Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Víte, jak vypadá vysvědčení v cizině? Známky většinou nechybí, slovní hodnocení je běžné

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Nadační fond Eduzměna

Už v pátek dostanou děti vysvědčení. V Česku jsme zvyklí na něm hledat jedničky, v zahraničí je ale závěrečné hodnocení často nastavené jinak. Někde bodují na škále od nuly do 100, jinde pokroky žáků zobrazují na „schůdcích úspěchu“.

Článek

Kromě známky v cizině žáci často dostávají slovní hodnocení a někde se mohou hodnotit i sami. Podívejte se s námi na ukázky vysvědčení z Kanady, Jordánska, Německa, Belgie a Slovenska, která se nám podařilo shromáždit.

Saské vysvědčení z první třídy obsahuje osobní slovní hodnocení bez známek, v následujících ročnících jde o kombinaci slovního hodnocení a známek. Zvlášť je klasifikováno chování, píle, schopnost spolupracovat a smysl pro pořádek a dále pak jednotlivé předměty.

Foto: Nadační fond Eduzměna

Vysvědčení z německé spolkové země Sasko

Slovenské vysvědčení je z logických důvodů velice podobné tomu klasickému českému. Výchovy ale známku nemají – je pouze uvedeno, že žák „aktivně absolvoval“.

Foto: Nadační fond Eduzměna

Vysvědčení ze Slovenska

Z Belgie se nám podařilo sehnat dvě varianty vysvědčení. V prvním případě jde o třístránkový bulletin s bodováním na stupnici 1 až 10. U některých předmětů (např. u výtvarné výchovy) je pouze hodnocení „TB“ (trés bien = velmi dobrý). K tomu učitel píše jednoduché slovní hodnocení a na třetím listu je informace o chování.

Foto: Nadační fond Eduzměna

Vysvědčení z Belgie

Vysvědčení z dvojjazyčné třídy je alternativnější: velmi podrobné, desetistránkové a  dovednosti se hodnotí pomocí schůdků. Doprovází ho velice konkrétní slovní hodnocení učitele a autoevaluace, kdy si žák sám sobě dává smajlíky, tedy samostatně uvažuje, v čem je dobrý a kde si myslí, že má přidat.

Foto: Nadační fond Eduzměna

Sebehodnocení žáka v Belgii

V Jordánsku hodnotí jednotlivé předměty na škále 1 až 100 a následně se uvádí průměr.

Foto: Nadační fond Eduzměna

Vysvědčení v Jordánsku

• V případě kanadského vysvědčení jde opět o kombinaci bodového hodnocení (1-100) a zároveň poměrně podrobného slovního shrnutí silných a slabých stránek žáka.

Foto: Nadační fond Eduzměna

Vysvědčení v Kanadě

Text: Zuzana Kudrová

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz