Hlavní obsah
Názory a úvahy

Když nás bolí smrt, bolí nás život

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: 123rf.com
1. 12. 2022 11:38

Čeho se bojíte nejvíc? Podívejte se dovnitř sebe a vytáhněte z toho své strachy. Strachy mohou být přírodní a sociální. Ale všechny pochází ze dvou zdrojů…

Článek

Čeho se bojíte nejvíc? Podívejte se dovnitř sebe a vytáhněte z toho své strachy.

Strachy mohou být přírodní (voda, tma, výška, uzavřený prostor, příšery, hmyz, smrt, bolest, lékař) a sociální (samota, odsouzení, trest, nepochopení, nepřijetí).

Ale všechny pochází ze dvou zdrojů - strach bolesti (fyzické, duševní) anebo strach smrti.

A když se podíváme ještě víc do hloubky, tak i strach bolesti je také o smrti. „Bude to tak bolet, že přestanu žít, že to nesnesu, že ztratím svůj život.“

To vše je o smrti. I ty sociální strachy. Jsou v genech z daleké minulosti.

Dříve lidé mohli přežít jen ve společnosti, a pokud byli vyřazení ze společnosti, tak šance na přežití byla minimální (nemohli o sebe pečovat v nemoci, pokud se potkávali s predátorem, byli na to sami).

A proto samota, nepřijetí, neuznání, vyřazení ze společnosti nebo skupiny náš mozek vnímá jako nebezpečí = nepřežiješ.

Proto tak moc chceme, aby nás společnost přijala, aby nás měli rádi, abychom byli součásti nějaké skupiny lidí, protože je to jistota, je to o přežití, o bezpečí, o tom, že zůstáváme v rámci společnosti = žijeme.

Ale je tam ještě mnohem hlubší úroveň.

Smrt a život je dvojice. Pokud bolí jedna část, bolí i druhá.

Když nás bolí smrt = bolí nás život.

Co to znamená?

Pokud se člověk bojí smrti, znamená to, že někde v nějaké časti svého života nežije naplno. Někde hluboce uvnitř sebe cítí, že se neprojevuje, že nerealizuje svůj potenciál, že nežije podle sebe nebo tak, jak by chtěl žít.

Nejspíš má spoustu přání, které by chtěl splnit. Přišel do tohoto světa, aby se projevil, a přitom se schovává ve stínu dalších lidí anebo neslyší svůj vnitřní hlas.

Co mu v tom brání je další otázka. Ale podstata se nemění.

Aby ty strachy odezněli, je potřeba získat větší kontakt se životem. Uslyšet sebe, kam Vás táhne Vaše duše - to znamená uslyšet svá přání a jít za nimi, zapracovat na své seberealizaci, zbavit se omezení, být s těmi, s kým je Vám dobře, stát se kanálem pro světlo, energii a lásku. Zkrátka žít podle sebe, dokud tady ještě jste.

Když to začněte dělat - strachy odezní, anebo aspoň Vás přestanou trápit v takové míře.

===

Natalia Byková, psycholožka, mentorka osobního rozvoje

NataliaBykova.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz