Hlavní obsah
Knihy a literatura

Ďábelská hádanka o šesti vraždách neprozradí jména obětí ani vrahů. Je to na vás

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Nakladatelství Argo

Kainova čelist není jen detektivka, je to hra – sofistikovaná, vtipná a ďábelsky rozčilující. Příběh si musíte seřadit sami a sami přijít na jména obětí i vrahů. Zatím se to za 90 let povedlo jen pár lidem.

Článek

Kainova čelist má sto náhodně zpřeházených stránek a úkolem čtenářů je srovnat je za sebou a odhalit jména obětí a také vraha. V době prvního vydání to zvládli tři lidé, po druhém vydání v roce 2016 to byl jeden jediný - komik a autor křížovek John Finnemore, který nad knihou strávil šest měsíců během covidového lockdownu. Čeští čtenáři teď mají poprvé příležitost zkusit si to také. Nakladatelství zároveň vyhlašuje soutěž s finanční odměnou.

V roce 1934 vyšla v Anglii pod jménem Torquemada kniha hádanek. Jejím autorem byl Edward Powys Mathers (1892–1939), literárně vzdělaný a nesmírně sečtělý autor slovních rébusů a různých jazykových legrácek, který v roce 1924 začal pro list Observer vymýšlet kryptické křížovky. Čtenáři a luštitelé si stěžovali, že jeho hádanky jsou nevyluštitelné, ovšem když už se někomu podařilo záhadu rozplést, radost byla o to větší. Posledních sto stran Torquemadovy knihy hádanek zaujímala právě detektivka Kainova čelist, soubor očíslovaných lístků, který je třeba podle nápovědy na každém z nich seřadit do celku, který dává smysl. Větší šanci na rozpoznání, kdo a kdy tu zavraždil koho, má člověk s literárním rozhledem – Mathers byl výjimečným znalcem anglické poezie a prózy.

Foto: nakladatelství Argo

Torquemada: Kainova čelist

Co říká o knize překladatelka Michala Marková

Edward Powys Mathers (1892–1939), proslulý autor novinových křížovek a rébusů, si svůj pseudonym „Torquemada“ vypůjčil od krutého španělského inkvizitora nikoliv náhodou: byl totiž přesvědčený, že hádanky mají svým řešitelům působit jistou míru utrpení.

Byla to doba, kdy se i autor novinových křížovek mohl stát celebritou; tím spíš v Británii, jejíž obyvatelé hádanky a rébusy tradičně milovali a křížovka pro ně byla senzační novinkou. A tak si Torquemada, který pravidelnou novinovou křížovku Britům vlastně představil, vydobyl ve své době ohromný věhlas.

Torquemada se ale neomezoval jen na tvorbu hádanek. Věnoval se mimo jiné i překladu (je například autorem anglické verze Tisíce a jedné noci), jeho znalosti zasahovaly do mnoha oborů lidské činnosti – byl například úspěšným recenzntem detektivek – a jeho literární a jazykové vědomosti a schopnosti byly skutečně záviděníhodné.

Kniha The Torquemada Puzzle Book byla výběrem z jeho tvorby a kromě křížovek a podobných hříček se na jejích posledních sto stránkách nacházel román/rébus nazvaný Kainova čelist. Šlo o text, který zdánlivě nedával smysl, nebo lépe řečeno působil jako jakýsi mírně surreálný, nesoudržný a mile morbidní proud vědomí, ale při správném přeskládání stránek se změnil v detektivku, ve které se to zločiny jen hemží: několik vrahů tu spáchá celkem šest vražd. Název knihy evokuje údajnou první vražednou zbraň v dějinách lidstva: traduje se totiž, že Kain zabil svého bratra oslí čelistí. Text je prošpikovaný nejrůznějšími narážkami, metaforami a slovními hříčkami, třeba autorovými velice oblíbenými „spoonerismy“ (to jsou sousloví, u kterých prohozením či obměnou jednoho či několika písmen, obvykle prvních, dospějeme k jinému významu, obvykle humornému).

Foto: Wikipedia

Edward Powys Mathers (1892–1939)

Na vyluštění byla po vydání knihy vypsána soutěž: odměna pro toho, kdo nakladateli pošle správné pořadí stránek, jména šesti obětí a k nim jména odpovídajících vrahů, činila 15 liber, což je nejspíš důkazem sportovní povahy Britů. Tahle mizivá částka je totiž ve velmi výrazném nepoměru s obtížností hádanky, která má do dnešního dne jen čtyři oficiálně známé luštitele.

Nutno říci, že historie Kainovy čelisti není tak docela přímočará: po prvním vydání a první luštitelské horečce upadla literární záhada nadlouho v zapomenutí a znovu ji vzkřísilo až v roce 2019 britské crowdfundingové nakladatelství Unbound, které vydání téhle knižní křížovky opět podpořilo soutěží.

Jediný dosud známý úspěšný luštitel z „druhé vlny“, britský herec John Finnemore, se nechal slyšet: „V první chvíli mi blesklo hlavou: Tak na tohle fakt nemám. Napadal mě jediný způsob, jak bych se o vyluštění mohl aspoň pokusit – kdybych musel z nějakého neočekávaného důvodu zůstat pár měsíců doma, nemohl bych nikam chodit a s nikým se nevídal. A vesmír mě bohužel vyslyšel.“

Foto: jF Website

Britský herec John Finnemore

Během covidových lockdownů se do luštění kromě Finnemora pustilo ohromné množství dalších adeptů a z knihy se nakonec stal bestseller. Oficiální úspěšný řešitel ale zůstává stále jen jeden.

Co je na tom tak těžkého?

Hlavním úkolem luštitele je seřadit správně stránky textu, který na první pohled nedává smysl, a tím odhalit šest vražd a ke každé i jejího pachatele. Pokud máte chuť se do luštění pustit, zapomeňte na to, že by vám autor téhle literární hádanky dal cokoliv zadarmo. Torquemada byl polyglot a polyhistor, a tak stopy, kterými jsou propojené jednotlivé „kapitoly“, často i po odhalení vyžadují, aby se luštitel do jisté míry vyznal ve vzájemně zcela nesouvisejících oborech, a události, které nám autor předkládá, jsou servírovány v podobě vrstevnatých metafor a literárních narážek. Na druhou stranu je těchto stop v textu požehnaně, na každé stránce hned několik: je jen potřeba dávat pozor na hojné red herrings neboli stopy falešné.

Česká verze je ke čtenáři někdy možná o něco milosrdnější: luštitelé prvního vydání měli výhodu, že se coby autorovi současníci lépe orientovali v oblasti autorových kulturních narážek, které jsou někdy značně obskurní, ale čeština má zase svá jazyková specifika, která rovněž leccos napoví, protože jsme se rozhodli je v překladu nepotlačovat. Je třeba poznamenat, že vzhledem k naprosto unikátní povaze knihy může být pro řešitele výhodou, umí-li anglicky. V každém případě si ale neodpustíme varování, které dostali i čtenáři originálu: už z minimálního počtu úspěšných luštitelů se dá vyvodit, že tahle literární kuriozita je skutečně náročná, že její řešení vyžaduje velké úsilí a že právě to bylo autorovým záměrem.

Pokud máte chuť se do hlubin téhle skoro stoleté literární záhady ponořit, nezbývá než vám popřát hodně trpělivosti, hodně času a dostatečně prostornou zeď pro vytvoření pořádné myšlenkové mapy. Představa Thomase de Quincey o „vraždě jako krásném umění“ byla v tomhle zvláštním textu dovedena do extrému, a tak doufáme, že vás estétsky potěší každá odhalená stopa, i když třeba nepovede rovnou cestou k cíli.

A nakonec soutěž

U příležitosti českého vydání přichází i nakladatelství Argo se soutěží a nabízí odměny prvním třem čtenářům, kteří odhalí správná jména zavražděných a vrahů a správné pořadí stránek a připojí krátké vysvětlení, jak k tomuto řešení došli.

Odměny:

1. cena je 10 000 Kč

2. cena knihy z nakladatelství Argo v hodnotě 5 000 Kč

3. cena knihy z nakladatelství Argo v hodnotě 3 000 Kč

Soutěž končí 30. června 2025.

Jak se zúčastnit

Naskenujte svou stránku s odpovědí a pošlete ji na kainovacelist@argo.cz spolu se svým jménem, telefonním číslem a e-mailovou adresou.

Napište krátké shrnutí toho, jak jste k řešení došli, jména šesti zavražděných, jejich vrahů a správné pořadí 100 stránek.

Zasláním odpovědi se stáváte účastníkem soutěže a zavazujete se, že řešení neposkytnete dalším osobám!

Soutěže se může zúčastnit kdokoliv. Každý účastník smí zaslat jen jedno řešení. Nakladatelství Argo si vyhrazuje právo vyřadit vás ze soutěže, pokud se vaše chování neslučuje s duchem nebo záměrem soutěže.

Řešení, která obdržíme po datu uzávěrky soutěže, nebudou přijata. Nakladatelství Argo nepřebírá zodpovědnost za řešení, která se z jakéhokoliv důvodu opozdí nebo ztratí, ať už je na vině selhání techniky nebo porucha sítě, serveru, počítače, hardware nebo software a tak dále.

Vítěz bude informován e-mailem nebo telefonem (které uvedl u svého řešení) do 30 dnů po tom, co bude zjištěna správnost jeho řešení. Vaše osobní údaje nebudeme s nikým sdílet a použijeme je jen pro potřeby této soutěže.

Odevzdáním řešení se zavazujete k dodržení uvedených podmínek. Nakladatelství Argo si vyhrazuje právo odmítnout řešení nebo neudělit cenu tomu, kdo uvedené podmínky poruší.

#MojeArgo

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz