Článek
Boualem Sansal je alžírský, francouzsky píšící spisovatel. Teď už je vlastně i spisovatelem francouzským, protože vloni ve Francii získal druhé občanství. Česky mu vyšly dvě knihy – Němcova vesnice aneb Deník bratří Schillerových a 2084: Konec světa – za tu získal jednu z tzv. Velkých literárních cen, konkrétně Cenu Francouzské akademie.
Boualem Sansal se nikdy netajil svými názory – na politiku, na společnost, na náboženství. Přinášelo mu to nepochopení, potíže a kritiku na obou stranách Středozemního moře, ale od represí v jeho vlasti ho chránilo jeho mezinárodní renomé. Až do listopadu 2024, kdy byl zatčen na letišti v Alžíru, když se vracel z Francie.
Vypadá to, že se stal obětním beránkem vyšší politické hry – vyjádřil se k územnímu sporu Maroka a Alžírska o Západní Saharu, do něhož se zapojila i Francie. V našich končinách se za vyjádření názoru nezavírá do vězení, i kdyby se nám ten názor stokrát nelíbil. Za Sansala a jeho svobodu slova se ihned postavila řada osobností, vznikla petice za jeho osvobození a jeho nakladatel Antoine Gallimard vydal prohlášení, kterým obeslal Sansalovy zahraniční vydavatele včetně Arga. Zároveň inicioval vznik mezinárodní skupiny na podporu Boualema Sansala a založil sbírku, jejíž výtěžek bude využit na právní pomoc.
V tuhle chvíli ale bohužel právník, kterého nakladatelství Gallimard pro Sansala zajistilo, nemá k vězněnému spisovateli přístup. B. Sansal se narodil v roce 1949, je to tedy už starší člověk, má zdravotní potíže a podle posledních zpráv byl převezen do vězeňské nemocnice. Budeme rádi, když se o jeho osud bude zajímat i česká veřejnost, novináři nebo politici. Není nám lhostejné, co se děje lidem, jejichž knížky vydáváme.
Boualem Sansal je vystudovaný inženýr s doktorátem z ekonomie, avšak desítky let pracoval jako vysoký státní úředník v Alžírsku. Svůj první román vydal coby padesátník roku 1999, vyděšen atentátem na prezidenta Muhammada Budiáfa a obecně vzestupem islámského terorismu. Kvůli své první knize byl propuštěn z alžírského ministerstva průmyslu.
Ve svých prózách píše o svobodě jedince i společnosti, náboženských otázkách, soužití Západu s Východem nebo historické vině například v souvislosti s alžírskou občanskou válkou, což je v zemi dodnes ožehavé téma.
Tým nakladatelství Argo
#Moje Argo