Článek
Pasažér vyšel už na podzim. Jeho hlavním hrdinou je záchranář Bobby Western, syn vědce, který se podílel na vývoji atomové bomby. Jednoho dne v roce 1980 se z člunu pobřežní hlídky vrhá k potopenému vraku letadla. V něm nachází těla devíti lidí, stále ještě připoutaných ke svým sedadlům. Chybí pilotova taška, černá skříňka, a hlavně desátý pasažér. Jako někteří dřívější hrdinové McCarthyho románů se i Bobby Western stává nechtěným svědkem událostí, které se pro něj nakonec ukážou hrozbou.
Stella Maris , která vychází tento týden, se odehrává o sedm let dříve a je věnována Bobbyho sestře Alicii, doktorandce matematiky na Chicagské univerzitě, která trpí paranoidní schizofrenií. Příběh, vyprávěný prostřednictvím záznamů z terapeutických sezení, je působivým dovětkem k Pasažérovi a zároveň úchvatnou meditací o pojmech jako Bůh, pravda, zkušenost a lidská existence.

Stella Maris
„Pasažér a Stella Maris v něčem navazují na předchozí McCarthyho romány a autor svým způsobem opisuje kruh a uzavírá ho,“ říká překladatel obou knih Ladislav Nagy. „McCarthyho nadšeně čtu od devadesátých let a jsem moc rád, že jsem dostal příležitost vyzkoušet si ho i překládat. Je to samozřejmě velká radost, ale též výzva. Pasažér svým rozsahem a rejstříkovou rozrůzněností někdy působí jako víc než jedna kniha. O to je to pro mě jako překladatele zajímavější a doufám, že to bude stejně zajímavé pro čtenáře.“

Cormac McCarthy
Cormaca McCarthyho vydává Argo už od roku 1995, kdy jako 11. svazek edice AAA (angloamerických autorů) vyšli v překladu Tomáše Hrácha Všichni krásní koně, první díl Hraničárské trilogie, která z McCarthyho udělala v devadesátých letech literární celebritu. Hana Gelnarová, nyní programová ředitelka nakladatelství, vzpomíná: „Když jsme poprvé vydali jeho Hraničářskou trilogii, kupovali si ji jen fanoušci edice AAA a znalci. Pak přišla kniha Cesta, film bratří Coenů natočený podle knihy Tahle země není pro starý, a i v Čechách se stal McCarthy pojmem. Když jsme loni na jaře zveřejnili v edičním plánu, že vydáme dvě jeho nejnovější knihy, mělo to obrovský ohlas. Jen jsme tehdy netušili, že zatím poslední se změní na úplně poslední poslední.“

Knihy Cormaca McCarthyho s nezaměnitelnými díly od Hynka Martince na obálkách
Cormac McCarthy (20. 7. 1933 – 13. 6. 2023) se narodil v Providence na východním pobřeží Spojených států. Roku 1937 se jeho rodina přestěhovala do Knoxvillu. Východní Tennessee a Appalačské hory spisovatele výrazně ovlivnily a odrážejí se zejména v jeho prvních čtyřech románech: Strážce sadu, Vnější tma, Dítě Boží a Suttree. Dále se už autor zabývá americkým Jihozápadem, kam se na konci sedmdesátých let přesunul: své opus magnum Krvavý poledník aneb Večerní červánky na západě tvořil čtyři roky v texaském El Pasu. Poté přišla „Hraničářská trilogie“: Všichni krásní koně, Hranice, Města na planině, a s ní i zájem médií, čtenářstva a mohutný komerční úspěch. Pozici stěžejního amerického romanopisce stvrdil Cormac McCarthy „thrillerem“ Tahle země není pro starý a postapokalyptickým podobenstvím Cesta, za nějž získal Pulitzerovu cenu za literaturu. Pasažéra a Stellu Maris, své poslední romány, vydal po šestnáctileté odmlce.
rad