Hlavní obsah
Psychologie

Náhled do tajemného světa lucidního snění

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Adobe Stock
26. 10. 10:40

Lucidní snění neboli vědomý nebo také bdělý spánek je fascinující fenomén, o kterém se příliš nemluví. Může být pro člověka přínosem, ale i rizikem.

Článek

Sny jsou fascinující a lucidní snění možná dvojnásobně. Kdo viděl film Počátek, tak mi dá jistě za pravdu. Ačkoliv jsem se nikdy nepokoušel si lucidní snění navodit, podařilo se mi ho jednou navodit omylem poté, co jsem se ráno probudil brzy a zase usnul, a musím říct, že jde opravdu o zajímavý zážitek. Přitom mi přijde, že přesto jak je toto téma zajímavé, o něm je nízké povědomí, a také spousta skepse, jelikož představa, že by někdo mohl „ovládat“ svoje sny, přijde mnohým lidem absurdní a nepředstavitelná. Tento fenomén je však dokázaný a zdokumentovaný, přesto že je těžké dokázat něco, co se děje v naší hlavě.

Lidé, kteří si z jakéhokoliv důvodu chtějí lucidní sny navodit, to ze začátku rozhodně nemají jednoduché, jelikož jde o něco, co se člověk musí naučit, a vypilovat. Existují například metody, které se člověk ve svých snech naučí dělat, aby otestoval realitu, a uvědomil si, že je ve snu. Lidé se ve svých snech například snaží podívat na hodiny nebo do zrcadla, a pokud na hodinách nevidí nic smysluplného nebo v zrcadle nevidí svůj odraz, je více pravděpodobné, že si uvědomí, že jsou ve snu. Po tomto uvědomění zpravidla dochází k tomu, že člověk začne mít nad svými sny kontrolu, a když je v lucidním snění zkušený, tato kontrola je téměř neotřesná.

Jakkoliv lákavá taková schopnost může být, učit se ji nechci. Důvodů, proč netoužím lucidně snít pravidelně a záměrně, a schopnost si takové sny navodit se nechci učit, je hned několik. V první řadě mám své někdy chaotické a nesmyslné, a někdy inspirativní, tajuplné, ale smysluplné sny plné metafor rád. Další důvody jsou však více objektivní než subjektivní - podle průzkumů a vědeckého výzkumu totiž s sebou může lucidní snění nést jak zdravotní, tak psychická rizika. Zřejmým zdravotním rizikem je například zhoršení kvality spánku, zatímco mezi psychická rizika můžeme zařadit například problémy rozlišovat mezi sny a realitou.

Na druhou stranu se zdá, že může mít lucidní snění i spoustu benefitů. Podle jedné ze studií, na kterou jsem narazil, může lucidní snění úspěšně zmírnit deprese. Dále se mezi pozitivy lucidního snění uvádí zvýšená kreativita, lepší sny, dobrá nálada po probuzení, nebo třeba zbavení se nočních můr. Otázku, kterou si každý sám za sebe musí položit, je, jestli tato pozitiva převažují již zvýšená negativa, včetně těch, která jsem nezmínil, jako třeba riziko spánkové paralýzy, nebo nechtěných lucidních snů. Podle studií, které mám k dispozici, se zdá, že negativa převažují pozitiva, ale pod dohledem psychoterapeutů a psychiatrů se však dost možná dá spoustě rizik předejít.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz