by ji měly mít rády. A to se stane tak, že v ní budou. Proto jim nabízíme prostor, kde mohou dělat zajímavé věci a přírodu poznávat. Neučíme ekologii kecáním,“ říká Helena Vodrážková.

Když jsme se potkaly, zamýšlela se zrovna nad otázkou „Co jsem se ve škole nenaučila“. „Jsem ještě z generace, která byla na základní škole koncem 80. let a vlastně ani krátce po revoluci se nenosil jiný přístup. Takže jsem seděla a plnila úkoly, hlavní bylo projít testy. Nenaučila jsem se jít za svými sny,“ říká Helena Vodrážková. Když se zamýšlí nad tím, co se naopak naučila, rozesměje se a říká: „Držet hubu a krok. A spoustu letopočtů, třeba 1212, Zlatá bula sicilská. Ale nejsem už schopná všechna ta čísla usadit do nějakého kontextu. Takže bych ocenila, kdyby děti mohly získat větší přehled,“ říká.

Svůj životní sen si ale splnila. S kamarádem otevřela v Malešově u Kutné Hory ekocentrum Divočina, které nabízí programy pro děti a dospělé. Helena v něm předává to, co sama zažila: skromný život ve Španělsku, kde se svými přáteli žila převážně z potravin, které sami vypěstovali nebo vyměnili. „Tam to není tak těžké, jako tady. Ve Španělsku trvá vegetační doba 12 měsíců, u nás jen čtyři měsíce, takže musíte umět potraviny dobře uchovávat. Také je tu větší zima, takže nevystačíte jen tak s nějakým přístřeškem. Život v přírodě je těžký, ale hodně mě rozvíjí. A to se snažím předávám dětem i učitelům.“

Nesedět jen v lavici. Škola může být na více místech

Minimalismus se stal pro Helenu cestou. Být v nepohodlí jí přináší výzvy, ale zároveň velkou příležitost k sebepoznání. „Být spokojený s málem, těšit se z vlastního vypěstovaného jídla, umět si počkat, mi připadá v rychlém světě, kde vše chceme do druhého dne, důležité,“ říká Helena Vodrážková a zmiňuje, že zažívat diskomfort je pro děti zásadní.

Má také jasnou vizi, jak by mohla do budoucna fungovat spolupráce se školami.

„Doufám, že nám zapojení do Eduzměny přinese větší spolupráci s učiteli a děti se budou moci více učit v přírodě. Nemusí to být nutně ekologie, u nás se dá učit i přírodopis a matematika. Myslím si, že když se děti budou moct pohybovat mezi více místy a nesedět jen v lavici od do, škola se pak pro ně může stát zajímavějším místem,“ říká Helena Vodrážková.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz